Kezdőlap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 535 181 szócikke van, ebből 1051 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  

A lillafüredi Palotaszálló 1925 és 1929 között épült a Hámori-tó mellett, Lux Kálmán tervei alapján, neoreneszánsz stílusban – állami beruházásként. Lillafüred a nevét Vay Béla lányáról, Erzsébetről – becenevén Lilláról – kapta. A környék már ezt megelőzően is kedvelt kiránduló- és üdülőhely volt, szálloda, étterem várta az idelátogatókat, és számos magánvilla is épült az üdülőtelepen. A Palotaszálló építéséhez komoly tereprendezésre volt szükség, amit Révay Ferenc erdőmérnök vezetésével végeztek el. Az építési plató kialakításakor felhalmozódott kőzetanyagból épültek a szálló függőkertjei, a Szinva vízesését és az Anna-barlang bejáratát áthelyezték. A lillafüredi kisvasúton megvalósították a személyszállítást, Miskolc és Lillafüred között autóutat építettek, alagutakat fúrtak.

A Palotaszálló tulajdonképpen már 1929-ben elkészült, de a felavatására csak 1930-ban került sor – visszafogott ünnepségsorozat keretében. 1945-ig a vendégek elsősorban a korabeli elit köreiből kerültek ki, kongresszusokat, konferenciákat rendeztek, híres személyiségeket láttak vendégül. Itt rendezték 1933-ban azt az írókongresszust is, aminek József Attila Óda című versét köszönhetjük. Részben a Palotaszállóban játszódik az 1934-ben bemutatott, ma is népszerű Meseautó című film. A második világháború idején német, majd orosz katonák lakták, az 1950-es évektől pedig SZOT-üdülő lett. Az épület 1993-tól 2023-ig a Hunguest Hotels szállodalánc tulajdonában volt, ezalatt felújították, korszerűsítették, és a szolgáltatásait jelentősen bővítették. Uniós források felhasználásával 2013 őszére végeztek a teraszok felújításával, amelyeket tematikus jelleggel ruháztak fel (zene, költészet, találkozások, virágok, szobrok, vízesés), és a már itt lévő József Attila-szobor, Varga Éva alkotásán kívül elhelyezték a szobrásznő új Herman Ottó-szobrát is, de a függőkert más szintjein további művészeti alkotások is találhatók. A teraszon látható az István főherceg látogatására emlékező öntöttvas oszlop is.

A Palotaszálló 2014-ben bekerült a miskolci települési értéktárba, 2015-ben pedig a Magyar Értéktárba nemzeti értékként.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: Havasi csóka • The Who • Füzéri vár • Gioachino Rossini • Szurikáták udvarháza • Mindennapi élet Londonban I. Erzsébet korában • Újasszír Birodalom 

Javaslatok

A nap képe    
Rózsaszín-arany és narancssárga magas sarkú görkorcsolya. Ma 161 éve szabadalmaztatta James L. Plimpton az Amerkiai Egyesült Államokban a négykerekű görkorcsolyát

Rózsaszín-arany és narancssárga magas sarkú görkorcsolya. Ma 161 éve szabadalmaztatta James L. Plimpton az Amerkiai Egyesült Államokban a négykerekű görkorcsolyát
Tudtad-e?  

Tudtad-e, hogy…

  • Marie-Louise O’Murphy 15 évesen lett XV. Lajos francia király ágyasa, és törvénytelen gyereke is született tőle?
  • Kathleen Ferrier angol opera-énekesnő 1953-ban, Gluck Orfeusz és Euridiké című operájának előadása közben combnyaktörést szenvedett, ennek ellenére elénekelte a hátralévő áriáit, és még az összmeghajláson is részt vett?
  • …1956-ban emigránsok magyar zászlót tűztek a New York-i Szabadság-szoborra?
  • …a fraktalkin az egyetlen ismert kemokin, amelynek motívumában három aminosav van a két N-terminális cisztein között?
Aktuális  

Az év aktualitásai: Orosz invázió Ukrajna ellenIzrael–Hamász-háborúEurópai parlamenti választásLabdarúgó-Európa-bajnokságPárizsi olimpiai játékok


Halálesetek a közelmúltban: Mário ZagalloLiebháber BarnaNovák MáriaAyla AlganDaniel RevenuFutaki AttilaAlberto Festa

Ezen a napon  

Ma 2024. január 6. van,  

A napkeleti bölcsek hódolata
A napkeleti bölcsek hódolata

Évfordulók  


Ismerkedés a Wikipédiával  
  • Üdvözlőlap – Bemutatkozik a Wikipédia.
  • Első lépések – Didaktikusan felépített bevezető a Wikipédia szerkesztésébe.
  • Segítség – Egyszerű, közepes és haladó szerkesztési tippek, útmutatók.
  • Wikifogalmak – Minden, ami elsőre kínaiul hangzik a Wikipédián, itt magyarázatra lel.
  • Kocsmafal kezdőknek – Az új szerkesztő kérdez, aki tud, válaszol.
  • Homokozó – Újdonsült szerkesztőink szabadon garázdálkodhatnak benne.
  • Mentorálás – Kezdeti lépéseidhez támogatást kaphatsz egy tapasztaltabb szerkesztőtől.
Szerkesztői közösség  
Magyar Wikipédia Magazin  
Wikipédia más nyelveken  
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 535 181 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok  

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

WikiszótárWikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia CommonsWikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
WikidézetWikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
WikiegyetemWikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
WikifajokWikifajok
Rendszertani adatbázis
WikiforrásWikiforrás
Szabad forrásmunkák
WikikönyvekWikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
WikidataWikidata
Szabad központi tudásbázis
WikivoyageWikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-WikiMeta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek  
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.