Ako nastaviť SMTP na odosielanie emailov vo WordPress

Nefunguje vám posielanie emailov z vašej webstránky? Tento problém je možné vyriešiť nastavením SMTP vo WordPress. Ukážeme si ako na to.

Ako nastaviť SMTP vo WordPress

WordPress posiela e-maily cez php kód. Niektoré hostingy však túto funkciu nemajú nakonfigurovanú alebo ju úplne zakázali. V takomto prípade vaša pošta nie je doručená. V tomto článku si preto povieme, ako takýto problém jednoducho vyriešite nastavením SMTP vo WordPress.

Čo je to SMTP?

SMTP je jednoduchý protokol na prenos pošty (z anglického simple mail transfer protocol), ktorý umožňuje prenos e-mailov medzi stanicami.

Plugin WP Mail SMTP

Ako prvé si musíte nainštalovať plugin WP Mail SMTP. Inštaláciu pluginu vykonáte v administrácii stránky Pluginy Pridať nový. Podrobnejší návod si prečítajte v článku Čo je to WordPress plugin? Ako ho nainštalovať? Po nainštalovaní sa vám v ponuke administrácie zobrazí nová položka v menu.

Vytvorenie e-mailovej adresy cez cPanel

Pre odosielanie e-mailov z webovej stránky si môžete vytvoriť novú e-mailovú adresu s názvom vašej domény. Postup je jednoduchý:

Najskôr si vytvoríte e-mailový účet. Ukážeme si, ako ho vytvoríte na cPanel. Ak váš poskytovateľ hostingu používa iný systém správy účtu, vytvorte si ho na inej hostingovej službe. Postup vytvárania by mal byť veľmi podobný.

Na hostingovej službe sa prihláste do svojho účtu. Potom v menu vyhľadajte funkcie E-mail > E-mailové účty.

cPanel Vytvorenie e-mailového účtu
Vytvorenie e-mailového účtu

Na obrazovke uvidíte formulár, kde vyplníte všetky potrebné údaje. Ak chcete, aby e-mailová adresa obsahovala názov vašej domény, nezabudnite ju v predvolenom nastavení hostingu nahradiť.

cPanel údaje e-mailu
Údaje pre nastavenie e-mailu

Pred tým, ako začnete novú adresu používať pre odosielanie správ vo WordPresse, vyhľadajte si v menu poskytovateľa hostingu údaje:

  • Hostiteľ pre nový e-mail
  • Port pre prihlasovanie

Ak nebudete vedieť, kde sa nachádzajú, obráťte sa na podporu hostingu.

💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe alebo Hostcreators.

Nastavenie SMTP vo WordPress

Pre nastavenie  kliknite v administrácii vašej webovej stránky na WP Mail SMTP > Nastavenia. Tu zadáte všetky potrebné údaje.

Email odosielateľa — e-mailová adresa, z ktorej sa odosielajú správy. Táto sa príjemcovi správy zobrazí ako e-mail odosielateľa.

Meno odosielateľa — tu nastavíte meno odosielateľa, ktoré sa bude zobrazovať príjemcom správy.

Pri mene aj e-maili odosielateľa sa nachádza riadok Force From Email. Ak zaškrtnete políčko v tomto riadku, tak nastavenie Email odosielateľa alebo Meno odosielateľa bude použité pre všetky e-maily a bude ignorovať hodnoty nastavené inými pluginmi.

WP mail SMTP nastavenia

Nastavenie údajov:

Návratová cesta — návratová cesta označuje, kam sa majú posielať oznámenia, že správa nebola doručená. Zaškrtnutím nastavíte vašu e-mailovú adresu.

Mailer — vyberiete, či sa budú e-maily odosielať pomocou SMTP alebo cez funkciu PHP. V príklade sme si zvolili Other SMTP.

WP mail nastavenia
Nastavenie údajov pre posielanie emailov – 2. časť obrazovky

Poskytovateľ SMTP — vyplňte hostiteľský server. Sú tu na výber známe služby ako je Gmail, Mailgun a SendGrid. Taktiež je tu možnosť zvoliť si iného poskytovateľa.

Šifrovanie — na výber máte tri možnosti. Pre väčšinu serverov sa odporúča vybrať šifrovanie TLS. Niektoré servery používajú aj TLS aj SSL. V takomto prípade je lepšie zadať TLS. Informáciu o tom, aké šifrovanie váš server používa, získate od poskytovateľa hostingu.

SMTP Port — bežne sa používa 465. Toto číslo zadáte aj v prípade poskytovateľa Google.

Auto TLS — toto tlačidlo sa zapína automaticky. Vypnite ho len v prípade, ak by došlo k nesprávnym konfiguráciám servera, čo by spôsobovalo problémy.

Nastavenia host a port
WP mail nastavenia

Autentifikácia — ak toto tlačidlo deaktivujete, nastavenia polí užívateľ a heslo sa nezobrazia.

Používateľ — tu nastavíte používateľa pre prihlásenie k SMTP serveru. Môžete použiť vašu e-mailovú adresu.

Heslo —heslo pre prihlásenie k SMTP serveru. Odporúčam použiť silné heslo.

Po zadaní všetkých údajov nezabudnite kliknúť na tlačidlo Save Settings.

WP mail nastavenia - 2. časť obrazovky
WP mail nastavenia – 2. časť obrazovky
💡 Tip na WordPress šablóny: z prémiových šablón mám dobré skúsenosti so šablónami Divi, Avada a s nástrojom na tvorbu stránok Elementor.

Zaslanie testovacieho e-mailu

Na záver môžete nastavenia otestovať zaslaním testovacieho e-mailu. Prejdite navrch stránky. V menu pluginu nájdete možnosť Email Test. Keď na ňu kliknete, zobrazí sa vám táto stránka:

Odoslanie test e-mailu
Odoslanie test e-mailu

Sent To — nastavte adresu, na ktorú má byť testovací e-mail odoslaný.

HTML — tu zvolíte, či bude správa odoslaná ako čistý text alebo v HTML formáte.

E-mail odošlete kliknutím na Send Email.

Výhody WP Mail SMTP Pro

Pro verzia umožňuje navyše oproti základnej verzii aj tieto užitočné funkcie:

  • Služba White Glove Set Up – inštalácia a konfigurácia pluginu WP Mail SMTP odborníkmi namiesto vás.
  • Email Log – zoznam všetkých emailov poslaných z vašej webstránky. Výhodné najmä pre webstránky, kde sa odosiela veľa automatizovaných správ ako sú fóra, eshopy atď. Takto si viete jednoducho skontrolovať činnosť webstránky na jednom mieste.
  • Správa notifikácii – umožňuje kontrolovať, ktoré notifikácie stránka posiela.
  • Amazon SES integrácia, Gmail / G Suite, Mailgun, Office 365, Outlook.com, SendGrid…
💡 Chcete rýchlejšiu ⏱ webstránku? Rýchlosť webstránky je dôležitá pre návštevníkov a aj z hľadiska SEO. Najlepšie výsledky som dosiahol s pluginom WP Rocket, ktorý jednoznačne odporúčam.

Riešenie možných problémov

Najčastejšími problémami, ku ktorým pri nastavovaní SMTP vo WordPress dochádza, je zadanie nesprávneho hostiteľa, šifrovania alebo portu. Tieto informácie vám poskytne váš poskytovateľ hostingu. Ak nastavenie nefunguje, uistite sa, že ste ich zadali správne.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here