Webhosting zadarmo: Kedy sa oplatí (a kedy nie)? 

Hosting je alfou a omegou, bez ktorého skrátka žiaden web nebude existovať. 

Inými slovami – pre existenciu web stránok potrebujete nájsť priestor, kde budú reálne sídliť.

webhosting zadarmo

Webhosting zadarmo je jednou z možností, ako môžete pomerne rýchlo (a hlavne lacno) spustiť svoj prvý web, blog či e-shop, prípadne si otestovať tvorbu web stránok. 

V tomto článku som sa dozviete všetko, čo o webhostingu zdarma budete potrebovať vedieť – či (a kedy) sa oplatí, aké sú jeho výhody a nevýhody, na čo si dať pri jeho výbere pozor, ako aj niekoľko populárnych poskytovateľov free hostingu.  

Kedy sa oplatí mať webhosting zdarma? 

Webhosting zadarmo je skvelým riešením najmä pre začínajúcich podnikateľov – pokiaľ skrátka nemáte momentálne žiaden kapitál, máte aspoň možnosť si ihneď založiť svoj online biznis a začať zarábať na internete. 

Rovnako je bezplatný webhosting vhodný aj pre úplných začiatočníkov v oblasti online marketingu. 

Vďaka tomu má prakticky každý človek možnosť si vyskúšať zakladanie svojho vlastného webu (či už v rámci školských projektov, testovacích web stránok, neziskových webov a pod.). 

💡 Tip: Ak ste úplný začiatočník v oblasti hostingových služieb, prípadne si nie ste úplne istý, ako hosting funguje, môžete si prečítať môj článok: Čo je to hosting?

Free webhosting služby môžete v praxi využiť na rôzne typy stránok ako napríklad: 

  • Blog – Pokiaľ si chcete vyskúšať zakladanie blogu (a začať písať články), webhosting zdarma vám poskytne dostatočné množstvo priestoru na experimentovanie. 
  • E-shop – Pre založenie svojho prvého internetového obchodu nemusíte mať v kapse ani mincu. Stačí jednoducho využiť jednu z bezplatných hostingových služieb a môžete sa pustiť do tvorby eshopu. 
  • Osobná stránka – Free webhosting je rovnako vynikajúcim riešením aj v prípade, že si chcete vytvoriť svoj osobný profil (či už napríklad pre ukážku svojho portfólia alebo ako kariérny životopis). 

V prípade webhostingu zadarmo si však musíme povedať ako jeho klady, tak aj zápory. 

Výhody free webhostingu

Azda najočividnejšou výhodou webhostingu zadarmo je jeho cena – nemusíte platiť nič. 

Vďaka tomu bývajú takéto bezplatné hostingové služby veľkým lákadlom pre každého začínajúceho podnikateľa. 

Rovnako sa vám pri tomto hostingu oplatí si pozrieť extra služby navyše – okrem miesta, kde bude sídliť vaša stránka, môžete dostať aj bezplatnú doménu (i keď len generickú) a vopred pripravené CMS, vďaka čomu budete mať k dispozícií všetko, čo potrebujete na rozbehnutie svojho prvého webu. 

Nevýhody free webhostingu

Hoci sa môže zdať takýto lacný webhosting ako jasná voľba, je nutné povedať aj niekoľko dôležitých záporov, ktoré so sebou prináša: 

  1. Obmedzené úložisko a rýchlosť – bezplatné webhostingy vám samozrejme neposkytnú nekonečné úložisko, resp. vám dajú len toľko priestoru, aby ste si mohli rozbehnúť základný web. Rovnako to platí aj pri rýchlosti načítania stránok, nakoľko vám webhostingové služby nedajú profesionálnu rýchlosť, práve naopak – len toľko, aby sa stránka (pomaly) zobrazila návštevníkom.
  2. Limitované CMS služby – CMS (Content Management System) je platforma pre tvorbu a spravovanie web stránok. V prípade webhostingu zadarmo nebudete mať možnosť si nainštalovať akékoľvek CMS, ktoré si zmyslíte. Vo väčšine prípadov dostanete len určitý druh platformy (ako napr. WordPress) – všetky ostatné CMS-ka vám skrátka poskytovateľ nebude podporovať. 
  3. Obmedzená podpora – Pri bezplatných webhostingoch by ste nemali očakávať žiadnu technickú podporu zo strany poskytovateľa (nakoľko nemá dôvod vám pomáhať, keďže využívate jeho služby bezplatne). 
  4. Domény (takmer) zadarmo – Hoci často pri free hostingoch dostanete aj doménu zadarmo, nikdy to nebude práve najlukratívnejší názov. Poskytovatelia free hostingu vám skratka pridelia generickú doménu (ako napr. “123generickynazov.hosting.com”), s ktorou sa budete musieť naučiť žiť, alebo si budete musieť priplatiť za vlastnú, lepšiu doménu. 

💡 Tip: Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o tom, ako vybrať a registrovať svoju vlastnú doménu, určite si prečítajte môj článok: 63 tipov ako si vybrať najlepší názov domény pre webstránku

Ako vybrať najlepší free webhosting? 

Hoci by ste nemali mať pri bezplatnom webhostingu veľké očakávania, určite by ste mali zvážiť pri jeho výbere aspoň niekoľko základných parametrov: 

  • Úložisko – Pokiaľ už teraz viete, že vaša budúca web stránka bude potrebovať väčšie množstvo priestoru, mali by ste si aspoň porovnať poskytovateľov free webhosting služieb a vybrať si toho, ktorý ponúka najviac GB na svojich serveroch. 
  • Doména – V prípade názvu si skúste aspoň u poskytovateľa hostingu zadarmo pozrieť, či neponúka aj možnosť si vybrať (prípadne upraviť) jednu z generických domén. 
  • SSL certifikát – V rámci bezpečnosti sa uistite, že spolu s hostingom zadarmo dostanete aj bezplatný SSL certifikát. 
  • Podpora CMS – Väčšina poskytovateľov free hostingu vám ponúkne aspoň štandardný, vopred nainštalovaný WordPress, avšak pre istotu si pozrite či je tomu naozaj tak. 
  • Nástroje na tvorbu webu – Free webhosting väčšinou neponúka široký sortiment nástrojov pre spravovanie web stránok. Z toho dôvodu si prezrite čo všetko dostanete od poskytovateľa (resp. aké nástroje budete môcť využívať pre WordPress, SEO a online marketing vo všeobecnosti). 

Najlepšie webhostingy zadarmo

Na svete existuje pomerne široký sortiment poskytovateľ hostingových služieb, ktorý ponúkajú (i keď s určitými obmedzeniami) aj free webhosting. 

Poďme sa teda pozrieť na niekoľko najpopulárnejších poskytovateľov webhostingu, ktorí okrem platených balíkov ponúkajú aj bezplatné úložiská pre váš web. 

Websupport

Vlastná webstránka od WebSupport - recenzia + návod

Websupport je jeden z najpopulárnejších poskytovateľov hostingových služieb a domén v Slovenskej a Českej republike. 

V rámci tejto platformy máte možnosť využiť bezplatný webhosting (v rámci balíka Start) na 1 rok úplne zadarmo. 

V jeho programe “Freeweb” máte tak k dispozícii priestor pre váš web spolu s plnou technickou podporou a vlastnou webstránkou v základnej konfigurácii. 

Program Freeweb od Websupportu je vhodný najmä pre: 

  • Neziskové organizácie
  • Umelcov
  • Začínajúcich podnikateľov 

Tento program má však aj svoje nevýhody a obmedzenia – jednou z nich je napríklad doména, ktorá už zadarmo nie je. 

Rovnako si Websupport vyhradzuje právo zamietnuť žiadosť o bezplatný webhosting v prípade, že ide o veľké a komplexné e-commerce webstránky, (už existujúce) komerčné weby, herne, fóra a pod. 

Pokiaľ by ste teda plánovali založenie webu pre dlhodobejšie užívanie s víziou reálneho zárobku, určite by ste mali radšej zvážiť jeden z jeho platených balíkov, kde nebudete mať takmer žiadne obmedzenia (a za veľmi rozumnú cenu). 

💡 Tip: Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o tom, čo všetko vám Websupport dokáže ponúknuť, určite si prečítajte môj článok: WebSupport – najpoužívanejší hosting na Slovensku (Recenzia).

Webglobe Yegon

Webglobe Yegon je ďalší z populárnych hosting poskytovateľov, ktorý okrem svojich platených verzii ponúka aj 14-dňový testovací hosting zadarmo. 

Tento free hosting môžete využiť v rámci splatnosti pred-faktúry. 

V rámci platených verzií (ktoré začínajú od 1,69 €/mesiac) máte možnosť využiť aj .eu doménu k hostingu úplne zadarmo ako aj bezplatný SSL certifikát a rýchlu inštaláciu WordPress platformy. 

💡 Tip: Pre viac informácií o tomto poskytovateľovi webhostingu odporúčam si prečítať môj článok: Predstavenie hostingu Webglobe – Yegon (WY.sk).

HostCreators

hostcreators logo

HostCreators je poskytovateľ webhostingu, domén a CMS služieb, ktorý je na trhu už od roku 2007. 

V rámci svojich webhostingových služieb ponúka aj profi webhosting na 1 mesiac úplne zadarmo, vďaka čomu budete mať dostatočne veľa času si vyskúšať jeho služby. 

Tento bezplatný balík taktiež v sebe ukrýva aj: 

💡 Tip: Ak vás HostCreators zaujal a chceli by ste sa dozvedieť o ňom viac, odporúčam si prečítať moju recenziu: HostCreators – úplne iný webhosting (Predstavenie).

Hostinger

Hostinger je vynikajúcou možnosťou pre každého, kto si chce skratka prvýkrát vyskúšať zakladanie web stránok.

V rámci svojich balíkov ponúka kompletne free webhosting, pri ktorom získate:

  • 300 GB úložiska
  • 1 webovú stránku 
  • Cca 300 návštev mesačne, ktoré dokáže spracovať

V bezplatnom balíku však nebudete mať doménu zadarmo, SSL certifikát, ani správu WordPressu – tie môžete dostať až pri jednej z platených verzii. 

💡 Tip: V prípade, že by ste si chceli pozrieť najlepších poskytovateľov webhostingových služieb na trhu, určite si prečítajte môj komplexný zoznam najlepších hosting poskytovateľov, kde si budete môcť porovnať ich výhody a nevýhody a vybrať toho správneho pre vás. 

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here