4 top webdizajn trendy, ktoré ma zaujali

Plánujete redizajnovať váš web alebo spraviť nový? Pozrite si tieto 4 webdizajn trendy, ktoré ma zaujali:

1. Parallax scrolling

Paralaxné skrolovanie (z anglického “parallax scrolling”) je praktické využitie paralaxného efektu v oblasti dizajnu web stránok. Zjednodušene povedané ide o techniku, kedy sa obrázky na pozadí web stránky pohybujú pri skrolovaní stránky pomalšie ako samotný text, respektíve obrázky na popredí. To umožňuje v 2D grafike vyvolať ilúziu tretieho rozmeru – hĺbky.

Správne využitie tejto techniky dokáže oživiť nadizajnovanú web stránku. Záleží ale na skúsenostiach webdizajnéra, či ju dokáže vhodne implementovať. Príkladom dobre využitého paralaxného efektu môže byť stránka madwell.com. Tu ide o paralaxný efekt na pohyb kurzorom:

Parallax scrolling

2. Masonry layout

Ide o rozmiestnenie prvkov web stránky (najčastejšie článkov alebo obrázkov) do polohy, v ktorej najoptimálnejšie vypĺňajú dostupný priestor. Výsledok sa podobá rozmiestneniu kameňov v murive. Odtiaľ je odvodený aj anglický názov “Masonry layout”, ktorý je možné voľne preložiť ako murivové rozmiestnenie.

Typickým predstaviteľom, ktorý sa zároveň významne pričinil o popularitu tohto trendu, je stránka na zdieľanie obrázkov Pinterest:

Masonry layout

3. Infinite scrolling

Nekonečné skrolovanie je technika, ktorá vychádza v ústrety používateľom webu, pretože nie je nutné preklikávať sa na ďalšie stránky – pri skrolovaní obsahu k spodnej časti stránky sa automaticky načítava ďalší obsah “do nekonečna”. Odtiaľ pochádza aj anglický názov infinite scrolling – nekonečné skrolovanie.

Ďalšou výhodou tejto webdizajn techniky pre používateľov je väčšia rýchlosť načítavania webu, keďže namiesto načítavania celej stránky sa dynamicky načítava iba potrebná časť. Typickými webmi používajúcimi túto techniku sú stránky ako facebook a twitter:

Infinite scrolling

4. Flat design

Ide o minimalistický typ dizajnu, kedy sa na web stránke používajú iba prvky, ktoré nevzbudzujú ilúziu 3D efektu (to znamená žiadne tiene, textúry a prechody). Je opakom skeumorfickeho dizajnu. Pri tomto type dizajnu sa používajú iba jednoduché prvky.

Výhodou plochého dizajnu je, že stránky ktoré ho využívajú pôsobia jednoducho, prehľadné, čitateľne a vyzerajú rovnako dobre nezávisle na typu zariadenia alebo rozlíšenia obrazovky.

Nevýhodou môže byť jeho vzdialenosť od prvkov napodobňujúcich reálny svet – to sa prejavuje napríklad na tlačidlách web stránky – keďže nemajú tieňovanie môžu byť užívateľmi ťažšie rozoznateľné.

Plochý dizajn, teda v angličtine flat design, je v súčasnosti obľúbený, preto je možné nájsť mnoho ukážkových stránok na internete. Ako príklad uvediem stránku get.foundation:

Flat design

Webdizajn trendy budúcnosti?

Tieto trendy sa mi zapáčili. Som zvedavý ako sa bude ďalej vyvíjať svet web dizajnu. Načrtol som ich iba zbežne, každý z nich by si zaslúžil vlastný článok. Ak viete o nejakých iných zaujímavých trendoch, budem rád, ak sa s nimi podelíte v komentároch.

Chcete mať moderný web, ktorý ide s najnovšími trendami? Napíšte mi email a odporučím vám vhodného odborníka.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here