Vlastník domény: Ako zistiť komu patrí doména?

Našli ste zaujímavú doménu ale neviete zistiť jej vlastníka? Prečítajte si môj článok, v ktorom sa dozviete ako zistiť komu patrí doména!

Vlastník domény: Ako zistiť komu patrí doména?

Máte premyslený názov svojej domény a už si v duchu pod ňou predstavujete svoj nový web, blog či vymakaný e-shop? 

V takom prípade by ste si určite mali najprv zistiť či je voľná, prípadne kto vlastní doménu, ktorú potrebujete. 

V mnohých prípadoch sa totiž môže stať, že vás skrátka už niekto predbehol a budete sa tak musieť pred spustením svojho webu vysporiadať najprv so súčasným majiteľom vašej vybranej domény. 

V tomto článku si preto podrobne vysvetlíme kto (alebo čo) je vlastník domény a ako ho nájsť.

Majiteľ domény vs. registrátor vs. správca

V prvom rade je dôležité si pri vlastníctve domény rozlíšiť 3 základné pojmy, resp. entity, ktoré sa s ním spájajú: 

  1. Majiteľ domény
  2. Správca domény
  3. Registrátor domény

💡 Tip: Pokiaľ ste vo svete domén úplný začiatočník, určite si prečítajte môj článok o tom, čo to presne doména je a ako funguje.

1. Majiteľ domény

V prvom rade je dôležité si uvedomiť, že žiaden “majiteľ domény” v skutočnosti neexistuje. 

Každý vlastník domény sa dá považovať viac menej skôr za jej “držiteľa”, ktorý má danú doménu prenajatú od registrátora (alebo správcu) na určitý čas. 

Táto osoba či spoločnosť platí pravidelný (zvyčajne) ročný poplatok za to, aby danú doménu mohla využívať pre vlastné účely. 

Majiteľom, resp. držiteľom domény môže byť ako fyzická, tak aj právnická osoba. 

2. Správca domény

Každá národná TLD doména (ako napr. “.sk”, “.cz”, “.eu” a pod.) je spravovaná určitou spoločnosťou, inštitúciou či organizáciou v danej krajine. 

V prípade domén s koncovkou “.sk” ide o spoločnosť SK-NIC, ktorá spravuje všetky národné slovenské domény. Rovnako to platí aj pre české národné domény “.cz”, ktoré má na starosti správca CZ-NIC

Pri “.eu” doménach je správcom registra domén nezisková organizácia EURid

Registre domén taktiež spravujú aj generické (resp. “exotické”) či nadnárodné domény ako sú napríklad “.com”, “.edu”, “.org” a pod. 

Hoci vyššie uvedené registre domén by sa dali označiť za skutočných “majiteľov” resp. správcov, pre odkúpenie domény sa musíte obrátiť na registrátorov domén.

3. Registrátor domény

Registrátor môže byť určitá spoločnosť, ktorá sa stará o to, aby konkrétna doména fungovala a bola správne nastavená. 

Tento registrátor komunikuje so správcami TLD domén a pomocou neho si tak môžete konkrétnu doménu odkúpiť, resp. prenajať za poplatok na určitý čas.

Existuje pomerne veľa registrátorov, od ktorých si môžete doménu odkúpiť – vo všeobecnosti sa môžu líšiť v cene, prípadne v extra službách, ktoré sa s doménou spájajú (ako napr. hosting, SEO nástroje, CMS a pod.). 

Medzi populárnych registrátorov domén patrí napríklad:

Ako zistiť kto vlastní doménu? 

Pokiaľ chcete len zistiť, či už je doména obsadená alebo zatiaľ nie je, stačí jednoducho navštíviť stránky jedného z registrátorov a zadať danú doménu do jeho vyhľadávača. 

V prípade registrátora Websupport jednoducho napíšete názov celej domény a registrátor vám ihneď overí jej dostupnosť:

Overenie domény cez Websupport - príklad

Registrátori domén vám však na svojich stránkach neposkytnú žiadne dôležité informácie o doméne ani to, kto je majiteľom domény – na to budete musieť navštíviť stránky konkrétneho správcu, na ktorého je daná doména registrovaná. 

Pokiaľ potrebujete zistiť majiteľa slovenskej domény s koncovkou “.sk”, stačí jednoducho navštíviť stránky SK-NIC, zadať celú doménu spolu s “.sk” koncovkou a systém vám následne zobrazí jej záznam:

Záznam o doméne cez SK-NIC - príklad

Hoci môže vyzerať takýto záznam príliš komplikovane, nemusíte sa ničoho báť. Poďme sa pozrieť na to, ako môžete z neho zistiť vlastnika domény. 

Záznam o doméne sa skladá z 2 dôležitých častí – tou prvou sú všeobecné informácie o doméne: 

  • Doména – ide o názov celej domény (v tomto prípade websupport.sk)
  • Držiteľ, kontakt a registrátor – kód, ktorý v sebe ukrýva registrátora danej domény
  • Dátum vytvorenia – dátum, kedy bola doména vytvorená
  • Posledná zmena – dátum, kedy sa zmenil vlastník domény alebo status danej domény
  • Platná do (expirácia) – dátum, dokedy je daná doména obsadená
  • EPP status (Extensible Provisioning Protocol) – dôležitý údaj, ktorý indikuje, či je doména v poriadku, prípadne či nemá určite obmedzenia.
Záznam o doméne cez SK-NIC - 1. časť

Druhá, dôležitejšia časť záznamu, v sebe ukrýva informácie o registrátorovi ako aj kontaktné údaje držiteľa domény:

  • Registrátor – kód, rovnako ako pri prvej časti záznamu
  • Názov a organizácia – dôležitý údaj o tom, kto je registrátor domény (v tomto prípade ide o spoločnosť Websupport. 
  • Telefón, email, adresa – kontaktné údaje o držiteľovi danej domény.
Záznam o doméne cez SK-NIC - 2. časť

💡 Poznámka: V prípade držiteľa domény je nutné si uvedomiť, že vám záznam nikdy neukáže údaje reálnej fyzickej osoby. 

Kontaktné údaje o “majiteľovi” domény môžete zistiť iba v prípade, že sa jedná o právnickú osobu (firma, inštitúcia, organizácia a pod.) z dôvodu dodržiavania GDPR. 

Podobne môžete vyhľadať údaje aj o českých doménach na stránkach registrátora CZ-NIC. Záznam o doméne bude vyzerať mierne odlišne, avšak je vo svojej podstate rovnaký: 

Záznam o doméne cez CZ-NIC

Pokiaľ hľadáte vlastníka domény, ktorá nie je slovenská, môžete taktiež využiť register who.is. Podobne ako v predošlom príklade, aj tento register vám zobrazí všetky potrebné údaje o doméne (avšak v anglickom jazyku):

Záznam o doméne cez who.is

Čo robiť ak je vlastník domény neznámy?

Pokiaľ potrebujete kontaktovať vlastníka domény (či už s návrhom o odkúpenie domény alebo z právnych dôvodov), avšak jej majiteľom je neznáma fyzická osoba, môžete sa pokúsiť zistiť (a kontaktovať) tohto človeka niekoľkými spôsobmi: 

  1. Kontaktuje registrátora domény – jednoducho napíšete registrátorovi domény (zo záznamu o doméne), vysvetlite mu svoju situáciu a poprosíte ho, aby kontaktoval majiteľa domény. 
  2. Vyhľadať kontakt na adrese domény – pokiaľ sa zobrazuje pod danou doménou internetový obchod, blog či skrátka určitý web, môžete na ňom nájsť aj kontaktné údaje majiteľa. 
  3. Kontaktujte správcu domény – pokiaľ ide o porušenie zákona či určitých právnych noriem, môžete sa obrátiť priamo na správcu domény (v prípade slovenských domén ide o SK-NIC). 

Odkúpenie už obsadenej domény

V mnohých prípadoch sa vám môže stať, že doména, ktorú ste pôvodne plánovali vlastniť (resp. prenajať od registrátora) je už obsadená niekým iným. 

V súčasnej dobe je nakupovanie a predaj domén rozšíreným biznisom, ktorým sa mnohí ľudia zaoberajú – v princípe ide o ľudí, ktorí hľadajú a nakupujú domény za nízke sumy a následne ich predávajú podstatne drahšie. 

Rovnako sa môže stať aj to, že vaša doména, slovo či značka skrátka už bola obsadená inou firmou či spoločnosťou. 

V takom prípade máte na výber už len obmedzené možnosti a je len na vás pre ktorú z nich sa rozhodnete: 

  • Počkať po dobu exspirácie – pokiaľ ste zo záznamu od registrátora zistili, že majiteľovi domény o chvíľu exspiruje doména, môžete jednoducho počkať a dúfať, že sa nerozhodne zaplatiť za doménu opäť (a predĺžiť si tak dobu vlastníctva). 
  • “Prebiť” cenu domény – v niektorých prípadoch je doména takpovediac len “zaparkovaná” majiteľom, resp. ju nevyužíva a len čaká, či sa neozve nejaký záujemca. V takom prípade máte možnosť ju jednoducho odkúpiť, avšak budete musieť počítať s podstatne vyššou sumou v porovnaní od bežného prenájmu domény od registrátora. 
  • Vyberte si inú doménu (alebo ju mierne upravte) – občas skrátka nie je iná možnosť ako zvoliť alternatívu k vašej vysnívanej doméne. V takom prípade môžete skúsiť vymyslieť (alebo vyhľadať) iné meno pre vašu doménu, prípadne upraviť meno už obsadenej domény (napríklad rozdeliť slová v doméne pomlčkou.

💡 Tip: Pokiaľ sa len ešte rozhodujete o tom, ako by sa mala volať vaša doména (prípadne ktorú vybrať), určite si prečítajte môj článok 63 tipov ako si vybrať najlepší názov domény pre web stránku v ktorom sa dozviete rôzne užitočné rady o výbere “tej pravej” domény.

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here