Čo je to hosting a doména (a k čomu ich potrebujeme)?

Hosting a doména – dve neoddeliteľné veci, ktoré pre existenciu webu jednoducho potrebujete. 

Obe zložky sú pomerne komplexnými témami, o ktorých by sa dalo hovoriť celé hodiny. 

doména a hosting

V tomto prípade som si však pre vás pripravil veľmi jednoduchý (avšak podrobný) článok o tom, ako hosting a doména fungujú, na čo slúžia ako aj to, od koho sa oplatí si ich prenajať (za výhodné ceny). 

Čo je to hosting a ako funguje? 

Hosting je vyhradený priestor na serveri, ktorý slúži ako úložisko pre webové stránky.

Každá webová stránka musí niekde existovať – pokiaľ stránka nie je niekde uložená, nemá sa ako používateľovi na internete zobraziť. 

Pod pojmom server si môžete predstaviť obrovské úložisko s priečinkami (resp. hostingami), do ktorých sa podľa potrieb môžu ukladať rôzne súbory. 

Hosting preto slúži ako miesto (resp. priečinok na serveri), ktoré môžete ovládať a mať pod kontrolou, a odkiaľ sa môžu webové stránky prostredníctvom browseru (ako napr. Chrome, Firefox, Opera a pod.) zobrazovať ľuďom na počítači či v mobile. 

Tento priestor je zvyčajne poskytovaný hostingovými spoločnosťami, ktoré (za určitý mesačný alebo ročný poplatok) vám dokážu vyhradiť miesto na ich servery a ktoré následne môžete využívať pre vlastné účely.

Hosting má mnoho praktických využití, môže slúžiť napríklad ako: 

  • Priestor pre web stránky: všetky súbory, text, obrázky, videá, pdf a pod. sa ukladajú (a následne načítajú používateľom na internete) na hosting server. 
  • Priestor pre e-mailovú schránku: hosting sa taktiež využíva ako úložisko pre váš osobný či firemný mail. 
  • Priestor pre databázy – v niektorých prípadoch (ako napr. pri MySQL) môžete využiť hosting pre komplexné CMS platformy s veľkými databázami.

Veľkosť (resp. priestor) na hostingu závisí od vašich potrieb, ceny a samozrejme od možností poskytovateľa. 


💡 Poznámka: V praxi sa okrem pojmu “hosting” môžete stretnúť taktiež s pojmom “webhosting”. 

Tieto dva pojmy sa často využívajú ako synonymá, prípadne sa slovo “webhosting” považuje za jeden z typov hostingu. 

Druhy hostingu sa dajú rozdeliť na niekoľko typov (ktoré môžete využívať pre rôzne účely): 

  • Webhosting – Vo všeobecnosti sa pod ním rozumie ako priestor, kde sídlia web stránky. 
  • Virtuálny server (alebo VPS) – Ide o virtuálny priestor, ktorý sa chová ako server avšak sídli vo vyhradenom mieste skutočného, fyzického servera. 
  • Zdieľaný hosting – Ide o miesto (resp. priečinok) na serveri, ktorého zdroje využívate nielen vy, ale i ďalší používatelia pre vlastné účely. 
  • Dedikovaný hosting – Ide o miesto na serveri, ktorého zdroje patria iba vám a o ktoré sa s inými používateľmi nedelíte. 

Čo je to doména a k čomu slúži? 

Doména je názov webu, pomocou ktorého môžu používatelia navštíviť vybrané miesto na hostingu (pomocou browsera) a načítať si jeho obsah (resp. web stránku) do svojho zariadenia. 

Každý server na svete, ktorý poskytuje hosting má pridelenú špecifickú IP adresu, ktorá sa skladá z čísel (napr. 197.155.222.328). 

Vďaka tejto adrese je tak možné nájsť server, na ktorom sídli vaša web stránka a načítať si jej obsah. 

V bežnom živote sú však IP adresy pre normálnych používateľov na internete nezapamätateľné – preto sa namiesto nich používajú špecifické a unikátne názvy domén, ktoré sú omnoho jednoduchšie a čitateľnejšie (napr. “wp.sk”). 


💡 Poznámka: Doména ako taká sa dá rozdeliť do 3 úrovní:

  • 1. úroveň – ide o koncovku, ktorá sa nachádza na konci domény (napr. “.sk”, “.cz”, “.com” a pod.)
  • 2. úroveň – konkrétny názov domény, podľa ktorej si vás používatelia lepšie zapamätajú (napr. “wp”, “facebook”, “google” a pod.). 
  • 3. úroveň – tzv. “subdoména” na začiatku domény ktorá sa v niektorých prípadoch používa pri stránkach či e-mailových adresách (napr. pri doméne “admin.wp.sk” je časť “admin.” subdoménou.).

Hosting a doména sú neoddeliteľnými zložkami toho, ako celý proces zobrazovania web stránok na internete funguje. 

Priebeh načítavania stránok používateľovi prebieha zhruba takto: 

  1. Používateľ zadá názov domény do svojho browseru.
  2. Browser zistí IP adresu servera, ktorá sa za doménou ukrýva.
  3. Browser následne kontaktuje server na danej adrese a “vypýta si” obsah (web stránku) pre zobrazenie.
  4. Server skontroluje či daný obsah má a poskytne ho browseru.
  5. Browser obsah zobrazí používateľovi na jeho zariadení.

Doménu, ako aj hosting, je možné si (zvyčajne) prenajať u jedného poskytovateľa za určitý poplatok. 

Cena hostingu a domény závisí na množstve faktorov ako napríklad: 

  • Veľkosť a rýchlosť hostingu
  • Lukrativita a dostupnosť domény
  • Technicka kompatibilita servera
  • … a mnoho ďalších faktorov

Ako vybrať správny webhosting a doménu?

To akú doménu a hosting by ste si mali vybrat záleźí od povahy vášho webu ako aj od dôvodov, kvôli ktorému ho chcete založiť. 

Pokiaľ ste napríklad ešte len úplný začiatočník, ktorý si chce skrátka len vyskúšať tvorbu a spravovanie webu, prípadne si vytvoriť malý blog, môžete skúsiť hosting zadarmo spolu s generickou doménou, ktoré síce nebudú práve najlepšie, ale na začiatok vám úplne stačia.

💡 Tip: Pokiaľ potrebujete len obyčajný lacný hosting, môžete si prečítať môj článok: Webhosting zadarmo: Kedy sa oplatí (a kedy nie)?

Pokiaľ si ale naopak plánujete založiť napríklad seriózny eshop a chcete sa pustiť do podnikania na internete, mali by ste zvážiť niekoľko dôležitých aspektov (a za hosting a doménu si radšej priplatiť): 

1. Veľkosť úložiska a rýchlosť načítavania – veľkosť a rýchlosť servera, na ktorom budú vaše web stránky sídliť sú azda jednou z najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali zobrať do úvahy.
V prípade, že si plánujete vytvoriť eshop s veľkým množstvom produktov, mali by ste vybrať jedného z poskytovateľov hostingu, ktorý vám zabezpečí stabilnú rýchlosť a dostatočne veľké úložisko. 

2. Technická podpora – Pri hostingu a výbere poskytovateľa sa uistite, že v prípade akéhokoľvek technického problému vám bude môcť pomôcť technická podpora a nebudete na to úplne sám. 

3. CMS kompatibilita – v porovnaní s bezplatným hostingom vám platený hosting dokáže zabezpečiť to, aby vaše CMS (napr. WordPress) plynulo na serveri bežalo, resp. aby ho bolo vôbec možné na hosting nainštalovať. 

4. SSL certifikát – z pohľadu bezpečnosti (a SEO) by ste určite mali mať pridelený SSL certifikát k vášmu webu od poskytovateľa hostingu. 

5. Dostupnosť a rýchle vybavenie domény – poskytovatelia bezplatného hostingu vám zvyčajne pridelia len generický názov domény (ako napr. “123random.nazov.net”).
Z toho dôvodu zvážte to, či by nebolo pre vás lepšie prejsť na plateného poskytovateľa hostingu a domén a vybrať si doménu podľa vašich predstáv. 

💡 Tip: Nie ste si istý ako si vybrať tú správnu doménu? V takom prípade si určite prečítajte môj článok 63 tipov ako si vybrať najlepší názov domény pre webstránku

Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko populárnych (a spoľahlivých) poskytovateľov hostingu a domén. 

Websupport

Websupport je jeden z najväčších registrátorov domén a poskytovateľov hosting služieb na Slovensku i v Česku. 

Tento gigant, ktorý funguje na trhu už viac ako 20 rokov poskytuje domény so stovkami koncoviek, vďaka čomu si môžete overiť voľné domény a vybrať si tie, ktoré vám najviac vyhovujú. 

V rámci webhostingu vám dokáže Websupport poskytnúť spoľahlivé úložisko pre váš web s vysokým výkonom a dostatočne veľkým priestorom. 

Okrem štandardných hostingových služieb však Websupport poskytuje aj extra služby ako sú napríklad: 

  • E-mailová schránka – E-mailovú adresu môžete mať ihneď k dispozicí po zaplatení objednávky a budete ju môcť využívať na akomkoľvek zariadeni. 
  • SSL certifikát – Pri Websupporte máte možnosť si vybrať taký certifikát, ktorý vám v rámci bezpečnosti bude vyhovovať najviac
  • EasySEO – V rámci online marketingu máte pri Websupporte možnosť využiť aj nástroj EasySEO pre zlepšenie pozícií vašich stránok vo vyhľadávači Google. 
  • Skvelá zákaznícka podpora – V prípade akéhokoľvek problému máte možnosť sa obrátiť na technickú podporu, ktorá je dostupná od rána do večer, 7 dní v týždni. 

💡 Tip: Ak vás tento poskytovateľ zaujal a chceli by ste sa o ňom dozvedieť viac, môžete si prečítať môj článok: WebSupport – najpoužívanejší hosting na Slovensku (Recenzia).

Webglobe Yegon

Webglobe Yegon vznikol v roku 2014 spojením firiem Webglobe a Yegon a na Slovensku poskytuje svoje vynikajúce služby viac ako 20 000 zákazníkom. 

Tento poskytovateľ hosting služieb a domén v sebe ukrýva neuveriteľné množstvo zaujímavých služieb ako sú napríklad: 

  • Správa hostingu – Intuitívny WY Panel, FTP migrátor, doplnkové služby Smallbox a Bigbox a pod.
  • E-mail – Neobmedzený počet e-mailových schránok. 
  • Nastroje pre tvorbu a spravovanie webu – WordPress, Prestashop, Opencard a pod. 
  • Bezpečnostné prvky – SSL certifikáty, Git prístup, zálohovanie dát, a pod. 

💡 Tip: Pre viac informácií o tomto poskytovateľov hostingu a domén sa dočítate v článku: Predstavenie hostingu Webglobe – Yegon (WY.sk).

Bluehost

Bluehost je špecialista pre hosting a domény najmä pre web stránky, ktoré bežia na platforme WordPress

Okrem vopred nainštalovaného WordPressu vám spolu s hostingom dokáže poskytnúť aj rôzne typy hostingových služieb ako sú napríklad:

Bluehost je mimo iného aj poskytovateľom domén, ktoré končia koncovkami com, .tech, .org, .net a pod. 

💡 Tip: Viac informácii o tom, čo všetko v sebe tento poskytovateľ ukrýva nájdete na stránke: Bluehost – hosting odporúčaný WordPress komunitou (Recenzia)

Wedos

Wedos, podobne ako vyššie spomínaný poskytovatelia, dokáže ponúknuť veľmi kvalitný webhosting a domény za rozumné ceny. 

Táto firma pokrýva so svojimi cenovými balíkmi všetky druhy podnikateľských subjektov – od jednotlivcov, cez väčšie firmy až po obrovské konglomeráty. 

Mimo prenajímania domény a priestoru pre web stránky sa však Wedos môže pýšiť aj vynikajúcou zákazníckou podporou, ktorá je tu pre vás prakticky 24 hodín denne. 

💡 Tip: Pre viac informácii o poskytovateľovi Wedos môžete prejsť na môj článok: WEDOS – najpredávanejší hosting v Českej republike (Recenzia)

🤷‍♂️ Neviete si rady? Pozrite si služby, ktoré vieme zabezpečiť.
Pomohol vám tento článok? Podporte nás 🧡
WordPress Návod v PDF

VLOŽIŤ KOMENTÁR

Please enter your comment!
Please enter your name here