Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

вівторок, 11 квітня 2023 року

1 257 999 статей українською

159 444 зареєстровані дописувачі

4057 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Gray773.png

Зорови́й нерв (лат. nervus opticus) — II (друга) пара черепних нервів у людини та хребетних. Забезпечує здатність бачити. За функціональним поділом – нерв спеціальної соматичної чутливості (англ. special somatic afferent). Зважаючи на особливості мікро- та макроанатомії, зоровий нерв не є нервом у класичному розумінні цього слова, а радше частиною головного мозку, яка винесена на периферію. Так, він розвивається як виріст переднього мозку, покритий центральним мієліном та трьома оболонами, які покривають утвори ЦНС, між цими оболонами циркулює спинномозкова рідина. Зоровий нерв утворений аксонами гангліонарних клітин сітківки. Частина, яку можна побачити при огляді очного дна, називається диском зорового нерва (лат. discus nervi optici). Анатомічно утвір простягається від диска зорового нерва до перехрестя зорових нервів (лат. chiasma opticum), опісля віддає свої волокна зоровим шляхам (лат. tractus opticus). Кровопостачання складне, здійснюється в основному завдяки очній артерії (лат. arteria ophtalmica) та її гілкам.

Спектральна кластеризація

Спектральна кластеризація — метод кластеризації, заснований на концепції зв'язності графів[en]. На відміну від інших методів, таких як метод к-середніх, що шукають щільні, компактні, опуклі кластери, спектральна кластеризація може знаходити кластери довільної форми. Метод був розроблений у 1970-х для розділення графів, і пізніше був багаторазово поліпшений і застосований для ширшого класу задач. Його ідея полягає в тому щоб, розглядаючи множину спостережень як зважений граф (де кожному спостереженню відповідає вершина, а ребра мають вагу, що дорівнює подібності пари спостережень), знайти такий мінімальний розріз цього графа, щоб два отримані підграфи були близькими за розміром. Назву метод отримав через те що він ґрунтується на аналізі спектру графа — множини власних значень його матриці суміжності. Спектральна кластеризація — один з найпотужніших сучасних методів кластеризації, і може застосовуватися у будь-яких задачах кластерного аналізу, в тому числі таких як сегментація зображення, аналіз експресії генів, графів соціальних мереж, тощо.

Вибране зображення

Вибраний список

Емблема ЖФК «Легенда»

Список, наведений нижче, містить короткий опис усіх сезонів, зіграних українським жіночим футбольним клубом «Легенда» (Чернігів). У списку наведені статистичні показники з 1989 року, коли команда вперше увійшла до складу учасників чемпіонату СРСР, по сезон 2017/18, після якого «Легенда» припинила існування. Список містить дані про всі досягнення клубу, а також про найкращих бомбардирок і головних тренерів команди в кожному сезоні. Бомбардирка, відмічена жирним шрифтом, також ставала найкращою бомбардиркою ліги у відповідному сезоні. «Легенда» — один із найтитулованіших клубів у історії жіночого футболу України, серед досягнень якого — 6 чемпіонських титулів, 4 національних Кубка та Відкритий Кубок Італії — неофіційний жіночий аналог Ліги Європи УЄФА. Найкращий жіночий футбольний клуб України за підсумками перших двох десятиліть після відновлення незалежності, 5-разовий учасник Ліги чемпіонів

Поточні події

Російсько-українська війна (широке вторгнення: Донбас; Південь; ЗАЕС)
Приєднання Фінляндії до НАТО

11 квітня в історії

Порт у старій Яффі, Тель-Авів—Яфо, Ізраїль
Колишні ув'язнені демонструють американським військовим морг крематорію в Бухенвальді. 18 квітня 1945

Народилися

Померли

Северин Наливайко на портреті невідомого художника XIX ст.
Спецвипуск з історії Молдови за результатами Вікітижня Молдови 2023
Правитель Молдавського князівства Штефан III Великий на мініатюрі середньовічного румунського Євангелія
Пам'ятник Кагульської битви
Кишинівський тюремний замок на старій світлині

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа