VPN je služba, která umožňuje svým uživatelům surfovat po internetu bezpečně a anonymně. Přečti si jak funguje a které VPN jsou nejlepší!
VPN jsou v současnosti trendem nejen v rámci velkých firem, ale i mezi běžnými lidmi.
Díky nim je konečně možné navštěvovat webové stránky, surfovat po internetu či sledovat nedostupný obsah bezpečně, anonymně az pohodlí domova (či z jakéhokoli místa).
V následujících řádcích si nejprve vysvětlíme co je to VPN a jak funguje a následně se podíváme na ty nejpopulárnější VPN služby ve světě.
Co je VPN?
VPN (Virtual Private Network) je bezpečnostní služba, která umožňuje svým uživatelům používat internet, navštěvovat stránky či využívat TV platformy anonymně a bez poskytování citlivých údajů.
V minulosti se VPN používala zejména ve firmách, kdy se zaměstnanci mohli bezpečně připojit do firemních sítí z jakéhokoli místa.
V současnosti je již VPN běžná a populární bezpečnostní pojistka i v běžných domácnostech, která zaručuje lidem určitý stupeň soukromí a ochrany.
Na trhu existuje nespočet VPN poskytovatelů, každý z nich přináší s sebou určité množství výhod, které mohou potenciální zákazníky oslovit.
Pojďme se nyní podívat na to, jak VPN funguje.
Jak funguje VPN?
Princip je v podstatě jednoduchý – VPN skryje IP adresu uživatele dříve než se připojí k internetu a použije místo ní jednu ze svých vlastních, díky čemuž se zajistí anonymita uživatele.
IP adresa je v podstatě unikátní kód, který je přidělen jakémukoli zařízení připojenému k internetu – IP adresa jako taková je přidělována poskytovatelům internetu.
Díky IP adrese je tak možné identifikovat jakéhokoli uživatele (resp. jeho zařízení) spolu s tím, odkud se uživatel k internetu připojil, jakož i údaje o poskytovateli internetu.
S IP adresou však přichází i riziko narušení soukromí – mnoho webů si tyto IP adresy spolu s informacemi o nich ukládá do své databáze, díky čemuž uživatel ztrácí určitý stupeň anonymity.
VPN služby tento problém odstraňují nakolik s připojením na VPN se poskytuje třetím stranám (jako například webům) IP adresa VPN serveru a ne adresa uživatele – tím se zaručuje to, že žádné osobní údaje nejsou nikomu na internetu poskytnuty.
Jaké benefity s sebou přináší VPN?
VPN se svou bezpečností přináší uživatelům několik velmi cenných výhod:
- Skrytá IP adresa – VPN služby poskytují svým zákazníkům určitý stupeň anonymity, jelikož ukazují zbytku světa či třetím stranám na internetu své vlastní IP adresy. Tím se zaručuje vyšší bezpečnost bez rizika poskytování osobních údajů o uživateli.
- Šifrování obsahu – kvalitní VPN také poskytují šifrování dat o uživatelích a jejich aktivitách na internetu. Šifrování je v podstatě přeměna čitelného textu na shluk (na první pohled) náhodných znaků a čísel, které je jednoduše nemožné dekódovat. Díky tomu mohou uživatelé VPN služeb klidně využívat internet, aniž by někdo viděl na co se právě dívali nebo co na webstránkách dělali. Tento aspekt VPN sluźeb je důležitý hlavně při připojení na internet z místa, které neznáte nebo není dostatečné zabezpečné (např. veřejné WiFi v kavárně), jelikož data, která by mohl kde-kdo vidět nebudou dávat žádný smysl.
- Přístup k cenzurovanému obsahu – VPN může v různých případech umožnit uživateli přístup ke stránkám či internetovému obsahu, ke kterým by se normálně se svou vlastní IP adresou nemohl dostat. Některé web stránky či platformy (jako např. YouTube či Netflix) poskytují určitý obsah, videa apod., jen uživatelům ve specifických regionech a zemích. VPN-ka tento problém obcházejí nakolik je s nimi možné použít různé IP adresy, ke kterým se vážou i různé geografické polohy a tím pádem se uživatel může dostat k obsahu, který by byl jinak blokován či jednoduše nepřístupný.
Poznámka: Přestože VPN služby jsou jednoznačně velkým plus pro prakticky kohokoli, je nutno podotknout, že v určitých případech s sebou přinášejí i pár nevýhod:
1. Pomalejší připojení – v závislosti na poskytovateli VPN služby může dojít k výrazně pomalejšímu načítání webstránek. Ačkoli to u populárních (a placených) VPN služb nemusí být vždy tak, levné či bezplatné VPN může limitovat rychlost internetu
2. Nelegální přístup k obsahu – některé země zakazují využívat VPN služby ve své zemi, či přistupovat k blokovanému obsahu pomocí VPN.
Jak vybrat VPN?
Výběr té správné VPN služby záleží na několika faktorech (včetně vašich osobních preferencí).
Většina standardních VPN je ve svých službách téměř stejná, avšak existuje mezi nimi několik rozdílů, které může při vašem výběru zavážit:
- Úroveň zabezpečení – základní složkou každé dobré VPN služby je její stupeň bezpečnosti. Pokud potřebujete VPN hlavně kvůli zvýšené anonymitě na internetu, měli byste se podívat na to, zda a jakým způsobem daná VPN zpracovává vaše osobní data. V tomto ohledu byste se měli podívat například na uchovávání dat o vás, resp. zda VPN vůbec nějaká data ukládá, historii vaší aktivity a pod. (tzv. „no log policy“). Dobrá VPN služba obvykle neuchovává žádná data o svých uživatelích, tím pádem není možné zneužít jakékoli informace o vás a vašich aktivitách. Kromě toho byste měli podívat i na stupeň zabezpečení (tj. zda daná VPN poskytuje ochranné protokoly jako je například SSL, TLS, PPTP, Kill Switch apod.)
- Kompatibilita na zařízeních – ačkoli obvykle jsou VPN služby kompatibilní s většinou standardních zařízení a operačních systémů, určitě si prohlédněte jaká reálná zařízení daná VPN pokrývá. Některé VPN se soustřeďují pouze na zařízení s operačním systémem Windows, Mac OS či Android a iOS.
- Počet IP adres a serverů – pokud potřebujete VPN kvůli streamovacím službám či obsahu na internetu, který je omezen pouze pro určité regiony, určitě si prohlédněte, kolik a jaké IP adresy daná VPN služba nabízí. V tomto ohledu jde pravděpodobně o nejdůležitější faktor, který při výběru zaváží.
- Rychlost připojení – ačkoli u placených VPN nebývá rychlost brázdění na internetu nebo rychlost streamování problém, u bezplatných VPN můžete narazit na pár problémů s rychlostí načítání. Pokud je pro vás rychlost internetového připojení důležitá, měli byste si prohlédnout, jaké jsou limity VPN služby iv tomto ohledu.
Nejpopulárnější VPN služby
1. NordVPN
Pokud máte alespoň nějaký přehled o VPN službách, určitě jste již slyšeli o NordVPN.
NordVPN byla založena již v roce 2012 a od té doby nabízí soukromé a zabezpečené internetové připojení milionům zákazníků po celé zemi.
Hlavními přednostmi této služby je skrývání IP adres svých uživatelů a poskytování obsahu na streamovacích službách, které by byly jinak pro mnoho lidí nedostupné.
Kromě toho dokáže NordVPN také odstraňovat reklamy, které obvykle uživatelům vyskakují kdekoli na internetu, jakož i částečně zabránit přístup malwarem na zařízení uživatelů.
Kromě optimální rychlosti pro surfování na internetu a sledování obsahu na streamovacích platformách nabízí NordVPN své služby na všechny populární typy zařízení a operační systémy – od Windows a MacOS, přes počítače, telefony, smart TV a pod.
V případě otázky na zabezpečení a anonymitu se NordVPN řídí „No Log Policy“ – služba neuchovává ani neposkytuje nikomu žádné údaje o vás.
Přestože se jedná o placenou službu, NordVPN nabízí svým zákazníkům 30 denní záruku vrácení peněz v případě nespokojenosti.
NordVPN má více než 5 000 rychlých VPN serverů v 60 zemích.
Společnosti NordVPN nabízí i další produkt pro online bezpečnost – NordPass.
NordPass je správce hesel s celou řadou funkcí, které zajišťují, že vaše hesla jsou co nejbezpečnější. Má snadno použitelné rozhraní. Uchovává v bezpečí vaše hesla, kreditní karty a osobní informace.
2. Surfshark
Surfshark je výborná volba pro ty, kteří hledají kvalitní VPN v dobrém poměru cena-výkon.
Surfshark nabízí za poměrně levnou cenu dobré a rychlé internetové připojení vhodné jak pro běžné uživatelské surfování, tak pro hardcore streamování, spolu s vynikající ochranou uživatele, AES-256 enkrypce i tzv. kill-switch.
Jednou z předností této VPN služby je široké množství zařízení, které Surfshark se svými aplikacemi pokrývá – kromě toho je možné jej používat i jako browserovo rozšíření pro Chrome a Firefox.
V případě množství a dostupnosti VPN serverů nabízí Surfshark 3200 serverových lokalit v 10 zemích.
Kromě svých měsíčních a ročních předplatných balíků nabízí Surfshark svým zákazníkům také 30denní záruku peněz v případě nespokojenosti.
3. ExpressVPN
ExpressVPN je jedna z nejpopulárnějších a nejstarších VPN služeb na světě, která zahájila svou existenci již v roce 2009.
V současnosti poskytuje své 94 serverových lokalit milionům lidí po celém světě.
Hlavními přednostmi ExpressVPN je odblokování internetového obsahu, který by byl jinak pro vás nepřístupný – díky tomu můžete sledovat video obsaj ze služeb jako jsou Netflix BBC Player či dokonce Disney+ a HBO, který je vázán pouze pro dané lokality.
Kromě toho tento poskytovatel VPN chrání své uživatele od reklamních inzercí od společností jako jsou Facebook či Google a tím pádem chrání vaše internetové soukromí.
Samozřejmostí je i kompatibilita s operačními systémy jako jsou Windows, MacOS, Android či dokonce Linux – v případě zařízení je možné jej použít i na routery či AppleTV.
Jedním z důležitých plusů ExpressVPN je to, že si neukládá žádné osobní údaje o svých uživatelích – díky tomu může každý zákazník bez obav surfovat na internetu anonymně a bezpečně.
Přestože ExpressVPN je placená služba, nabízí svým potenciálním zákazníkům 30 denní bezplatnou verzi svých služeb.
4. CyberGhost
CyberGhost je další známá VPN služba, která vyčnívá mezi populárními VPN.
Svou pozitivní reputaci si založila díky soukromí a anonymitě svých uživatelů, skvělému streamovacímu výkonu a rychlému internetovému připojení.
Tato VPN služba vlastní více než 7800 serverů napříč 91 zeměmi , díky čemuž se řadí mezi největší serverové sítě ve svém průmyslu.
Aplikace od CyberGhostu lze využít nejen k brázdění po internetu ale také pro streamovací služby jako je Netflix či Disney+.
Jedním menším negativem této VPN služby je omezenost počtu zařízení – na CyberGhost lze najednou připojit pouze 7 zařízení.
Na druhé straně to však kompenzuje AES 256 šifrováním, No Log Policy a Kill Switchem, díky čemuž zaručuje svým zákazníkům excelentní bezpečnost, soukromí a anonymitu na internetu.
CyberGhost nabízí svým uživatelům měsíčně, roční a dvouleté předplatné balíky, spolu se 45 denní zárukou vrácení peněz (u určitých předplacených balíků).
5. Private Internet Access
Private Internet Access , podobně jako jiní VPN velikáni, je s námi už velmi velmi dlouho.
Tato VPN služba se pyšní tisíci servery ve více než 83 zemích, díky čemuž se řadí mezi top poskytovatele VPN služeb.
Dobrá rychlost internetového připojení je v rámci tohoto VPN samozřejmostí – lze jej použít jak na klasické surfování, tak i na stahování velkého počtu dat, či na streamovací služby jako je Netflix, Disney+ a Amazon Prime, díky čemuž můžete mít běžně nedostupný obsah hned po ruce.
V případě kompatibility funguje Private Internet Access na všechna běžná domácí zařízení a operační systémy (Windows, MacOS, Android, Linux a iOS).
V konečném důsledku se dá tato VPN služba považovat za „good-to-go“ pro prakticky kohokoli – služba podporuje No Log Police, AES 256 enkrypci i Kill Switch a IP Leak ochranu.
Přestože nejde zrovna o nejlevnější VPN službu, určitě se ji vyplatí alespoň vyzkoušet.
Private Internet Access totiž nabízí svým zákazníkům 30 denní záruku peněz, díky čemuž se můžete vyhnout zbytečnému finančnímu riziku.
6. ProtonVPN
ProtonVPN je jedna z prestižnějších VPN služeb, která má kořeny ve Švýcarsku.
Od roku 2017 dominuje mezi předními VPN-kami díky své vysoké rychlosti na internetu a skvělým bezpečnostním službám.
ProtonVPN kromě podpory streamovacích služeb jako je Disney+ či Netflix nabízí svým uživatelům i vysokou míru soukromí během surfování na internetu a podporu „torrentování“ na většině svých serverů.
Jedním z jejích malých mínusů je však cena této služby – ProtonVPN nabízí o něco dražší balíčky v porovnání s velikány jako je ExpressVPN a to i přesto, že má jen něco přes 1000 serverů ve více než 50 zemích na světě.
Na druhé straně však poskytuje svým uživatelům vysoký bezpečnostní standard, které mainstreamové VPN služby prostě nemají.
V konečném důsledku můžeme zhodnotit ProtonVPN jako skvělou VPN službu, která může oslovit vybrané skupiny lidí, kteří jsou ochotni si trochu připlatit za vyšší míru bezpečnostní a anonymity na internetu.
7. IPVanish
IPVanish je velmi zajímavá alternativa k populárním VPN službám díky svému „user-friendly“ rozhraní, který je nejen zábavný ale i jednoduchý na pouźívání pro absolutní začátečníky.
Tato VPN služba nabízí rozhraní, které je zábavné a nabízí vysvětlení jak VPN služba (jako program) funguje.
Jako platforma se soustředí především na uživatele, kteří si chtějí jednoduše užít streamovací služby jako je Netflix
Mezi další zajímavosti této VPN služby je také vyšší míra anonymity a možnost použít jeden účet na více zařízení.
IPVanish nabízí roční platební program s 30 denní zárukou vrácení peněz v případě nespokojenosti. Kromě toho je možné si vyzkoušet tuto VPN službu na 7 dní zdarma.
Zajímavostí je i to, že IPVanish nabízí možnost platby ve formě kryptomen – což mohou někteří zákazníci velmi ocenit.
Nejlepší bezplatné VPN
Přestože existuje i velké množství bezplatných VPN služeb, je nutné si uvědomit několik záporů a rizik, která s sebou mohou přinášet.
Při výběru bezplatného VPN byste se měli podívat na:
- Množství dat – většina bezplatných VPN nabízí limitované množství dat, které můžete využít když surfujete na internetu. Po minutí těchto dat budete muset buď počkat měsíc na obnovu nebo přejít na placenou verzi VPN služby.
- Bezpečnost a anonymita – bezplatné VPN nemusí nabízet tak vysokou úroveň bezpečnosti, jako je tomu u placených verzí. Na základě toho byste se měli vždy ujistit, zda a jaká data o vas sbírá daná VPN služba.
- Rychlost – rychlost načítání web stránek či streamování je obvykle limitováno při bezplatných VPN službách.
- Streamovací služba – bezplatné VPN nemají vždy v rámci svých balíků možnost dívat se Netflix či jiné streamovací služby.
Pojďme se nyní podívat na 3 populární VPN, které jsou zdarma.
1. Privado VPN
PrivadoVPN nabízí v rámci svého free balíčku 10GB dat měsíčně – dost na to, abyste si mohli prohlédnout své denně navštěvované stránky.
Jednou z příjemnějších věcí této bezplatné VPN služby je to, že nemusíte neustále vyklikávat CAPTCHA když brázdíte v Google vyhledávači nebo klikáte na stránky.
Mezi zápornou stránku Privado VPN je jeho rychlost – v porovnání s mainstreamovými VPN službami poněkud zaostává v rychlosti načítání.
2. Hide.me
Hide.me nabízí jako VPN služba velké množství nastavení a utilit, se kterými si může uživatel doslova „pohrát“
Toto VPN zahrnuje také bezpečnostní prvky jako je „kill switch“, „split tunneling“ a „stealth guard“.
Jelikož se jedná o bezplatné VPN, nabízí svým uživatelům jen 10GB dat měsíčně.
3. Hotspot Shield
Hotspot Shield je další bezplatné VPN, které se vyplatí zejména uživatelům, kteří potřebují čas od času vstupovat do internetového světa anonymně a bezpečně.
V rámci svého bezplatného balíčku nabízí Hotspot Shield 500MB dat denně , dobrou rychlost načítání stránek a “user-friendly” aplikaci.
Jedním drobným mínusem tohoto VPN-ka je blokování streamování – Hotspot Shield nedovoluje v rámci své bezplatné verzi dívat Netflix, HBO či jiné streamovací služby.