VPN je služba, ktorá umožňuje svojim užívateľom surfovať po internete bezpečne a anonymne. Prečítaj si ako funguje a ktoré VPN sú najlepšie!
VPN-ka sú v súčasnosti trendom nie len v rámci veľkých firiem, ale i medzi bežnými ľuďmi.
Vďaka nim je konečne možné navštevovať webstránky, surfovať po internete či pozerať nedostupný obsah bezpečne, anonymne a z pohodlia domova (či z akéhokoľvek miesta).
V nasledujúcich riadkoch si najprv vysvetlíme čo je to VPN a ako funguje a následne sa pozrieme na tie najpopulárnejšie VPN služby vo svete.
Čo je to VPN?
VPN (Virtual Private Network) je bezpečnostná služba, ktorá umožňuje svojim užívateľom používať internet, navštevovať stránky či využívať TV platformy anonymne a bez poskytovania citlivých údajov.
V minulosti sa VPN používala najmä vo firmách, kedy sa zamestnanci mohli bezpečne pripojiť do firemných sieti z akéhokoľvek miesta.
V súčasnosti je už VPN bežná a populárna bezpečnostná poistka aj v bežných domácnostiach, ktorá zaručuje ľuďom určitý stupeň súkromia a ochrany.
Na trhu existuje nespočetné množstvo VPN poskytovateľov, každý z nich prináša so sebou určité množstvo výhod, ktoré môžu potenciálnych zákazníkov osloviť.
Poďme sa teraz pozrieť na to, ako VPN funguje.
Ako funguje VPN?
Princíp je v podstate jednoduchý – VPN skryje IP adresu užívateľa skôr ako sa pripojí k internetu a použije namiesto nej jednu zo svojich vlastných, vďaka čomu sa zaistí anonymita užívateľa.
IP adresa je v podstate unikátny kód, ktorý je pridelený akémukoľvek zariadeniu pripojenému na internet – IP adresa ako taká je prideľovaná poskytovateľom internetu.
Vďaka IP adrese je tak možné identifikovať akéhokoľvek užívateľa (resp. jeho zariadenie) spolu s tým, odkiaľ sa užívateľ na internet pripojil, ako aj údaje o poskytovateľovi internetu.
S IP adresou však prichádza aj riziko narušenia súkromia – mnoho webov si tieto IP adresy spolu s informáciami o nich ukladá do svojej databázy, vďaka čomu užívateľ stráca určitý stupeň anonymity.
VPN služby tento problém odstraňujú nakoľko s pripojením na VPN sa poskytuje tretím stranám (ako napríklad webom) IP adresa VPN servera a nie adresa užívateľa – tým sa zaručuje to, že žiadne osobné údaje nie sú nikomu na internete poskytnuté.
Aké benefity so sebou prináša VPN?
VPN so svojou bezpečnosťou prináša užívateľom niekoľko veľmi cenných výhody:
- Skrytá IP adresa – VPN služby poskytujú svojim zákazníkom určitý stupeň anonymity, nakoľko ukazujú zvyšku sveta či tretím stranám na internete svoje vlastné IP adresy. Tým sa zaručuje vyššia bezpečnosť bez rizika poskytovania osobných údajov o užívateľovi.
- Šifrovanie obsahu – kvalitné VPN taktiež poskytujú šifrovanie dát o používateľoch a ich aktivitách na internete. Šifrovanie je v podstate premena čitateľného textu na zhluk (na prvý pohľad) náhodných znakov a čísel, ktoré je jednoducho nemožné dekódovať. Vďaka tomu môžu užívatelia VPN služieb pokojne využívať internet bez toho, aby niekto videl na čo sa práve pozerali alebo čo na webstránkach robili. Tento aspekt VPN sluźieb je dôležitý hlavne pri pripojení na internet z miesta, ktoré nepoznáte alebo nie je dostatočné zabezpečné (napr. verejné WiFi v kaviarni), nakoľko dáta, ktoré by mohol kde-kto vidieť nebudú dávať žiaden zmysel.
- Prístup k cenzúrovanému obsahu – VPN môže v rôznych prípadoch umožniť užívateľovi prístup k stránkam či internetovému obsahu, ku ktorým by sa normálne so svojou vlastnou IP adresou nemohol dostať. Niektoré web stránky či platformy (ako napr. YouTube či Netflix) poskytujú určitý obsah, videá a pod., len užívateľom v špecifických regiónoch a krajinách. VPN-ka tento problém obchádzajú nakoľko je s nimi možné použiť rôzne IP adresy, ku ktorým sa viažu aj rôzne geografické polohy a tým pádom sa užívateľ môže dostať k obsahu, ktorý by bol inak blokovaný či jednoducho neprístupný.
Poznámka: Hoci VPN služby sú jednoznačne veľkým plus pre prakticky kohokoľvek, je nutné podotknúť, že v určitých prípadoch so sebou prinášajú aj pár nevýhod:
1. Pomalšie pripojenie – v závislosti od poskytovateľa VPN služby môže dôjsť k výrazne pomalšiemu načítavaniu webstránok. Hoci to pri populárnych (a platených) VPN službách nemusí byť vždy tak, lacné či bezplatné VPN môže limitovať rýchlosť internetu
2. Nelegálny prístup k obsahu – niektoré krajiny zakazujú využívať VPN služby vo svojej zemi, či pristupovať k blokovanému obsahu pomocou VPN.
Ako si vybrať VPN?
Výber tej správnej VPN služby záleží od niekoľkých faktorov (vrátane vašich osobných preferencií).
Väčšina štandardných VPN je vo svojich službách takmer rovnaká, avšak existuje medzi nimi niekoľko rozdielov, ktoré môže pri vašom výbere zavážiť:
- Úroveň zabezpečenia – základnou zložkou každej dobrej VPN služby je jej stupeň bezpečnosti. Pokiaľ potrebujete VPN hlavne kvôli zvýšenej anonymite na internete, mali by ste sa pozrieť na to, či a akým spôsobom daná VPN spracováva vaše osobné dáta. V tomto ohľade by ste sa mali pozrieť napríklad na uchovávanie dát o vás, resp. či VPN vôbec nejaké dáta ukladá, historiu vašej aktivity a pod. (tzv. “no log policy”). Dobrá VPN služba zvyčajne neuchováva žiadne dáta o svojich užívateľoch, tým pádom nie je možné zneužiť akékoľvek informácie o vás a vašich aktivitách. Okrem toho by ste mali pozrieť aj na stupeň zabezpečenia (t.j. či daná VPN poskytuje ochranné protokoly ako je napríklad SSL, TLS, PPTP, Kill Switch a pod.)
- Kompatibilita na zariadeniach – hoci zvyčajne sú VPN služby kompatibilné s väčšinou štandardných zariadení a operačných systémov, určite si pozrite aké reálne zariadenia dané VPN pokrýva. Niektoré VPN sa sústreďujú len na zariadenia s operačným systém Windows, Mac OS či Android a iOS.
- Počet IP adries a serverov – pokiaľ potrebujete VPN kvôli streamovacím službám či obsahu na internete, ktorý je obmedzený len pre určité regióny, určite si pozrite, koľko a aké IP adresy daná VPN služba ponúka. V tomto ohľade ide pravdepodobne o najdôležitejší faktor, ktorý pri výbere zaváži.
- Rýchlosť pripojenia – hoci pri platených VPN nebýva rýchlosť brázdenia na internete alebo rýchlosť streamovania problém, pri bezplatných VPN môžete naraziť na pár problémov s rýchlosťou načítavania. Pokiaľ je pre vás rýchlosť internetového pripojenia dôležitá, mali by ste si pozrieť aké sú limity VPN služby aj v tomto ohľade.
Najpopulárnejšie VPN služby
1. NordVPN
Pokiaľ máte aspoň nejaký prehľad o VPN službách, určite ste už počuli o NordVPN.
NordVPN bola založená už v roku 2012 a odvtedy ponúka súkromné a zabezpečené internetové pripojenie miliónom zákazníkov po celej zemi.
Hlavnými prednosťami tejto služby je skrývanie IP adries svojich užívateľov a poskytovanie obsahu na streamovacích službách, ktoré by boli inak pre mnoho ľudí nedostupné.
Okrem toho dokáže NordVPN taktiež odstraňovať reklamy, ktoré zvyčajne užívateľom vyskakujú kdekoľvek na internete, ako aj čiastočne zabrániť prístup malwarom na zariadenia užívateľov.
Okrem optimálnej rýchlosti pre surfovanie na internete a pozeranie obsahu na streamovacích platformách ponúka NordVPN svoje služby na všetky populárne typy zariadení a operačné systémy – od Windowsu a MacOS, cez počítače, telefóny, smart TV a pod.
V prípade otázky na zabezpečenie a anonymitu sa NordVPN riadi “No Log Policy” – služba neuchováva ani neposkytuje nikomu žiadne údaje o vás.
Hoci ide o platenú službu, NordVPN ponúka svojim zákazníkom 30 dňovú záruku vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti.
NordVPN má viac ako 5 000 rýchlych VPN serverov v 60 krajinách.
Spoločnosti NordVPN ponúka aj ďalší produkt pre online bezpečnosť – NordPass.
NordPass je správca hesiel s celým radom funkcií, ktoré zaisťujú, že vaše heslá sú čo najbezpečnejšie. Má ľahko použiteľné rozhranie. Uchováva v bezpečí vaše heslá, kreditné karty a osobné informácie.
2. Surfshark
Surfshark je výborná voľba pre tých, ktorí hľadajú kvalitné VPN v dobrom pomere cena-výkon.
Surfshark ponúka za pomerne lacnú cenu dobré a rýchle internetové pripojenie vhodné ako pre bežné užívateľské surfovanie, tak aj pre hardcore streamovanie, spolu s vynikajúcou ochranou užívateľa, AES-256 enkrypcie, ako aj tzv. kill-switch.
Jednou z predností tejto VPN služby je široké množstvo zariadení, ktoré Surfshark so svojimi aplikáciami pokrýva – okrem toho je možné ho používať aj ako browserove rozšírenie pre Chrome a Firefox.
V prípade množstva a dostupnosti VPN serverov ponúka Surfshark 3200 serverových lokalít v 10 krajinách.
Okrem svojich mesačných a ročných predplatných balíkov ponúka Surfshark svojím zákazníkom aj 30-dňovú záruku peňazí v prípade nespokojnosti.
3. ExpressVPN
ExpressVPN je jedna z najpopulárnejších a najstarších VPN služieb na svete, ktorá začala svoju existenciu už v roku 2009.
V súčasnosti poskytuje svoje svojich 94 serverových lokalít miliónom ľudí po celom svete.
Hlavnými prednosťami ExpressVPN je odblokovanie internetového obsahu, ktorý by bol inak pre vás neprístupný – vďaka tomu môžete sledovať video obsaj zo služieb ako sú Netflix BBC Player či dokonca Disney+ a HBO, ktorý je viazaný len pre dané lokality.
Okrem toho tento poskytovateľ VPN chráni svojich užívateľov od reklamných inzercií od spoločností ako sú Facebook či Google a tým pádom chráni vaše internetové súkromie.
Samozrejmosťou je aj kompatibilita s operačnými systémami ako sú Windows, MacOS, Android či dokonca Linux – v prípade zariadení je možné ho použiť i na routery či AppleTV.
Jedným z dôležitých plusov ExpressVPN je to, že si neukladá žiadne osobné údaje o svojich užívateľoch – vďaka tomu môže každý zákazník bez obáv surfovať na internete anonymne a bezpečne.
Hoci ExpressVPN je platená služba, ponúka svojim potenciálnym zákazníkom 30 dňovú bezplatnú verziu svojich služieb.
4. CyberGhost
CyberGhost je ďalšia známa VPN služba, ktorá vyčnieva medzi populárnymi VPN.
Svoju pozitívnu reputáciu si založila vďaka súkromiu a anonymite svojich užívateľov, skvelému streamovaciemu výkonu a rýchleho internetového pripojenia.
Táto VPN služba vlastní viac ako 7800 serverov naprieč 91 krajinami, vďaka čomu sa radí medzi najväčšie serverové siete vo svojom priemysle.
Aplikácie od CyberGhostu je možné využiť nielen na brázdenie po internete ale aj pre streamovacie služby ako je Netflix či Disney+.
Jedným menším negatívom tejto VPN služby je obmedzenosť počtu zariadení – na CyberGhost je možné naraz pripojiť len 7 zariadení.
Na druhej strane to však kompenzuje AES 256 šifrovaním, No Log Policy a Kill Switch-om, vďaka čomu zaručuje svojím zákazníkom excelentnú bezpečnosť, súkromie a anonymitu na internete.
CyberGhost ponúka svojím užívateľom mesačne, ročné a dvojročné predplatné balíky, spolu so 45 dennou zárukou vrátenia peňazí ( pri určitých predplatených balíkoch).
5. Private Internet Access
Private Internet Access, podobne ako iní VPN velikáni, je s nami už veľmi veľmi dlho.
Táto VPN služba sa pýši tisíckami serverov vo viac ako 83 krajinách, vďaka čomu sa radí medzi top poskytovateľov VPN služieb.
Dobrá rýchlosť internetového pripojenia je v rámci tohto VPN samozrejmosťou – dá sa použiť ako na klasické surfovanie, tak aj na sťahovanie veľkého počtu dát, či na streamovacie služby ako je Netflix, Disney+ a Amazon Prime, vďaka čomu môžete mať bežne nedostupný obsah hneď poruke.
V prípade kompatibility funguje Private Internet Access na všetky bežné domáce zariadenia a operačné systémy (Windows, MacOS, Android, Linux a iOS).
V konečnom dôsledku sa dá táto VPN služba považovať za “good-to-go” pre prakticky kohokoľvek – služba podporuje No Log Police, AES 256 enkrypciu ako aj Kill Switch a IP Leak ochranu.
Hoci nejde práve o najlacnejšiu VPN službu, určite sa ju oplatí aspoň vyskúšať.
Private Internet Access totiž ponúka svojím zákazníkom 30 dňovú záruku peňazí, vďaka čomu sa môžete vyhnúť zbytočnému finančnému riziku.
6. ProtonVPN
ProtonVPN je jedna z prestížnejších VPN služieb, ktorá má korene vo Švajčiarsku.
Od roku 2017 dominuje medzi poprednými VPN-kami vďaka svojej vysokej rýchlosti na internete a skvelým bezpečnostným službám.
ProtonVPN okrem podpory streamovacích služieb ako je Disney+ či Netflix ponúka svojím užívateľom aj vysokú mieru súkromia počas surfovania na internete a podporu “torrentovania” na väčšine svojich serverov.
Jedným z jej malých mínusov je však cena tejto služby – ProtonVPN ponúka o niečo drahšie balíčky v porovnaní s velikánmi ako je ExpressVPN a to aj napriek tomu, že má len niečo cez 1000 serverov vo vyše 50 krajinách na svete.
Na druhej strane však poskytuje svojím užívateľom vysoký bezpečnostný štandard, ktoré mainstreamové VPN služby jednoducho nemajú.
V konečnom dôsledku môžeme zhodnotiť ProtonVPN ako skvelú VPN službu, ktorá môže osloviť vybrané skupiny ľudí, ktorí sú ochotní si trochu priplatit za vyššiu mieru bezpečnostní a anonymity na internete.
7. IPVanish
IPVanish je veľmi zaujímavá alternatíva k populárnym VPN službám vďaka svojmu “user-friendly” rozhraniu, ktorý je nielen zábavný ale aj jednoduchý na pouźívanie pre absolútnych začiatočníkov.
Táto VPN služba ponúka rozhranie, ktoré je zábavné a ponúka vysvetlenia ako VPN služba (ako program) funguje.
Ako platforma sa sústredí predovšetkým na užívateľov, ktorí si chcú jednoducho užiť streamovacie služby ako je Netflix
Medzi ďalšie zaujímavosti tejto VPN služby je aj vyššia miera anonymity a možnosť použiť jeden účet na viacero zariadení.
IPVanish ponúka ročný platobný program s 30 dňovou zárukou vrátenia peňazí v prípade nespokojnosti. Okrem toho je možné si vyskúšať túto VPN službu na 7 dní zadarmo.
Zaujímavosťou je aj to, že IPVanish ponúka možnosť platby vo forme kryptomien – čo môžu niektorí zákazníci veľmi oceniť.
Najlepšie bezplatné VPN
Hoci existuje aj veľké množstvo bezplatných VPN služieb, je nutné si uvedomiť niekoľko záporov a rizík, ktoré so sebou môžu prinášať.
Pri výbere bezplatného VPN by ste sa mali pozrieť na:
- Množstvo dát – väčšina bezplatných VPN ponúka limitované množstvo dát, ktoré môžete využiť keď surfujete na internete. Po minutí týchto dát budete musieť buď počkať mesiac na obnovu alebo prejsť na platenú verziu VPN služby.
- Bezpečnosť a anonymita – bezplatné VPN nemusia ponúkať takú vysokú úroveň bezpečnosti, ako je tomu pri platených verziach. Na základe toho by ste sa mali vždy uistiť, či a aké dáta o vas zbiera daná VPN služba.
- Rýchlosť – rýchlosť načítania web stránok či streamovanie je zvyčajne limitované pri bezplatných VPN službách.
- Streamovacia služba – bezplatné VPN nemajú vždy v rámci svojich balíkov možnosť pozerať Netflix či iné streamovacie služby.
Poďme sa teraz pozrieť na 3 populárne VPN, ktoré sú zdarma.
1. Privado VPN
PrivadoVPN ponúka v rámci svojho free balíka 10GB dát mesačne – dosť na to, aby ste si mohli pozrieť svoje denne navštevované stránky.
Jednou z príjemnejších vecí tejto bezplatnej VPN služby je to, že nemusíte neustále vyklikávať CAPTCHA keď brázdite v Google vyhľadávači alebo klikáte na stránky.
Medzi zápornú stránku Privado VPN je jeho rýchlosť – v porovnaní s mainstreamovými VPN službami trochu zaostáva v rýchlosti načítania.
2. Hide.me
Hide.me ponúka ako VPN služba veľké množstvo nastavení a utilít, s ktorými sa môže užívateľ doslova “pohrať”
Toto VPN zahŕňa taktiež bezpečnostné prvky ako je “kill switch”, “split tunneling” a “stealth guard”.
Nakoľko ide o bezplatné VPN, ponúka svojím užívateľom len 10GB dát mesačne.
3. Hotspot Shield
Hotspot Shield je ďalšie bezplatné VPN, ktoré sa oplatí najmä užívateľom, ktorý potrebujú z času na čas vstupovať do internetového sveta anonymne a bezpečne.
V rámci svojho bezplatného balíka ponúka Hotspot Shield 500MB dát denne, dobrú rýchlosť načítania stránok a “user-friendly” aplikáciu.
Jedným drobným mínusom tohto VPN-ka je blokovanie streamovania – Hotspot Shield nedovoľuje v rámci svojej bezplatnej verziu pozerať Netflix, HBO či iné streamovacie služby.