Glavna stranica

Izvor: Wikipedija
Dobro došli na Wikipediju
Trenutačno uređujemo 214.181 članak.
Wikipedija je globalan, višejezičan projekt s ciljem izgradnje slobodne internetske enciklopedije koja je svima javno dostupna. Njezini su suradnici dobrovoljci. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija Zaklada Wikimedija.
Beowulf Cotton MS Vitellius A XV f. 132r.jpg

Engleski jezik (ISO 639-3: eng) jedan je od dvaju jezika engleske podskupine zapadnogermanskih jezika kojim govori više od 328 008 000 ljudi, a poznaje ga 508 milijuna diljem svijeta od čega većina živi na području Ujedinjenoga Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država, Zimbabveu, Singapuru, Liberiji, Izraelu i drugdje. U svakoj od nabrojanih država govori se zasebna nacionalna standardna inačica engleskog jezika i svaka ima određene jezične posebnosti koje su zabilježene i u kodificirajućim knjigama pojedine države (rječniku, gramatici i pravopisu). Stoga se engleski jezik u sociolingvistici klasificira kao policentrični standardni jezik kakvi su i drugi veći europski jezici. Najrašireniji je jezik na svijetu poslije kineskog, španjolskog i hindskog jezika.

Engleski jezik nastao je od jezika germanskih plemena koja su se u kasnom starom vijeku naselila na jugoistoku otoka Velike Britanije. S razvojem je britanskoga kolonijalnog carstva u koloniziranim je područjima njezin jezik postajao dominantan, a često i služben. U Sjedinjenim Američkim Državama na saveznoj razini ne postoji službeni jezik, no taj je de facto engleski. U Kanadi se, osim u Québecu gdje je dominantniji francuski, također govori engleski. Jezici sjevernoameričkih indijanskih plemena skoro su izumrli, jer su ta plemena raseljena u rezervate i pri tome im se populacija osjetno smanjila, te su praktički svi njihovi pripadnici asimilirani u današnju civilizaciju. Sličan proces zbivao se za vrijeme kolonizacije Južnoafričke Republike, Australije i Novog Zelanda s istim posljedicama.


Leona Popović (32018103051).jpg


Nedavne smrti: Petar Nadoveza, Dubravka Ugrešić, Antun Boris Švaljek

20. ožujkaimendani: Klaudija, Dionizije, Vladislav, Nicenta; Prvi dan proljeća, proljetna ravnodnevica; Dan neovisnosti u Tunisu (1956.)

Sjedište Europske svemirske agencije

Nedavni dani: 19. ožujka18. ožujka17. ožujka
O Wikipediji

Wikipedija na hrvatskome jeziku osnovana je 16. veljače 2003.