Glavna stranica
Dobro došli na Wikipediju
Trenutačno uređujemo 214.181 članak. |
Wikipedija je globalan, višejezičan projekt s ciljem izgradnje slobodne internetske enciklopedije koja je svima javno dostupna. Njezini su suradnici dobrovoljci. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija Zaklada Wikimedija.
|
Engleski jezik (ISO 639-3: eng) jedan je od dvaju jezika engleske podskupine zapadnogermanskih jezika kojim govori više od 328 008 000 ljudi, a poznaje ga 508 milijuna diljem svijeta od čega većina živi na području Ujedinjenoga Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država, Zimbabveu, Singapuru, Liberiji, Izraelu i drugdje. U svakoj od nabrojanih država govori se zasebna nacionalna standardna inačica engleskog jezika i svaka ima određene jezične posebnosti koje su zabilježene i u kodificirajućim knjigama pojedine države (rječniku, gramatici i pravopisu). Stoga se engleski jezik u sociolingvistici klasificira kao policentrični standardni jezik kakvi su i drugi veći europski jezici. Najrašireniji je jezik na svijetu poslije kineskog, španjolskog i hindskog jezika.
Engleski jezik nastao je od jezika germanskih plemena koja su se u kasnom starom vijeku naselila na jugoistoku otoka Velike Britanije. S razvojem je britanskoga kolonijalnog carstva u koloniziranim je područjima njezin jezik postajao dominantan, a često i služben. U Sjedinjenim Američkim Državama na saveznoj razini ne postoji službeni jezik, no taj je de facto engleski. U Kanadi se, osim u Québecu gdje je dominantniji francuski, također govori engleski. Jezici sjevernoameričkih indijanskih plemena skoro su izumrli, jer su ta plemena raseljena u rezervate i pri tome im se populacija osjetno smanjila, te su praktički svi njihovi pripadnici asimilirani u današnju civilizaciju. Sličan proces zbivao se za vrijeme kolonizacije Južnoafričke Republike, Australije i Novog Zelanda s istim posljedicama.
- 18. ožujka – Hrvatska skijašica Leona Popović osvojila je srebrnu medalju u slalomu na završnici Svjetskoga kupa u Soldeuu u Andori te tako prvi put u karijeri stupila na pobjedničko postolje.
- 17. ožujka – U Vukovaru je pristao prvi ovogodišnji turistički putnički brod, koji je u grad na Dunavu dovezao 175 gostiju.
U Puli je svečano otvoren park posvećen Anni Frank i uspomeni na žrtve holokausta. - 16. ožujka – Prema rezultatima Indeksa poznavanja engleskoga jezika (eng. EF English Proficiency Index), Zagreb je treći, a Hrvatska jedanaesta u svijetu za 2022. godinu.
- 15. ožujka – Juniori splitskoga Hajduka pobjedom nad dortmundskom Borussiom izborili su poluzavršnicu UEFA-ine Lige prvaka mladih.
- 8. do 14. ožujka – Na bazenima Mladosti u Zagrebu održava se Svjetski vaterpolski kup.
Nedavne smrti: Petar Nadoveza, Dubravka Ugrešić, Antun Boris Švaljek
- 1828. – Rodio se norveški dramatičar Henrik Ibsen, autor Nore.
- 1888. – U Siveriću se rodio skladatelj i glazbeni pedagog Krsto Odak.
- 1964. – Osnovana je Europska svemirska agencija (ESA) sa sjedištem u Parizu (slika).
- 1987. – Antiretroviralni lijek AZT postao je prvi protuvirusni lijek odobren za uporabu protiv HIV-a i AIDS-a.
Wikipedija na hrvatskome jeziku osnovana je 16. veljače 2003.
- Wikipedija – što je Wikipedija, povijest i organizacija projekta
- Zašto postati suradnik?
- Pomoć – kako sudjelovati, što treba znati, kako koristiti?
- Uvodni tečaj – za one koji vole lagani uvod
- Wikipedija A-Ž – za napredne
- Često postavljana pitanja (FAQ)
- Kafić – stranica za raspravu, pitanja i razgovor
- Abecedarij svih članaka
- Popis svih jezika Wikipedije
- Impresum
Nakon što ste svladali upute iz Uvodnog tečaja surađujte u:
Ostali projekti neprofitne Zaklade Wikimedija
- Zajednički poslužitelj Multimedijalno skladište
- MediaWiki Dokumentacija programske opreme
- Meta-Wiki Koordinacija svih projekata
- Wikipodatci Slobodna baza znanja
- Wikiknjige Udžbenici u javnom vlasništvu
- Wikicitat Zbirka citata
- Wikizvor Dokumenti u javnom vlasništvu
- Wijesti Slobodni izvor vijesti
- Wikivrste Popis vrsta
- Wječnik Višejezični rječnik
- Wikiučilište Obrazovni materijali
- Wikiputovanja Vodič za putovanje