Вікіпедія:Про
Вступ
Запрошуємо до Вікіпедії (назва утворена із слів вікі та енциклопедія), вільної енциклопедії, яку кожен може редагувати. Останні три слова є фактично девізом (слоганом) Вікіпедії і їх можна бачити у лівому верхньому кутку Головної сторінки.
Із часу створення у 2001, Вікіпедія швидко зросла в один із найбільших осідків (сайтів) в Інтернеті. Вміст Вікіпедії вільний, пишеться спільно людьми з усього світу. Осідок ґрунтується на технології вікі — це означає, що кожен, хто має інтернет-з'єднання, може редагувати, коригувати, вдосконалювати інформацію по всій енциклопедії (за невеликим винятком, таким як захищені статті або ж головна сторінка), просто клацаючи на посилання редагувати, яке є зверху кожної статті Вікіпедії. Натиснувши посилання (закладку) редагувати зверху або «редагувати», можна редагувати цю статтю.
На Вікіпедії та її дочірніх проєктах редагуйте статті, пишайтесь своїм внеском, додавайте знання, які вважаєте потрібними (можливими) і які сприятимуть співпраці. Вперед!
У кожній статті посилання (лінки) вестимуть вас до пов'язаних статей, часто з додатковою інформацією. Додавайте подальшу інформацію, перехресні посилання, цитати настільки, наскільки це дозволено стандартами та політикою Вікіпедії. Не бійтеся випадково нашкодити Вікіпедії, коли ви додаєте або покращуєте інформацію, позаяк вікіпедисти завжди поруч, щоб порадити чи скоригувати очевидні помилки, коли це потрібно. Та й програмне забезпечення Вікіпедії, відоме як MediaWiki, старанно спроєктоване так, щоби було якнайлегше скасувати помилки редагування.
Оскільки Вікіпедія є перспективним проєктом, в якому кожен може брати участь, вона вагомою мірою відрізняється від паперових джерел. Зокрема, старіші статті мають тенденцію бути охопнішими та збалансованішими, у той самий час можуть і містити вагому дезінформацію, неенциклопедичний вміст чи вандалізм. Користувачу варто бути обізнаним, як отримати адекватну інформацію, уникаючи, тим самим, дезінформації, що була недавно додана й ще не вилучена (див. Довідка:Пошук). Однак, при цьому, на відміну від паперової енциклопедії, Вікіпедія є цілковито сучасною (up-to-date), що означає, що основні зміни, зміни щодо найгучніших подій, можуть створюватись протягом хвилин, годин, на відміну від місяців чи років, як у друкованих енциклопедіях.
Вікіпедія є також інтернет-спільнотою і соціальною мережею в Інтернеті. Без праці спільноти Вікіпедія не мала б теперішнього вигляду і наповнення.
Якщо ви ще не читали, зверніть увагу на те, чим Вікіпедія є (і чим не є) та докладнішим пошуком. Тож, якщо ви знаєте, як цим користатися, маєте можливість робити внесок до Вікіпедії так довго, як того хочете. Подальшу інформацію з найголовніших питань знайдете нижче.
Насолоджуйтесь перегортанням сторінок!
- Щодо питань, допомоги та контактів, див.: Вікіпедія:Довідка
- Для новин по осідку, див.: Вікіпедія:Поточні події, Вікіпедія:Вікі-Кур'єр/Стрічка новин
Основні відомості про Вікіпедію
Історія Вікіпедії
Торгова марка і авторські права (копірайт)
Вікіпедія є зареєстрованою торговою маркою неприбуткової Фундації Вікімедіа (Wikimedia Foundation), що створила низку вікіпроєктів.
Внески-дописи у Вікіпедію є добровільними й здійснюються на основі ліцензії GNU Free Documentation License (GFDL) (див. також останню редакцію оригінального документу по посиланню внизу сторінки), що застосовує правові принципи, відомі як копілефт. Прецедент використання матеріалів, захищених авторським правом, контролюється та захищається з тією метою, щоб кожна особа завжди була вільною у доступі до інформації.
Усі відомості в Вікіпедії є вільні для кожного, хто хоче копіювати, модифікувати її для власних цілей, здійснювати редистрибуцію чи використовувати так, як йому до вподоби, допоки нові версії не забезпечать тих самих можливостей. Визнанням для авторів статей Вікіпедії може бути цитування (з ласки) чи зворотне посилання на оригінальну статтю, якого має бути достатньо для цього. Докладніші відомості містять вказані вище статті Авторське право та текст GNU Free Documentation License.
Зробімо Вікіпедію і користування нею кращими
Гортання Вікіпедії
Чимало відвідувачів прийшли сюди, щоб набути знань або ж щоб поділитися ними з іншими. Дійсно, це надзвичайно захоплююче — вдосконалювати сотні статей. Ви маєте можливість переглядати зміни на сторінці останніх редагувань. Нові статті також реєструються. Чимало людей звідусіль допомагають у написанні статей до Вікіпедії.
Вікіпедія має також чимало перспективних проєктів. Метою і сподіванням тих, хто розвиває Вікіпедію, є забезпечення корисною та достовірною інформацією інших. Проєкти допомагають скоординувати зусилля. Чимало статей починаються як обманки, але після багатьох редагувань вони стають вибраними статтями.
Якщо ви не можете знайти того, що шукаєте, зазирніть, де задати запитання, або ж знайдіть список розділів, де добровольці нададуть вам відповіді на будь-які запитання, що можуть трапитися.
Може статись, що у Вікіпедії немає статті з питання, яке вас цікавить. Ви можете дати запит на її написання (або ж маєте змогу дослідити питання й самому висвітлити його).
У вас є також можливість переглядати випадкову статтю.
Для вашої зручності є статті, написані в Вікіпедії іншими мовами. Вікіпедія має понад дві сотні різних мов (див. повний список і статистику; інші мовні версії), включно спрощену англійську, латинську, есперанто та споріднені (їх ще називають братні, сестринські, дочірні тощо) проєкти (словник, цитатник, книжки, підручники, джерела цитувань для науковців та сервери новин; посилання на споріднені проєкти подано в наступному розділі). Всі вони підтримуються, поновляються та керуються поокремці спільнотами й часто включають інформацію, що спонукає до роздумів, й статті, які важко віднайти іншими звичними шляхами.
Основи навігації у Вікіпедії
Вікіпедійні статті є пов'язаними чи перехресно пов'язаними. Коли ви бачите підсвічений синім кольором текст, як оцей, це значить, що це є посилання (лінк) на відповідну статтю на сторінках Вікіпедії, що дає поглибленіші відомості в іншому місці. Утримавши мишу на посиланні, ви побачите, куди воно вас поведе. Ви всього на крок від докладнішої інформації, на яку теж прикріплено чимало посилань.
Є також чимало посилань наприкінці більшості статей на друковані джерела, на Вікіпедію (т. зв. внутрішні посилання) чи на сестринські проєкти, як в Головній сторінці:
Вікісловник Вікіпідручник Вікіцитати Вікіджерела Віківиди Вікіновини
Вікісховище Мета-Вікі Віківерситет Вікідані Вікімандри
Див. також сторінки Фонду Вікімедіа та Вікімедіа Україна
, а для інших статей відповідними є вебпосилання (чи т. зв. зовнішні посилання).
Внутрішні посилання Вікіпедії дозволяють посилатися на статті чи розділи статей, зображення, портали, категорії чи інші структурні елементи Вікіпедії. Для багатьох посилань у Вікіпедії розроблені шаблони, зокрема для уніфікації посилань на сестринські Вікіпроєкти, наприклад наведені вище такі посилання, зроблені зображеннями (іконками), задаються одним (!) шаблоном.
Стаття, зображення і т. п. можуть бути віднесені до однієї чи декількох категорій. Категоризація — вид класифікації. Посилання (реферативний матеріал) і категорії, організовані в ієрархічну систему знань, дозволяють знаходити і переглядати самі категорії й елементи до них віднесені (статті, зображення, звуки, відео і т. п.) зверху вниз (деталізація, докладніше) і знизу вверх (узагальнення) або розглядати знання в різних категоріях і поза категоріями. Все це дозволяє структуризувати знання і отримувати докладніші відомості.
Окремі статті можуть мати посилання на словникові визначення, аудіокниги, цитати чи подібні статті іншими мовами. Посилання на статті іншими мовами називається інтервікі.
Можна додавати подальші чи виправляти посилання, коли релевантні посилання втратились, і це — ще один шлях для долучення до роботи над покращенням Вікіпедії.
Для навігації по Вікіпедії корисним є Шаблон:Навігатор по Вікіпедії.
Використання Вікіпедії як дослідницького інструментарію
Оскільки це вікі, статті ніколи не будуть закінченими. Вони безперестанку редагуватимуться і вдосконалюватимуться, і цей результат тяжітиме до стандартів якості, збільшення консенсусу чи правдивішого й збалансованішого висвітлення інформації.
Користувачі мусять усвідомлювати, що не всі статті є енциклопедичної якості відразу після появи. Справді, чимало статей початково виражають певну позицію, а вже протягом тривалого процесу обговорень, дебатів та аргументів, вони поступово набувають ознак нейтральної точки зору через консенсус. Інші тривалий час можуть бути з незбалансованим поглядом, й це може тривати досить довго — навіть й місяці — допоки стаття не стане виправленою.
Почасти, це має місце, коли учасники не можуть погодити вміст чи ж підходи, а ці проблеми забирають час й інколи вимагають досвідченіших редакторів.
Ідеальна стаття Вікіпедії є збалансованою, нейтральною та енциклопедичною, вирізняється верифікованими джерелами (див. також Вікіпедія:Авторитетні джерела). Зростаюча кількість статей наближається до цих стандартів увесь час, і багато статей їх вже досягли. Найкращі статті Вікіпедії називаються вибраними (позначаються маленькою бронзовою зіркою — в правому верхньому кутку статті), кращі статті наступного рівня називаються добрими (позначаються блакитним значком плюс — в правому верхньому кутку статті). Однак створення доброї чи вибраної статті це процес, і він може тривати місяці або й роки до завершення, поки кожен користувач не зробить відповідного внеску. Деякі статті містять твердження чи заклики, які досі ще не цитувались. Інші ж, мають нові додані секції. Деяка інформація розглядається як недостатньо підтверджена і згодом вилучається або модифікується.
Звертаючи увагу на вищезазначене, важливим є уважне та ретельне використання Вікіпедії як джерела досліджень, оскільки окремі статті будуть, за своєю суттю, вирізнятись як стандартами, так і зрілістю. Для цього є політики й стандарти та спеціальні (інформаційні) сторінки, призначені для того, щоб допомогти користувачам та дослідникам зробити це ефективніше, а статтям підсумувати неупередженість досліджень та тверджень, щоб підтвердити надійність та поважність (авторитетність, респектабельність) Вікіпедії як джерела.
Чим Вікіпедія відрізняється від паперової енциклопедії
- Докладніше: Вікіпедія — не папір (http://meta.wikimedia.org/wiki/Wiki_is_not_paper (англ.))
Переваги, недоліки та якість статей Вікіпедії
Найбільші переваги (сильні сторони) Вікіпедії, недоліки (слабкі сторони, слабкості) та розбіжності виникають унаслідок того, що вона відкрита для кожного, має велику кількість дописувачів, та те, що статті пишуться за погодженням, які виникають унаслідок редакційних правил-погоджень (guidelines) та політик.
Вікіпедія відкрита для широкої кількості дописувачів — тож це мінімізує упередженість, важко піддається цензуруванню. З іншого боку відкритість Вікіпедії спричиняє велику відповідальність за нову інформацію, зокрема на таку, яка не є широко відомою для загалу дописувачів, а також полегшує вандалізм чи додавання неперевіреної інформації, які належить вилучати.
Вікіпедія пишеться за погодженням — тож, ймовірно, для більшості статей усі значущі погляди в кінці будуть описані правдиво і найбільш нейтральна позиція може бути досягнута навіть на найемоційніші теми; досягнення погодження по таких питаннях може зайняти більший час, ніж саме компілювання, оформлення статті, й особливо важко може даватись дописувачам із крайніми поглядами. (Статтям також притаманна більша змінність, гнучкість, порівняно з іншими довідковими джерелами, та врешті-решт, вони знаходять свій «нейтральний підхід», про який усі сторони можуть домовитися).
Головні переваги
Маючи велику кількість статей та редакторів багатьма мовами, Вікіпедія часто забезпечує доступ до даних, які нерідко або недосяжні, або ж недостатньо документовані. Вікіпедія часто пропонує прекрасні енциклопедичні статті та дані, що показують найновіші події, що стались (чи відбуваються) протягом годин і днів свого розвитку (події у розвитку). Вікіпедія є одним із небагатьох осідків, що завше старається керуватись нейтральністю, об'єктивністю, енциклопедичним вмістом популярної культури.
Релігійні та культурні упередження у багатьох публікаціях значно зменшуються. У порівнянні з більшістю веборієнтованих ресурсів, відкритий підхід Вікіпедії разюче збільшує шанси, що певні неточності чи невірні твердження доволі швидко будуть скориговані.
Не існує центрального пункту, де могла б бути здійснена цензура, тому цензура, що впроваджувалась би якоюсь групою, обмежилась би до «офіційних повідомлень» джерел, або «проштовхування» якоїсь окремішньої думки чи то офіційно, чи неофіційно, що є важкодосяжним і майже завжди зазнає поразки протягом певного часу.
На противагу низці вебресурсів, інформація, що додається, не втрачається, не «зникає», ніколи не «губиться» чи знищується.
Головні слабкості
Радикальна відкритість Вікіпедії призводить до того, що всяка стаття у всякий момент є в ненайкращому стані: чи то в процесі певної кількості редагувань, чи контроверсійних переписувань, чи нещодавніх звандалізувань. Вікіпедія має повний редакційний процес прийняття рішень, що дає час на дискусії та глибинні рішення, але також допускає непогодження, що можуть тривати не один місяць, перш ніж незадовільна якість чи упередження в редагуваннях будуть подолані.
Оскільки неприкритий вандалізм легко визначається і швидко виправляється, Вікіпедія підпадає під більш витончений вандалізм, який може подаватись як типова робота з посиланнями. Не існує універсального методу, котрий би убезпечив навіть статті, які повинні бути у всіх вікіпедіях від проблем, які описані вище, тому Вікіпедія може містити безпідставні твердження та помилки.
Статті можуть бути незакінченими, що легко долалося б, якби були щільні взаємопосилання та точні інтервікі, натомість деякі аспекти можуть бути добре висвітлені, решта ж можуть бути зовсім короткі або ж зовсім не розкриті. Чимало дописувачів цілковито не притримуються ключових політик і можуть додавати інформацію без вказання джерел.
Якість інформації
Оскільки статті Вікіпедії загалом досягають хороших стандартів після редагувань, важливо зазначити, що нові чи слабоконтрольовані статті можуть піддаватись вандалізмові та додаванню дезінформації, і це, звичайно, сприяє значним проблемам із зрілістю статей.
Невідповідні редагування більшості статей визначаються і коригуються за відносно невеликий час. Дослідження показали, що Вікіпедія є майже таким же достовірним джерелом як Енциклопедія Британіка, із співмірною кількістю помилок, зі схожими великими чи малими неточностями, погрішностями тощо (для українського читача таким порівнянням могла б бути Енциклопедія українознавства). Достовірність (надійність, авторитетність, респектабельність) Вікіпедії підтверджується тим, що поступово збільшуються академічні посилання на Вікіпедію і цитування її як джерела, що вона стає відправним пунктом у дослідженнях, її статті загалом перевіряються на здоровий глузд. Статті та інші елементи Вікіпедії інколи містять помилки, але помилки, вандалізм та дезінформація коригуються достатньо швидко.
Відповіді на критику Вікіпедії
Відмова від відповідальності
Внесок (дописування) у Вікіпедію
Редагування статей (сторінок) Вікіпедії
Кожний може радагувати, тобто може зробити внесок у Вікіпедію, натиснувши (клікнувши) закладку-посилання редагувати певної статті. Перед початком редагування чи створення статті варто ознайомитись із Вікіпедія:Правила і настанови, Довідка:Поради для новачків, Вікіпедія:Ласкаво просимо, політиками (настановами) Вікіпедії.
Важливо усвідомлювати, що при дописуванні у Вікіпедію від користувачів очікується цивілізованість, етична поведінка (див. Вікіпедія:Етикет), відсутність релігійного чи іншого фанатизму, нейтральність, розгляд усіх поглядів, додання лише верифікованих (перевірених) та фактичних (а не фіктивних) даних, а не особистих поглядів чи думок. П'ять основ охоплюють цей підхід і їх рекомендовано перечитати, перш ніж приступити до редагування.
Критерії вмісту Вікіпедії
Вікіпедійний вміст повинен відповідати критеріям фактичності, значущості, перевірюваності (верифіковуваності) зовнішніми посиланнями, неупередженого погляду (нейтральна точка зору), цитування зовнішніх джерел.
Відповідні політики і настанови можна знайти в:
- Вікіпедія:Чим не є Вікіпедія
- Вікіпедія:Жодних оригінальних досліджень
- Вікіпедія:Критерії значущості
- Вікіпедія:Верифіковуваність
- Вікіпедія:Нейтральна точка зору
- Вікіпедія:Посилання на джерела
- Вікіпедія:Довідка#Стиль
та в інших статтях з Категорія:Офіційні правила Вікіпедії.
Редакційне адміністрування та нагляд
Вікіпедія є спільнотою зі значною самоорганізацією, спрямованою на те, щоб кожен міг створювати собі репутацію компетентного редактора і залучатися до будь-якої вибраної для себе ролі за умови схвалення членами відповідної групи. Користувачі часто обирають виконання спеціальних завдань, як-от: перегляд статей та запитів, виявлення вандалізму в нових редагуваннях, спостереження за якістю новостворених статей (див., наприклад, Вікіпедія:Патрулювання нових сторінок) і т. п. Користувачі, які вважають, що їх здібності дозволяють виконувати обов’язки адміністратора Вікіпедії і принесуть користь спільноті в такій ролі, можуть звернутися до спільноти за згодою отримати ці обов’язки і повноваження шляхом голосування (див. Вікіпедія:Адміністратори#Як стати адміністратором?); така система впроваджує меритократію (рівні стартові умови й ієрархічне положення в залежності від здібностей) і стандарти спільноти для редагування і управління. За статистикою, 75—80 % претендентів на повноваження адміністратора після обговорення спільнотою виявляються обґрунтовано відповідними на таку роль; ці стандарти дозволяють впевнитися у досвідченості претендентів, встановити серед користувачів атмосферу довіри, співробітництва, відкритості у всіх вікіпроєктах.
Різноманітні програмні допоміжні системи, програмні інструменти та програми автоматизації (роботи або боти) допомагають кільком сотням редакторів спостерігати за проблемами редагувань і редакторів. Арбітражний комітет є найвищою інстанцією вирішення конфліктів і суперечок, які виникають при роботі над статтями. Його члени обираються і проходять регулярну ротацію. Обрання, прийняття рішень комітетом відбуваються за встановленими правилами, — все це дозволяє постійним дописувачам мати рівні права при вирішенні конфліктів і обранні в комітет.
Вирішення суперечок і запобігання зловживанням
- Докладніше: Вікіпедія:Вандалізм, Вікіпедія:Неприпустимість образ, погроз і агресії, Вікіпедія:Вирішення конфліктів, Вікіпедія:Поведінка в конфліктних ситуаціях, Вікіпедія:Консенсус, Знаходження консенсусу
Вікіпедія має достатню кількість методів для вирішення більшості конфліктів, пов'язаних з образами та зловживаннями. Ці методи добре протестовані і їм можна довіряти. Про навмисний вандалізм можна повідомити адміністраторів, особу, яка вчиняє вандалізм, за допомогою шаблону {{Вандал}} і вандалізм може бути скоректований будь-яким користувачем.
Перевірка якості статей, редагувань
Поряд із системою виявлення й контролю невідповідних до стандартів і вандальських редагувань, у Вікіпедії є досить повні методики, правила й поради для неперервної перевірки і покращення статей. Процедури, що описані в Вікіпедія:Експертна оцінка, Вікіпедія:Кандидати у добрі статті, Вікіпедія:Вибрані статті, та строга перевірка статей впроваджують найвищі стандарти і забезпечують спроможність високоякісної роботи у Вікіпедії.
Крім того, статті специфічних категорій часто мають власні спеціалізовані і широкоохоплюючі вікіпроєкти. Також є такі процедури перевірки, оцінки й покращення статей: Обговорення статей, Запити на коментар, Запит на рецензію, Статті, що необхідно поліпшити. Серед адміністраторів і користувачів є досвідчені рецензенти статей специфічних тем.
Технічні особливості
Вікіпедія використовує відкрите програмне забезпечення (open-source software) MediaWiki, подібне програмне забезпечення використовується не тільки в проєктах Вікімедіа (Wikimedia), але також на багатьох сторонніх вебосідках. Апаратна підтримка проєктів Вікімедіа базується на майже ста серверах у багатьох хостинг-центрах в різних країнах світу. Докладний опис цих серверів можна знайти тут — Технічний опис проєкту Wikipedia. Технічні, адміністративні і організаційні питання розглядаються в Кнайпі (технічні питання).
Зворотний зв'язок і запитання
Вікіпедія розвивається завдяки спільним зусиллям користувачів. Це проєкт, який здійснюється спільнотою Вікіпедії, результатом якого є енциклопедія. Зворотній зв'язок про вміст Вікіпедії насамперед виникає на сторінках обговорення статей. Спільнота заохочує учасників бути рішучими, створювати чи редагувати статті, додавати інформацію чи виправляти помилки, якщо учасник (користувач) володіє відповідними знаннями.
Поширені питання (ПОП), часті питання (ЧАП), FAQ
З питаннями і проханнями про допомогу користувачі можуть звертатися до інших користувачів і адміністраторів за допомогою сторінок:
Повідомлення зворотного зв'язку
У Вікіпедії загальноприйняті процедури загострення уваги і проведення дискусій допомагають здійснити спеціально розроблені сторінки для запитань, зворотного зв’язку, пропозицій і коментарів:
- Сторінка обговорення — спеціальна сторінка, асоційована зі статтею для дискусій стосовно її змісту. Використання сторінок обговорення рекомендується як перший крок вирішення конфліктів.
- Вікіпедія:Вандалізм — можливість повідомити про вандалізм. Ви допоможете запобігти вандалізму, негайно повідомивши про нього.
- Вікіпедія:Вирішення конфліктів — процедура керування дискусією, виходу з конфлікту, який залишився невирішеним на сторінці обговорення статті.
- Вікіпедія:Кнайпа — дискусійний майданчик Вікіпедії, складова частина порталу спільноти.
- Довідка:Повідомлення іншим.
Віднаходження допомоги і подібні питання
Користувачі мають змогу знайти відповіді на певні теми в:
- Вікіпедія:Запити на статті — де можна запропонувати або попрохати створити нову статтю або шаблон, а також у згадуваних вже:
- Вікіпедія:Кнайпа
- Вікіпедія:Довідка.
Характерною ознакою Вікіпедії є те, що вона заохочує людей шукати інформацію насамперед у ній, але також і в першоджерелах чи інших джерелах, зазначених у посиланнях. Однак, якщо ви наштовхнетесь на достовірну, варту уваги інформацію, якої нема у Вікіпедії, будьте рішучими, додайте цю інформацію чи посилання на неї, щоб інші могли скористатися знайденою вами інформацією.
Обговорення в спільноті
Для обговорення специфічних питань, не пов'язаних безпосередньо зі змістом статей чи управлінням редагуваннями, користувачам слід звертатись до сторінки проєкту Експертна оцінка або до Кнайпи, яка містить розділи: пропозиції, політики, технічні питання, допомога, різне. Посилання на ці розділи зведені в таблицю (яка фактично є шаблоном). Портал спільноти є централізованим місцем, де можна знайти: інформацію як ви можете допомогти Вікіпедії, довідкову інформацію з використання і покращення Вікіпедії, пропозиції зі співпраці; зробити запит на допомогу, зробити загальні оголошення.
Індивідуальні контакти з дописувачами Вікіпедії
Перш ніж звернутися з питанням до конкретного користувача (дописувача), пошукайте відповідь у Вікіпедія:Довідка. Для контакту з певним користувачем залишіть йому повідомлення на його сторінці обговорення. Користувачі можуть спілкуватися режимі онлайн (в режимі реального часу) в Кнайпі та IRC чи в офлайні — електронною поштою Вікіпедії. Скористатися електронною поштою Вікіпедії можна натиснувши посилання Надіслати листа цьому користувачеві на панелі інструментів у лівій колонці сторінки (чи її закладок) конкретного користувача (при стандартних налаштуваннях).
Вікіпедія іншими мовами
Посилання
- Wikipedia — багатомовний портал, який містить посилання на розділи Вікіпедії всіма мовами
- Як і для чого ми розвиваємо Вікіпедію?
- Вікіпедія
- Технічний опис проєкту Wikipedia (hardware)