Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Robert Patterson (page 172 crop).jpg

…który dyrektor amerykańskiej mennicy (na portrecie) chciał bronić Irlandii przed Francuzami?

…o co walczyli Tryfon i Satyr?

…czyją uczennicą była „czołowa malarka Hamburga”?

…że „Rusałka” była pierwszym szczecińskim tramwajem wodnym?

…jakie narządy pozwalają zidentyfikować biedronkowatego Chilocorus orbus?

…ilu magów w przeciwieństwie do późniejszej tradycji katolickiej wymienia Opowieść o Magach?

Rocznice

1 marca: imieniny obchodzą m.in.: Albin, Dawid i Eudokia; dzień niepodległości Bośni i Hercegowiny, w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Adam Malysz 2.jpg

Skoki narciarskie na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 – zawody w skokach narciarskich przeprowadzone w ramach Mistrzostw Świata w Narciarstwie Klasycznym 2003 w Val di Fiemme pomiędzy 22 a 28 lutego 2003 roku na skoczniach w Predazzo. Rozegrane zostały trzy konkurencje – dwa konkursy indywidualne (na obiekcie K-120 i K-95) oraz jeden drużynowy na skoczni K-120. Oba obiekty, na których przeprowadzono konkursy mistrzostw świata znajdują się w kompleksie Trampolino Dal Ben. Po raz 31. skoczkowie narciarscy walczyli o medale mistrzostw świata. W konkurencjach indywidualnych, zarówno na skoczni dużej, jak i na skoczni normalnej zwyciężył Adam Małysz, a złoto w konkursie drużynowym wywalczyła reprezentacja Finlandii, która wystąpiła w składzie: Janne Ahonen, Matti Hautamäki, Tami Kiuru oraz Arttu Lappi. Do zawodów zostało zgłoszonych 84 zawodników z 24 narodowych reprezentacji. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Hon. Fiamē Naomi Mata'afa (cropped1).jpg

Naomi Mataʻafa (ur. 29 kwietnia 1957 w Apii) – samoańska polityk, premier państwa od 2021 roku, pierwsza kobieta na tym urzędzie. Córka Mataʻafy Mulinuʻu II, pierwszego premiera niepodległego Samoa. Od 1985 roku deputowana do parlamentu Samoa – Zgromadzenia Ustawodawczego, w latach 1991–2020 pełniła w rządzie kraju funkcje ministra kilku resortów i wicepremiera, będąc pierwszą kobietą zasiadającą w rządzie Samoa. Do 2020 roku była członkinią Partii Ochrony Praw Człowieka, rządzącej Samoa od 1982 roku. Na początku 2021 roku wstąpiła do nowego ugrupowania FAST i wkrótce została jego liderką. W wyborach z kwietnia 2021 roku FAST i HRPP zdobyły w liczącym 51 miejsc parlamencie po 25 mandatów, a FAST uzyskała większość dzięki przeciągnięciu jedynego niezależnego deputowanego. HRPP kierowana przez sprawującego urząd od 1998 roku premiera Tuilaʻepę Sailele Malielegaoi odmawiała jednak przekazania władzy FAST, doprowadzając kraj do kilkumiesięcznego kryzysu politycznego. W maju 2021 roku Naomi Mataʻafa popierana przez FAST samodzielnie złożyła przysięgę na stanowisku szefa rządu. Ostatecznie objęła władzę w lipcu 2021 roku, dzięki werdyktowi samoańskiego Sądu Apelacyjnego. Czytaj więcej…