Eshop zdarma – kde si jej založit? Vyplatí se?

Co přesně je eshop zdarma? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? Kteří poskytovatelé internetových obchodů nabízejí bezplatné verze?

eshop zdarma

Přemýšlíte nad založením e-shopu, ale váháte, jestli by to stálo za to?

V takovém případě byste určitě měli nejprve zvážit e-shop zdarma – bezplatnou verzi internetového obchodu, u které poměrně rychle zjistíte, zda by bylo prodávání produktů a služeb online to pravé pro vás.

Co je eshop zdarma?

E-shop zdarma je v zásadě jakékoli e-commerce řešení či platforma, která nabízí svým uživatelům vytvoření a správu svého vlastního internetového obchodu zdarma a bez jakýchkoli poplatků.

Bezplatné e-shopy se v zásadě odlišují od těch placených limitovanými možnostmi pro úpravu webu a omezenými funkcemi pro správu obchodu.

E-shopy zdarma bývají obvykle dostupné jen po určitou dobu (např. na 30 dní) – po jejím uplynutí budete muset buď přejít na placenou verzi nebo se daný e-shop jednoduše zruší.

Jaké jsou výhody e-shopu zdarma?

1. Nízká cena (resp. zdarma)

E-shopová řešení bývají obvykle nákladná, obzvláště při jejich začátcích, kdy svůj byznys teprve rozjíždíte a musíte se potýkat s různými poplatky.

V takovém případě může znít eshop zdarma jako lákává nabídka.

Kromě toho bývají obvykle u bezplatných verzí pokryty náklady i za údržbu hostingu, domény či jiných technických záležitostí – což v konečném důsledku může pro vás znamenat jen extra ušetřené peníze navíc.

2. Připravená platforma

E-shopy zdarma jsou postaveny obvykle na tzv. „krabicovém řešení“ – poskytovatel bezplatných e-shopů jednoduše zajišťuje vše co váš internetový obchod potřebuje pro své spuštění.

To v sobě zahrnuje spoustu věcí jako například:

  • Zabezpečený hosting – místo toho, abyste hledali a vybírali hosting, na kterém bude váš web sídlit (a platili za něj poplatky), poskytovatel bezplatných e-shopů to vyřeší za vás.
  • Připraveno CMS – většina e-commerce poskytovatelů mají svůj vlastní redakční systém, ve kterém si vy již můžete vytvářet produkty a spravovat svůj web podle vlastních představ – to vše bez jakékoli instalace z vaší strany.
  • Doména – ačkoli v rámci bezplatného e-shopu dostanete pravděpodobně jen 3. stupňovou generovanou doménu, přece jen ušetříte na čase (a hlavně na ceně)
  • Příjemné uživatelské rozhraní – jelikož se poskytovatelé bezplatných e-shopů snaží přilákat co nejvíce lidí na svou platformu, poskytují svůj systém (většinou) v jednoduchém rozhraní, kterému může porozumět i úplný začátečník.
💡 Tip: Pre rýchly web ⏱ je kľúčové vybrať si správny hosting. Odporúčam vsadiť na overenú kvalitu ➡️ WebSupport, Webglobe-Yegon alebo Wedos.

Jaké jsou nevýhody bezplatného e-shopu?

1. Omezené funkce

Eshopy zdarma obvykle disponují jen velmi limitovanými možnostmi pro úpravu či správu web stránek.

Nejčastější mode jaký bývá u takových bezplatných internetových obchodů je omezený počet produktů, které můžete do e-shopu přidat, vybraný počet bezplatných šablon či malý počet možností plateb, dopravy, měny a pod.

Další poměrně nemilou zprávou může být i omezení výběru domény a hostingu – ačkoli je máte zdarma, obvykle bývají uživatelsky velmi nepříjemné (např. pomalé načítání web stránek či generované sub-domény typu “ 15423.eshop.platforma.sk ”).

2. Neexistující zákaznická podpora

Pokud byste se rozhodli si založit eshop zdarma, jste na to sám – poskytovatel takových bezplatných e-commerce řešení vám nepomůže ani neporadí při jakémkoli problému, se kterým byste se mohli při zakládání e-shopu setkat.

Na druhé straně je však nutno podotknout, že většina takových velkých internetových platforem poskytuje svým uživatelům web stránky s návody, vysvětleními či nejčastějšími dotazy, které se lidé při tvoření eshopu ptají.

3. Limitovaný čas eshopu

Snad jedním z největších minusů eshopu zdarma je jeho omezená délka trvání – obvykle si můžete založit e-shop jen na pár týdnů či měsíců a po uplynutí této doby budete muset přejít na placenou verzi e-shopu nebo si založit nový internetový obchod (protože ten poslední bude zablokován či jednoduše odstraněn).

Pro koho je e-shop zdarma vhodný?

Eshopy zdarma jsou vhodné pro velmi specifickou skupinu lidí – pokud to myslíte s prodáváním produktů či služeb přes internet vážně, pravděpodobně bude pro vás výhodnější přejít na placenou verzi jednoho z poskytovatelů, případně si založit e-shop svépomocí.

Na druhé straně by však pro vás mohl být bezplatný eshop zajímavým řešením a to v případech jako jsou:

a) Jste úplný začátečník

Pokud jste ještě nikdy s web stránkami nepracovali, případně máte jen minimum zkušeností se správou eshopu, bezplatný internetový obchod by mohl být pro vás tím pravým.

Na bezplatných eshopech si totiž můžete vyzkoušet vše, co potřebujete vědět pro tvorbu a správu produktů – od samotného založení webu, přes úpravu vzhledu až po přidávání produktů a nastavení plateb, dopravy a pod.

Eshopy zdarma jsou také vhodné i pro lidi, kteří se prostě neumí rozhodnout, které e-commerce řešení pro svůj obchod vybrat – v takovém případě si můžete jednoduše vyzkoušet online obchody na různých platformách a zjistit, který poskytovatel by vám vyhovoval nejvíce (v případě, kdy se rozhodnete přejít na placenou verzi).

b) Neplánujete do eshopu investovat

V případě, že si chcete založit eshop a prodávat produkty jen během svého volného času jako hobby, případně neplánujete prodávat ve velkém, bezplatný e-shop by mohlo být pro vás to “ pravé ořechové „.

Pokud chcete prodávat zákazníkům jen pár produktů a nemáte příliš velké ambice, jednoduše si můžete založit svůj eshop zdarma během pár vteřin ao zábavu budete mít postaráno.

Co všechno vám dokáže (a nedokáže) bezplatný eshop nabídnout?

Eshopy zdarma jsou obvykle postaveny tak, aby byly takříkajíc “ ready-to-go ” – budete mít k dispozici hosting , doménu, platformu na které můžete pracovat a připravený systém pro správu obchodu.

Na druhé straně určitě počítejte s několika omezeními jako jsou například:

  • Omezená optimalizace pro vyhledávače (SEO) – bezplatné internetové obchody obvykle nabízejí základní SEO funkce (jako např. přidávání Title tags, Meta popisů, optimalizaci obrázků apod.), ovšem určitě nepočítejte s komplexními funkcemi jako jsou například příkazy redirect, strukturovaná data či správa hyper odkazů ve velkém.
  • Optimalizace produktů – ačkoli přidávání produktů a jejich základní nastavení k dispozici mít budete, určitě nepočítejte s pokročilejšími funkcemi, které jsou obvykle na seriózních e-shopech samozřejmostí (jako např. recenze, odkazy na související produkty, porovnávání cen apod.).
  • Jazyky a měny – bezplatné e-shopy vám budou moci poskytnout určité množství jazyků (popř. jen 1 jazykovou mutaci), avšak pokud byste chtěli prodávat do většího množství zemí, museli byste přejít na placenou verzi.

Které online obchody jsou zdarma?

Webnode

Webnode nabízí svým uživatelům bezplatnou verzi své platformy – registrace vám zabere doslova jen pár minut a po ní se již můžete pustit do tvorby vašeho eshopu.

Přestože jde o limitovanou verzi eshopu, přece jen dostanete k dispozici hned několik šablon, ze kterých si můžete vybrat (a následně upravovat), „vlastní“ doménu a neomezený počet stránek, na kterých můžete přidávat produkty či spravovat svůj obsah.

Velkou výhodou tohoto e-commerce řešení je jeho editor webu – samotné šablony a elementy na stránkách si můžete poměrně dobře upravovat podle vlastních představ.

💡 Tip: Pokud byste se chtěli dozvědět více o této e-shop platformě a jejích funkcích, určitě si přečtěte naši můj článek s názvem Recenze: Vyplatí se použít Webnode pro tvorbu web stránky?

Shoptet

Shoptet je další z populárních platforem (zejména v Česku a na Slovensku), která nabízí i bezplatnou verzi internetového obchodu.

Podobně jako u Webnode platformy, iu Shoptetu lze zaregistrovat velmi rychle – jednoduše vyplníte jen několik potřebných údajů při registraci a máte svůj vlastní eshop k dispozici.

Výhodou tohoto e-commerce řešení je jeho široká paleta šablon, které si rovněž můžete i upravovat podle sebe.

Přestože bezplatný internetový obchod budete mít k dispozici jen na 30 dní, můžete se alespoň zorientovat ve všech funkcích, které vám Shoptet dokáže nabídnout.

💡 Tip: Pokud by vás zajímaly všechny funkce, šablony či správu produktů na Shoptetu, mohl by vás zajímat článek, resp. recenze: Shoptet – je opravdu jednička na trhu? Najdete zde také užitečný ebook.

Webareal

webareal
Webareal

Webareal je česká e-shopová platforma, která je vhodná jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé podnikatele.

Jednou z výhod tohoto poskytovatele e-shopu je jeho velké množství návodů ve Webareal Akademy , díky kterým se můžete poměrně rychle zorientovat ve všech funkcích a nastaveních této platformy.

Webareal vám dokáže nabídnout svou bezplatnou verzi na 15 dní – po uplynutí této doby budete muset přejít na placenou verzi, která však u základního balíku začíná jen na 7,25 € za měsíc.

💡 Tip: Přehled o základních funkcích pro produkty, dopravu či pro objednávky na této platformě se dočtete v článku: Vytvořte si profesionální eshop přes Webareal (Recenze) .

Eshop-rychle

eshop-rychle

Tak jak už ze samotného názvu tohoto poskytovatele vyplývá – zakládání e-shopu na Eshop-rychle vám opravdu zabere jen pár minut.

Přestože tato platforma nenabízí e-shop tak zcela bezplatně (jedná se jen o testovací verzi na 15 dní), přece jen dostanete po registraci velké množství zajímavých funkcí, které si můžete vyzkoušet jako například:

  • Neomezený počet produktů
  • Výběr z desítek šablon
  • Prostor pro hosting
  • Možnost vlastní domény
  • … a mnohé další

💡 Tip: To jak opravdu rychle lze založit e-shop na této platformě a jaké funkce vám dokáže poskytnout se dočtete v recenzí: Rychlé spuštění obchodu s Eshop-rychle .

Kromě výše zmíněných populárních e-commerce řešení, která nabízejí eshopy zdarma by vás však mohly zaujmout i platformy jako jsou například:

  • SimpleShop – velmi zajímavá platforma, u které nemusíte za tvorbu a správu e-shopu platit nic – jediné za co budete platit je provize z prodeje (5%).
  • Wexbo – podobně jako u výše zmíněných platform, i tento poskytovatel nabízí novým návštěvníkům testovací verzi na 15 dní zdarma.
  • MioWeb – u tohoto poskytovatele eshopů obdržíte bezplatnou 14-denní verzi eshopu, díky čemuž si můžete vyzkoušet všechny funkce a nastavení.

💡 Tip: Pokud se stále neumíte rozhodnout, který poskytovatel eshopů s bezplatnou (případně placenou) verzí by byl pro vás ten pravý, určitě si prohlédněte a přečtěte můj seznam e-shopů k pronájmu .

Was this article helpful for you? Support me by sharing, please. 👍
WordPress Návod v PDF

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here