Glavna stranica

Izvor: Wikipedija
Dobro došli na Wikipediju
Trenutačno uređujemo 213.832 članka.
Wikipedija je globalan, višejezičan projekt s ciljem izgradnje slobodne internetske enciklopedije koja je svima javno dostupna. Njezini su suradnici dobrovoljci. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija Zaklada Wikimedija.
Najvažnije Zemljine litosferne ploče

Tektonika ploča geološka je teorija koja objašnjava pomicanje Zemljine kore velikih razmjera. Teorija uključuje te ujedno i zamjenjuje stariju hipotezu pomicanja kontinenata koja datira u prvu polovicu 20. st. i koncept širenja morskoga dna razvijen tijekom 1960-ih.

Vanjski se dio Zemlje sastoji od dvaju slojeva: vanjskog sloja koji se naziva litosfera, a obuhvaća koru i kruti gornji dio plašta, i astenosfera. Iako u krutom stanju, astenosfera ima relativno nisku viskoznost i posmičnu snagu, pa se stoga u geološkoj vremenskoj skali može ponašati kao tekućina. Pod astenosferom se nalazi krući donji plašt čije je fazno stanje posljedica ne manjih temperatura, nego visokog tlaka.

Litosfera je razlomljena u tzv. litosferne ploče (tektonske ploče). Postoji sedam glavnih i još znatno manjih ploča. Litosferne ploče plove na astenosferi. Postoje tri tipa granica među njima: konvergentne granice, divergentne granice i transformni rasjedi. Potresi, vulkanska aktivnost, izdizanje planinskih lanaca i oblikovanje oceanskih jaruga pojavljuje se duž granica ploča. Bočno se pomicanje ploča obično odvija brzinama od 0,66 do 8,50 centimetara godišnje.


Pelješac bridge - Most Pelješac - Croatia - 2022-06-16.jpg


Nedavne smrti: Fabijan Lovrić, Martin Semenčić, Željko Kućan

12. siječnja

Frangeš-Mihanović: spomenik „Kralj Tomislav“

Nedavni dani: 11. siječnja10. siječnja9. siječnja
O Wikipediji

Wikipedija na hrvatskome jeziku osnovana je 16. veljače 2003.