Veda
Články
Minúta po Minúte
Injekcie proti bolesti sú bežnou súčasťou dnešného profesionálneho športu, delia sa na dva základné typy: tie, ktoré len potlačia bolesť, a kortikoidy, na ktoré treba terapeutickú výnimku. Odborník Tomáš Pagáč však vysvetľuje riziká oboch prístupov: hrozia ďalšie zranenia či poškodenie imunity.
Roskosmos zvažuje záchrannú misiu na ISS, teda vyslanie prázdnej kozmickej lode, ktorá by predčasne priviezla na Zem troch členov posádky. Súvisí to s nedávnym únikom chladiacej kvapaliny z modulu Sojuz MS-22, ktorým sa posádka mala vracať. (guardian)
Dve tretiny pôvodných antarktických druhov môžu podľa vedcov do roku 2100 vyhynúť. Najväčšie riziko hrozí tučniakom cisárskym, nasledujú ich rôzne morské vtáky. (guardian)
Molnupiravir podľa štúdie urýchľuje liečbu pri covide, ale nepredchádza hospitalizácii a neznižuje počet úmrtí. Pri štúdii podávali liek ľuďom s variantom omikron dvakrát denne počas piatich dní. (bbc)
Z pohľadu celkového životného cyklu by sme biobavlnenú tašku mali používať 145 rokov, aby sme vyvážili jej vplyv na prírodu, hovorí technológ Pavol Alexy, ktorý v Nitre spúšťa veľkovýrobnú linku biodegradovateľných plastov. V rozhovore vysvetľuje, či môžu byť bioplasty lacnejšie ako plasty z ropy, kto už o ich produkty prejavil záujem a ako ich správne kompostovať.
Vo februári 2023 začne naplno bežať superpočítač SAV Devana. Bude slúžiť všetkým záujemcom z akejkoľvek vedeckej alebo technickej oblasti. „Spektrum aplikácií je široké a siaha od fyziky cez chémiu až po živú hmotu. Devanu možno využiť aj v spoločenských vedách. Slúžiť nemá len pre vedeckú obec, ale aj pre malé a stredné podniky,“ hovorí Lukáš Demovič, riaditeľ Centra spoločných činností SAV.
NASA po štyroch rokoch ukončila na Marse misiu sondy InSight, ktorá skúmala najmä vnútro planéty a seizmickú aktivitu. Vedci sa niekoľkokrát neúspešne pokúšali nadviazať spojenie. Už v októbri informovali, že sonda pre množstvo prachu na solárnych paneloch vyrába len zlomok energie potrebnej na prevádzku prístrojov. Naposledy komunikovala v polovici decembra. (nasa)
Do 15 rokov môžeme mať fúzny reaktor, tvrdí český fyzik Milan Holec. „Prirovnal by som to k rozvoju letectva. Prvé lietadlo postavili bratia Wrightovci v roku 1903 a pätnásť rokov neskôr nastala zlatá éra aviatiky. Presne to by sme teraz dokázali urobiť s fúziou,“ hovorí Holec, ktorý bol nedávno pri prelomovom experimente.
Zdá sa, že na svetovom trhu zatiaľ nemáme priamu konkurenciu, hovorí technológ Pavol Alexy o svojich biodegradovateľných plastoch z obnoviteľných surovín. V Nitre momentálne spúšťa ich veľkovýrobu. V rozhovore vysvetľuje, či môžu byť bioplasty lacnejšie ako plasty z ropy, kto už o ich produkty prejavil záujem a ako ich správne kompostovať.
Prečítajte si archívny rozhovor s Vladimírom Krčmérym z marca 2020, keď sa na Slovensku začínala pandémia. „Taliansky scenár je možný aj na Slovensku, zodpovední zaň budú nedisciplinovaní ľudia,“ vravel vtedy popredný epidemiológ, ktorý dnes zomrel vo veku 62 rokov.
Rozprávali sme sa o tom, s čím sa nám asociujú Vianoce, a dali dokopy 24 pojmov, jedál či tradícií, hovorí spoluautor Adventného kalendára chemikov Filip Květoň. Vedci každý deň počas adventu vysvetľujú chemickú podstatu jedného vianočného pojmu. Napríklad snehových vločiek, liatia olova či medovníkového cesta.
Četovací robot ChatGPT dokáže písať eseje, poéziu aj zdrojové kódy, turistom dáva tipy a poskytuje užitočné rady pri dekorovaní bytu. Na druhej strane však nezvláda ani niektoré ľahké matematické a logické úlohy, niekedy odpovedá zjavné hlúposti alebo si vymýšľa nezmysly. Ako je to možné, sme sa pýtali samotného robota, ale aj odborníkov na umelú inteligenciu.
Konšpiráciami sú často ohrozené spoločnosti s vysokou mierou nacionalizmu, ktorý je postavený na myšlienke narcizmu a sebaľútosti, hovorí sociálna antropologička Elżbieta Drążkiewicz, ktorá vyhrala prestížny ERC grant a vďaka tomu bude skúmať konšpirácie v Európe. „Stavanie sa do pozície obete a ‚boj s útlakom‘ sa zapáčili hneď niekoľkým východoeurópskym spoločnostiam.“
V strednej a východnej Európe máme voči konšpiráciám viac trpezlivosti a nevyvolávajú v nás až takú morálnu paniku, hovorí sociálna antropologička Elżbieta Drążkiewicz, ktorá ich bude skúmať z prestížneho ERC grantu. V rozhovore vysvetľuje, prečo sú konšpiráciami ohrozené krajiny, ktoré majú sklony k sebaľútosti, či ako na ich vznik vplývajú náboženstvo a neúcta k ženám.
Slovenský vedec Michal Mokrý a jeho tím zistili, že v stenách ciev existuje päť druhov plakov. Tie spôsobujú infarkty či mozgové príhody. Výskum otvára dvere personalizovanej liečbe. „Každý z pacientov sa v budúcnosti bude liečiť osobitným mixom liekov,“ vraví Mokrý.
Čím viac času trávia matky na internetových fórach pre rodičov, tým väčším stresom trpia, zistili vedkyne z Pepperdine University. Úroveň stresu u 125 matiek s prvým dieťaťom zisťovali meraním hladiny kortizolu v slinách.
Ľudstvo tento rok urobilo veľký pokrok v liečbe rakoviny aj obezity a na obzore sú účinné vakcíny na mnohé smrteľné choroby. Oživili sme aj prasa, ktoré bolo už hodinu mŕtve, a pozreli sa hlboko do vesmíru. Desať optimistických správ o pokroku ľudstva v roku 2022.
Slovenským biotechnológiám by pomohlo, keby sem prišla veľká farmafirma – bol by to magnet na investície a zlepšil by sa celý ekosystém firiem, hovoria vedci Pavol Čekan a Norbert Žilka. Ako príklad uvádzajú Island, kde príchod takých veľkých firiem dokázal akcelerovať rozvoj vedy a výskumu.
Z USA odštartoval satelit, ktorý bude merať hladinu vody po celej planéte a mapovať vplyvy klimatickej zmeny, ktoré niekedy vedú k čoraz horším suchám a inde zase k záplavám. (ap)
Alzheimerova choroba môže v budúcnosti zvalcovať našu ekonomiku, vravia vedci Norbert Žilka a Pavol Čekan. So skupinou vedcov získali prestížny európsky grant, aby zistili, ako chorobu diagnostikovať skôr.