Kezdőlap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 515 401 szócikke van, ebből 1047 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  
A Spanyol Királyi Akadémia székhelye
A Spanyol Királyi Akadémia székhelye
A Spanyol Nyelvközösség zászlaja
A Spanyol Nyelvközösség zászlaja
A spanyol nyelv földrajzi elterjedtsége
A spanyol nyelv földrajzi elterjedtsége

A spanyol vagy kasztíliai nyelv a nyugati újlatin nyelvek egyike, közelebbről az indoeurópai nyelvcsalád itáliai ágán az újlatin nyelvek iberoromán csoportjába tartozik. A legtöbb anyanyelvi beszélővel rendelkező újlatin nyelv, az összes nyelv közül pedig – különböző becslések alapján – az első öt között szerepel a világon. Jelenleg 21 ország államnyelve, valamint az ENSZ és az Európai Unió egyik hivatalos nyelve.

Történetileg a spanyol nyelv a Római Birodalom Hispania tartományának északi középső területén beszélt latin nyelvjárások folytatása. A gyarmatosítások korában Amerikában is elterjedt, sőt, Afrikában és Ázsiában is fellelhetőek anyanyelvi beszélők. Spanyolországon túl a spanyol gyakorlatilag az amerikai kontinens legtöbb országának hivatalos nyelve – kivétel Kanada (angol és francia), USA (de facto angol, illetve regionálisan spanyol), Brazília (portugál), Suriname (holland) valamint Francia Guyana és Haiti (francia). A spanyol kevésbé távolodott el a latintól, mint a francia, a különbség inkább az olaszéhoz hasonló; ugyanakkor mássalhangzórendszerében az ismertebb újlatin nyelvekhez képest kialakított néhány újító vonást.

A spanyol nyelvjárások (dialectos) között – a legszélsőségesebb esetektől eltekintve – a nagy távolságok ellenére sem nagyobbak a különbségek, mint a magyar nyelvjárások között, ami lehetővé teszi, hogy mind a közel 400 millió anyanyelvi beszélő megértse egymást. A nyelvjárások főleg kiejtésben és szókincsben különböznek egymástól, az alaktani és mondattani eltérések nem jelentősek. A sztenderd nyelvváltozat Spanyolországban az ó-kasztíliai, Latin-Amerikában a közép-mexikói nyelvjárásra épül.

A nyelv szabályozására 1713-ban megalakult a Spanyol Királyi Akadémia (Real Academia Española, RAE), amely az 1951-ben létrejött Spanyol Nyelvi Akadémiák Egyesületének (Asociación de Academias de la Lengua Española, ASALE) keretein belül – az egyes spanyol ajkú országokban később megalakult társakadémiákkal együttműködésben – mint a „változások őre”, munkájával folyamatosan küzd a nyelvi egység fenntartásáért. Az intézmény azzal az eredeti célkitűzéssel jött létre, hogy elkészítse a spanyol nyelv legteljesebb értelmező szótárát – „a legsajátosabb formájában, eleganciájában és tisztaságában rögzítse a kasztíliai nyelv szavait és kifejezéseit” – s legfőbb feladát ma is ez képezi.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: Kurt Vonnegut • Magyarország és Kína kapcsolatai •  • Pancho Villa • Gyapjú • Belgium történelme • Mokao-barlangok 

Javaslatok

A nap képe    
Fiatal lány négy gyermekutasával motorozik a rizsföldeken (Don Det, Laosz)

Fiatal lány négy gyermekutasával motorozik a rizsföldeken (Don Det, Laosz)
Tudtad-e?  

Tudtad-e, hogy…

  • Norah Jones amerikai énekesnő Ravi Shankar indiai szitárművész lánya?
  • Nagy Szent Albert a 13. században egy ember formájú gépet vagy lényt is alkothatott?
  • … a majdnem szónak a matematikában precízen meghatározott jelentése van, amelynek értelmében majdnem minden valós szám irracionális?
  • … a japán nyelvben vannak olyan portugál és holland jövevényszavak, melyek annyira régen asszimilálódtak, hogy az őshonos szavakra vonatkozó szabályszerűségeket mutatják? Ilyen például a kappa (kabát).
Aktuális  
  • Október 30-án az általános választások második fordulójában Luiz Inácio Lula da Silvát választották meg Brazília elnökévé, aki 2023. január 1-jén lép hivatalba.
  • Október 29-én legalább 151 ember vesztette életét Szöulban egy halloweeni utcafesztiválon kialakult tömegtumultusban.
  • Október 27-én az áprilisban indult felvásárlási folyamat lezárásával Elon Musk lett a Twitter tulajdonosa és vezérigazgatója.
  • Október 24-én eldőlt, hogy a lemondott Liz Truss helyett Rishi Sunak lesz az Egyesült Királyság miniszterelnöke.
  • Október 22-től Giorgia Meloni Olaszország miniszterelnöke, az ország első női kormányfője.


Az év aktualitásai: 2022-es orosz invázió Ukrajna ellen2022-es labdarúgó-világbajnokságCovid19-koronavírus-járvány (magyarországi helyzet)


Halálesetek a közelmúltban: Cor van der GijpGallagherJuan Carlos OrellanaAlfredo TorresWalter SchröderGal CostaRoland Guillas

Ezen a napon  

Ma 2022. november 14. van,  

Kisiskolások Indiában
Kisiskolások Indiában

Évfordulók  

A BBC székháza
A BBC székháza

Ismerkedés a Wikipédiával  
Contactus-wmcolors.svg
  • Üdvözlőlap – Bemutatkozik a Wikipédia.
  • Első lépések – Didaktikusan felépített bevezető a Wikipédia szerkesztésébe.
  • Segítség – Egyszerű, közepes és haladó szerkesztési tippek, útmutatók.
  • Wikifogalmak – Minden, ami elsőre kínaiul hangzik a Wikipédián, itt magyarázatra lel.
  • Kocsmafal kezdőknek – Az új szerkesztő kérdez, aki tud, válaszol.
  • Homokozó – Újdonsült szerkesztőink szabadon garázdálkodhatnak benne.
  • Mentorálás – Kezdeti lépéseidhez támogatást kaphatsz egy tapasztaltabb szerkesztőtől.
Szerkesztői közösség  
Wiki3A.jpg
Magyar Wikipédia Magazin  
Wikipédia más nyelveken  
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 515 401 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok  

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

WikiszótárWikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia CommonsWikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
WikidézetWikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
WikiegyetemWikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
WikifajokWikifajok
Rendszertani adatbázis
WikiforrásWikiforrás
Szabad forrásmunkák
WikikönyvekWikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
WikidataWikidata
Szabad központi tudásbázis
WikivoyageWikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-WikiMeta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek  
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
Cc.logo.circle.svg
Cc-by new.svg
Cc-sa.svg
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.