Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Katowice Warszawska 45 w 1931 roku.jpg

…która instytucja funkcjonuje obecnie w dawnym gmachu Starostwa Powiatowego w Katowicach (na zdjęciu w 1931 r.)?

…gdzie podczas wigilii jada się kwas?

…że śliwa może chorować bezobjawowo?

…kto, bo nie Sowieci, zorganizował „Sowiecki raj”?

…o kim Lelewel pisał: „Z Rusteykiem też kłopot. Chce być poetą”?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęPandemia COVID-19Protesty w Iranie

Zmarli: Leslie JordanTomasz WójtowiczMarian FuksLeszek EngelkingPhilip WaruingeStanisław CiosekOle EllefsæterZdzisław TobiaszYounoussi Touré

Rocznice

27 października: imieniny obchodzą m.in.: Frumencjusz, Kapitolina i Manfred
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Lisbon-maru.jpg

Piekielne statkijapońskie statki oraz okręty, które w czasie wojny na Pacyfiku służyły do transportu alianckich jeńców wojennych. Przewożono nimi również internowanych cywilów, azjatyckich robotników przymusowych oraz tzw. kobiety do towarzystwa. Statki zyskały swój przydomek ze względu na nieludzkie warunki, które na nich panowały. Jeńców zazwyczaj stłaczano w ładowniach, które były pozbawione odpowiedniej wentylacji oraz urządzeń sanitarnych. Często otrzymywali niewystarczające racje wody i żywności oraz byli brutalnie traktowani przez japońską eskortę. Rannym i chorym nie udzielano pomocy medycznej. W konsekwencji liczne były przypadki zgonów spowodowanych głodem, pragnieniem, wyczerpaniem, chorobami i brakiem powietrza. Największym zagrożeniem dla życia jeńców były jednak ataki alianckich okrętów podwodnych oraz samolotów. W latach 1942–1945 co najmniej kilkanaście „piekielnych statków” zostało zatopionych przez Amerykanów i Brytyjczyków. Liczba ofiar tych katastrof wielokrotnie sięgała setek, a nawet tysięcy osób. Japońskie źródła podają, że spośród około 50 tys. jeńców, których przewożono „piekielnymi statkami”, blisko 10,8 tys. poniosło śmierć w trakcie rejsu. „Piekielne statki” były drugą co do liczebności – po obozach i placach budowy Kolei Birmańskiej – przyczyną ofiar śmiertelnych wśród alianckich jeńców w niewoli japońskiej. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Potamogale chaillu.jpg

Wodnicerodzina ssaków z podrzędu tenrekokształtnych w rzędzie afrosorkowców. Obejmuje dwa współczesne rodzaje – wodnica z jednym gatunkiem i wodniczek z dwoma – ponadto kilka taksonów wymarłych. Pochodzi z Afryki. Przedstawiciele rodziny żyją w strumieniach polując na kraby i ryby, rzadziej inną drobną zdobycz. Prowadzą samotny, nocny tryb życia, za dnia chroniąc się w przybrzeżnej norze. Tylko jeden raz zaobserwowano dwa osobniki żyjące w naturze jednocześnie złowione w jednej pułapce. Zwierzęta nie walczyły ze sobą, co wskazuje, że potrafią tolerować swą obecność. Rozmnażanie ich jest słabo poznane. Skąpe informacje pochodzą z opisów anegdotycznych dotyczących osobników z niewoli. Samica rodzi dwa słabo rozwinięte młode. Zagraża im niszczenie środowiska, głównie przez wylesianie oraz kopalnie rud żelaza. Czytaj więcej…