Kezdőlap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 513 888 szócikke van, ebből 1048 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  
Dunhuang Mogao Ku 2013.12.31 12-30-18.jpg

A Mokao-barlangok (kínaiul: 莫高窟, pinjin hangsúlyjelekkel: Mògāo kū), vagy más néven az Ezer buddha-barlangok (kínaiul: 千佛洞, pinjin hangsúlyjelekkel: Qiān fó dòng) egy 492 templomból álló komplexum, amely egykor a selyemút egyik vallási és kulturális központja volt, 25 kilométerre délkeletre a mai Tunhuang város központjától, Kína Kanszu tartományában. Gyűjtőnéven úgy is nevezik, hogy Tunhuangi-barlangok, azonban ebbe beletartoznak más buddhista barlangok is Tunhuang területén, mint például a Keleti ezer buddha-barlangok, a Nyugati ezer buddha-barlangok és a Jülin-barlangok. A barlangok mintegy ezer évnyi buddhista művészeti emléket őriznek. A legelső barlangokat 366 körül ásták ki buddhista meditáció céljából. A kínai buddhista falfestmények közül a Mokao-barlangok mellett a Lungmen és a Jünkang-barlangok freskói a legismertebbek. Mindhárom ősi helyszínen buddhista szobrok is találhatók.

1900-ban az egyik sziklaüregben felfedeztek egy titkos iratraktárt, amelyet a 11. században falaztak be. Az úgynevezett „Barlangkönyvtárban” található könyvek és kéziratok a világ különböző helyeire kerültek tanulmányozásra, főleg Pekingbe, Londonba, Párizsba és Berlinbe. A Tunhuangi kéziratokról és egyéb anyagokról készült tudományos munkákat a Nemzetközi Tunhuang Projekt koordinálja. A barlangok közül napjainkban több meg is tekinthető, népszerű turistalátványosság.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: Ankara • Caravaggio • Tyrannosaurus • Szalay Lajos • Szputnyik–1 • Második világháború • Második keresztes hadjárat 

Javaslatok

A nap képe    
Koreai festett karakterek nyolctáblás hajtogatott képen. Nyolc hagyományos erkölcsi mérték jobbról balra: 孝 (gyermeki jámborság), 悌 (testvériesség), 忠 (hűség), 信 (bizalom), 禮 (etikett), 義 (igazságosság), 廉 (megvesztegethetetlenség), 恥 (szégyen)

Koreai festett karakterek nyolctáblás hajtogatott képen. Nyolc hagyományos erkölcsi mérték jobbról balra: 孝 (gyermeki jámborság), 悌 (testvériesség), 忠 (hűség), 信 (bizalom), 禮 (etikett), 義 (igazságosság), 廉 (megvesztegethetetlenség), 恥 (szégyen)
Tudtad-e?  

Tudtad-e, hogy…

ZAZ–968, oldalán a jellegzetes levegőbeömlő az úgynevezett kopoltyú
ZAZ–968, oldalán a jellegzetes levegőbeömlő az úgynevezett kopoltyú
  • … a Zaporozsec autót a magyarok Záporjóskának nevezték el, de nevének valódi jelentése „zaporozsjei lakos”?
  • Francis Willughby angol ornitológus és ichthiológus arról is ismert, hogy a Játékok könyve címmel írt műve az egyik legjobb 17. századi, játékokat tartalmazó leírás és a labdarúgás korai történetének fontos emléke is egyben, hiszen nevén, „footballnak” említi azt?
  • … a ként a borászatban is alkalmazzák, az üres hordók eltartásában, valamint a bor kezelésében is fontos szerepet játszik?
  • … a szarkát a legintelligensebb állatok között tartják számon?
Aktuális  


Az év aktualitásai: 2022-es orosz invázió Ukrajna ellen2022-es labdarúgó-világbajnokságCovid19-koronavírus-járvány (magyarországi helyzet)


Halálesetek a közelmúltban: Csuha JózsefLodewijk van den BergPongrácz ZsuzsaRobbie ColtraneJames McDivittSztávrosz SzaráfiszDévényi Edit

Ezen a napon  

Ma 2022. október 21. van,  

Évfordulók  

A vietnámi háború elleni tüntetés
A vietnámi háború
elleni tüntetés

Ismerkedés a Wikipédiával  
Contactus-wmcolors.svg
  • Üdvözlőlap – Bemutatkozik a Wikipédia.
  • Első lépések – Didaktikusan felépített bevezető a Wikipédia szerkesztésébe.
  • Segítség – Egyszerű, közepes és haladó szerkesztési tippek, útmutatók.
  • Wikifogalmak – Minden, ami elsőre kínaiul hangzik a Wikipédián, itt magyarázatra lel.
  • Kocsmafal kezdőknek – Az új szerkesztő kérdez, aki tud, válaszol.
  • Homokozó – Újdonsült szerkesztőink szabadon garázdálkodhatnak benne.
  • Mentorálás – Kezdeti lépéseidhez támogatást kaphatsz egy tapasztaltabb szerkesztőtől.
Szerkesztői közösség  
Wiki3A.jpg
Magyar Wikipédia Magazin  
Wikipédia más nyelveken  
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 513 888 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok  

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

WikiszótárWikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia CommonsWikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
WikidézetWikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
WikiegyetemWikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
WikifajokWikifajok
Rendszertani adatbázis
WikiforrásWikiforrás
Szabad forrásmunkák
WikikönyvekWikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
WikidataWikidata
Szabad központi tudásbázis
WikivoyageWikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-WikiMeta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek  
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
Cc.logo.circle.svg
Cc-by new.svg
Cc-sa.svg
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.