Начална страница

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към навигацията Направо към търсенето

Новини

Елизабет II през 1959 година

Кралицата на Обединеното кралство Елизабет II почина на 8 септември 2022 година на 96-годишна възраст.

Най-дълго управлявалият британски монарх и втори в света по продължителност на управлението си, тя се възкачва на престола през февруари 1952 година, когато е на 25 години. Последвалите седем десетилетия са белязани от множество важни и драматични събития: конфликтът в Северна Ирландия, децентрализацията на Обединеното кралство, деколонизацията на Африка, присъединяването на Обединеното кралство към Европейския съюз и последвалия след години Брекзит. Въпреки епизодичните критики срещу британската монархия, управлението на Елизабет II се характеризира с висока обществена подкрепа, а тя самата се радва на особено голяма лична популярност сред поданиците си.

Елизабет II е сред най-разпознаваемите лидери и в света. През дългото си управление тя посещава над 100 държави в повече от 250 задгранични пътувания.

След смъртта ѝ британския престол заема нейният първороден син, Чарлз III.

Повече по темата

По-рано в новините: Русия напада Украйна • Уикипедия в социалните мрежи • Весела Коледа и Честита Нова Година!

Статия на седмицата

Улица в центъра на Асеновград

Асѐновград е град в Южна България. Той се намира в област Пловдив и е разположен на 15 km южно от град Пловдив. Асеновград е най-големият необластен град в България, най-големият град в Родопите, втори по големина в областта след Пловдив и е административен център на община Асеновград. В Асеновград влизат и кварталите Горни Воден и Долни Воден, които до 1986 г. са отделни села. По данни на НСИ към 31 декември 2015 населението на града е 49 510 души, което поставя Асеновград на 19-то място по големина в страната.

До 1934 г. Асеновград се казва Станимака от гръцкото име на града Στενήμαχος, Стенимахос. През 1934 г. е преименуван в чест на цар Иван Асен II на Асеновград. Над самия град се намират останките от Асеновата крепост, стара крепост, която при цар Иван Асен II е подсилена и е превърната във важен военен пост в отбраната на южните граници на Второто българско царство. Градът е известен с многото си църкви, манастири и параклиси и често е наричан Малкият Йерусалим. Известен е и като „Градът на булчинските рокли“ поради големия брой ателиета и магазини за сватбени рокли и аксесоари. Преобладаващият брой от жителите на Асеновград са българи, като в града има представители на турския и циганския етнос.

Град Асеновград е разположен в южната част на област Пловдив. Намира се на 19 km от Пловдив и на 165 km от София. Асеновградската община граничи с общините Родопи, Садово, Първомай, Лъки, Куклен, Перущица, Черноочене и Баните. Градът е разположен в дефилето на река Чая (Чепеларската река или Асеница) при нейния изход от Родопите към Тракийската низина. По тази причина община Асеновград осъществява естествена връзка между Централна България, Централните Родопи и Беломорието. През нейната територия преминава един от най-важните транспортни коридори към Гърция: Пловдив-Смолян-Ксанти. още »

Знаете ли

The Sun by the Atmospheric Imaging Assembly of NASA's Solar Dynamics Observatory - 20100819.jpg
American Mink.jpg
Yavorov Monument in Vitosha.jpg



Картинка на деня

Duisburg, Landschaftspark Duisburg-Nord, Torpedowagen -- 2016 -- 1214.jpg
Стар ресор на железопътен вагон

На 16 октомври през…

Уолт Дисни

Стани редактор на Уикипедия

Уикипедия е свободна енциклопедия, която всеки може да редактира, развива и обогатява. Ако не знаете откъде да започнете, препоръчваме ви да прочетете помощната страница.

Papapishu-Wizard-in-blue-hat.svg Ако не сте сигурни как да започнете нова статия – опитайте помощта на нашия Вълшебник!

Текущи съобщения/ Информация

Награди

Bgwiki Bg Site 2009 Plaquette.jpg
Специална награда на БГ Сайт 2009 за Уикипедия на български език за принос в българското уеб пространство.
Distinctive sign from the Bulgarian Archives State Agency.jpg
Отличителен знак „Приятел на архивите 2016“ от Държавна агенция „Архиви“ за Уикипедия на български език
„за принос в популяризирането на архивни документи за личности и събития от българската история и ползотворно сътрудничество с архивите.

Сродни проекти

If you don't speak Bulgarian, please visit our embassy.