Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

субота, 13 серпня 2022 року

1 186 434 статті українською

149 297 зареєстрованих дописувачів

3141 з них активний останнього місяця

Вибрана стаття

Міст системи Гау через річку Сава (Словенія) (перекритий дахом). Мости системи Гау (або Гау-Журавського) — мости з дерев'яно-металевими наскрізними фермами, які застосовують для перекриття прогонів від 20 до 50 м. Мають дворозкісну схему, у якій пояси та розкоси виготовляють з дерев'яних колод або брусів, а замість стійок використовують металеві тяжі, натяг яких можна регулювати. Відзначаються простотою конструкції, жорсткістю ферм, зручністю виготовлення та збирання.

Схема ферми, запатентована американським інженером Вільямом Гау у 1840-му, швидко набула поширення у США, де за кілька десятиліть були збудовані сотні мостів, а також у Європі, Росії, Австралії. Наприкінці XIX століття дерев'яні та дерев'яно-металеві мости Гау почали витіснятися металевими мостами, зокрема, на залізницях. Проте дерев'яні мости цієї системи ще продовжували споруджувати для автомобільних доріг до 60-х років XX століття. Мости системи Гау вважають вершиною епохи дерев'яних мостів.

Побратався сокіл. Основа. Олександр Сєров. 1861.jpg «Побратався сокіл», також «Побратався сокіл з сизокрилим орлом» — українська серйозна та тужлива козацька пісня XVII століття. За визначенням кобзарів, «вулична» пісня, яка виконувалась співцями-музикантами у XVIII — початку XX столітті у супроводі кобзи, ліри, торбану чи бандури.

Перший відомий варіант пісні опублікував композитор Олександр Сєров у 1861 році в журналі «Основа». Він рекомендував пісню для створення окремої симфонії.

Пісню професійно записували Михайло Гришко, Борис Гмиря, Федір Жарко, Микола Будник, Леся Дичко, Володимир Кушпет, Вероніка Мосевич, Віктор Лісовол, Микола Товкайло, Анатолій Бродін, Євген Дигас, Сергій Захарець, Володимир Кальнін, Григорій Терлецький, Георгій Ткаченко та інші.

Основу мелодії пісні використано в третій частині «Української симфонії» Михайла Колачевського. Пісню перероблював Микола Лисенко у двох варіаціях. Українська композиторка Лариса Донник перевела її для виконання жіночим хором. На слова пісні була написана перша частина героїко-драматичної кантати Лесі Дичко «Червона калина».

Пісня була популярна на заході України на початку XX століття.

Вибране зображення

Lesser yellowlegs at JBWR (30664).jpg
Коловодник жовтоногий (Tringa flavipes) здобуває їжу у заповіднику дикої природи затоки Ямайка, Нью-Йорк, США.

Вибраний список

Тернопільська область До складу Тернопільської області входять 18 міст та 17 селищ міського типу. Найбільшим містом області є Тернопіль з населенням у 223 938 осіб за даними Державної служби статистики України від 1 січня 2021 року. Отримати статус міста в України мають право населені пункти, які мають населення понад 10 000 осіб. Цей статус мають чимало міст, які не задовольняють цій вимозі, виходячи з їхнього історичного, економічного або географічного значення. До міської території часто входять прилеглі поселення, які становлять з ним єдину соціальну, економічну та історичну спільність. Статус міста можна отримати лише за окремим законом вищого законодавчого органу України — Верховної Ради України, у якому зазначено, що «переважна більшість населення має бути зайнята в галузях поза сільським господарством». Статус селища міського типу в Україні мають право отримати населенні пункти, які мають державний житловий фонд з кількістю населення понад 2000 осіб, з яких не менш як дві третини становлять робітники, службовці та члени їх сімей. В окремих випадках — містечка з кількістю людей менше як дві тисячі, але не менше як 500, якщо вони мають перспективу до економічного й соціального розвитку, зростання кількості населення. У списку показані міста та містечка Тернопільської області, офіційні назви українською мовою, їхня площа, населення (за даними перепису 2001 року й інформації Державної служби статистики України від 1 січня 2021 року), географічні координати адміністративних центрів, мовний склад (зазначені мови, що становлять понад 1% від населення громади за даними Всеукраїнського перепису населення 2001 року), положення на карті області. Міста України до 2020 року мали обласне та районне значення. Обласне значення мали 4 міста: Бережани, Кременець, Тернопіль та Чортків. Районного значення 14 міст: Борщів, Бучач, Заліщики, Збараж, Зборів, Копичинці, Ланівці, Монастириська, Підгайці, Почаїв, Скалат, Теребовля, Хоростків і Шумськ. Внаслідок адміністративно-територіальної реформи 2020 року усі міста в Україні (в тому числі обласні центри, і міста обласного значення) включені до складу районів.

13 серпня в історії

Завоювання Теночтітлана на картині ІІ пол. XVII ст.
Зведення Берлінського муру, 20 листопада 1961

Народилися

Альфред Гічкок

Померли

Ежен Делакруа, автопортрет (близько 1837)
Герберт Уеллс. Фотограф G.C. Beresford, 1920
Візантійський фолл
Відеогра 2048
Пейшинюш да орта

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа