Начална страница

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към навигацията Направо към търсенето

Новини

2022 Russian invasion of Ukraine.svg


Бойни действия и териториален контрол:      Украйна      Русия

На 24 февруари 2022 година, в рязка ескалация на започналата през 2014 година Руско-украинска война, Русия напада своя югозападен съсед Украйна. Това е най-мащабният военен конфликт в Европа след Втората световна война.

Въпреки очакванията Украйна да претърпи бързо поражение, въоръжените сили на страната оказват ефективна съпротива, спирайки руското настъпление след първоначалните му успехи в първите дни на кампанията. В началото на април руските войски се отказват от настъплението си към Киев и се изтеглят от северните части на Украйна, но военните действия продължават по другите направления на руското нападение. Руската тактика на масиран артилерийски обстрел на големи градове води до значителни разрушения и човешки жертви сред цивилното население, като особено тежка е обсадата на рускоезичния Мариупол, довела до хуманитарна катастрофа.

Нападението и продължаващата агресия срещу Украйна от страна на Русия са осъдени остро и категорично от Общото събрание на ООН, ОССЕ, ПАСЕ, страните на Европейския съюз, включително България, както и от Великобритания, САЩ, Канада, Япония, Южна Корея, Австралия, Турция и много други страни и организации. На Русия са наложени безпрецедентни икономически санкции, а значителен брой международни компании прекратяват работата си в страната или дори се изтеглят напълно от руския пазар.

Различни институции, сред които Международният наказателен съд, събират доказателства за извършените от руската страна военни престъпления, сред което масовите убийства в Буча.

Повече по темата


По-рано в новините: Уикипедия в социалните мрежи • Весела Коледа и Честита Нова Година! • Уикипедия се прощава със Спасимир Пилев

Статия на седмицата

Колаж от снимки на забележителности в Париж: Айфеловата кула, катедралата Света Богородица, Триумфалната арка, мостът Пон дез Ар, Парижките катакомби, Лувъра

Париж е столицата и най-големият град на Франция. Разположен е в меандър на река Сена, която го разделя на 2 части – десния бряг на север и по-малкия ляв бряг на юг. Реката е известна с многобройните си кейове, които в голямата си част са озеленени и предназначени за разходка, с букинистите – продавачи на книги на открито, и с историческите мостове, свързващи северната и южната част. Париж също така е прочут с големите си булеварди, засадени с кестени, най-прочутият от които е Шанз-Елизе, както и с редица архитектурни забележителности.

Градът има население от малко над два милиона жители (преброяване през 2015 г. – 2 206 488 жители). Много по-голямата парижка агломерация, с диаметър близо 120 km, има малко над дванадесет милиона жители (преброяване през 2015 г. – 12 532 901 жители) и е втората по население в Европейския съюз след Лондон. Положението му на важен търговски и културен център, както и силното развитие на науката, образованието, развлекателната индустрия, медиите, модата и изкуствата, затвърждават статута му на един от най-важните и значими градове в световен мащаб.

Още от Х век Париж е един от главните градове на Франция: намира се в сърцето на богат земеделски район, с кралски замъци, абатства и катедрала; през XII век, с откриването на Сорбоната, градът става едно от първите университетски средища, както и център на изкуствата. Постепенно кралската власт се установява трайно в града − неговата политическа и икономическа мощ не спира да расте. В началото на XIV век Париж вече е един от най-важните центрове на Западния свят. През XVII век градът е столица на най-мощната европейска държава, през XVIII век е културен център на Европа, а през XIX век става център на изкуството.

Днес Париж и регионът, със своите 533,6 милиарда евро брутен вътрешен продукт (БВП) за 2007 г., произвеждат повече от една четвърт от БВП на Франция. Според оценки от 2005 г., БВП на Париж е най-големият БВП на европейски град и пети в света. В Парижката агломерация се намират 38 от 500-те най-големи компании на света, които са съсредоточени в няколко бизнес квартала, най-голям от които е „Дефанс“. Париж е седалище на няколко международни организации, като ЮНЕСКО, Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Международната търговска палата с Международния арбитражен съд, както и неформалния Парижки клуб. Вижте още »

Знаете ли

The Sun by the Atmospheric Imaging Assembly of NASA's Solar Dynamics Observatory - 20100819.jpg
American Mink.jpg
Yavorov Monument in Vitosha.jpg



Картинка на деня

Dead Vlei, Sossusvlei, Namibia, 2018-08-06, DD 101-104 PAN.jpg
Изглед от пустинята Намиб в Намибия

На 1 септември през…

Bundesarchiv Bild 146-1979-056-18A, Polen, Schlagbaum, deutsche Soldaten.jpg

Стани редактор на Уикипедия

Уикипедия е свободна енциклопедия, която всеки може да редактира, развива и обогатява. Ако не знаете откъде да започнете, препоръчваме ви да прочетете помощната страница.

Papapishu-Wizard-in-blue-hat.svg Ако не сте сигурни как да започнете нова статия – опитайте помощта на нашия Вълшебник!

Текущи съобщения/ Информация

Gartoon-Incandescent-Bulb.svg
 Идеи за нови статии за хора, родени на 1 септември: Сава Коев (български опълченец и журналист), Валентин Княжевич (български учител, историк-краевед и генеалог) [редакт., архив]
Nuvola apps discussion.svg
 Обсъждания:

Награди

Bgwiki Bg Site 2009 Plaquette.jpg
Специална награда на БГ Сайт 2009 за Уикипедия на български език за принос в българското уеб пространство.
Distinctive sign from the Bulgarian Archives State Agency.jpg
Отличителен знак „Приятел на архивите 2016“ от Държавна агенция „Архиви“ за Уикипедия на български език
„за принос в популяризирането на архивни документи за личности и събития от българската история и ползотворно сътрудничество с архивите.

Сродни проекти

If you don't speak Bulgarian, please visit our embassy.