Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 5 серпня 2022 року

1 182 605 статей українською

149 071 зареєстрований дописувач

3168 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Міст системи Гау через річку Сава (Словенія) (перекритий дахом). Мости системи Гау (або Гау-Журавського) — мости з дерев'яно-металевими наскрізними фермами, які застосовують для перекриття прогонів від 20 до 50 м. Мають дворозкісну схему, у якій пояси та розкоси виготовляють з дерев'яних колод або брусів, а замість стійок використовують металеві тяжі, натяг яких можна регулювати. Відзначаються простотою конструкції, жорсткістю ферм, зручністю виготовлення та збирання.

Схема ферми, запатентована американським інженером Вільямом Гау у 1840-му, швидко набула поширення у США, де за кілька десятиліть були збудовані сотні мостів, а також у Європі, Росії, Австралії. Наприкінці XIX століття дерев'яні та дерев'яно-металеві мости Гау почали витіснятися металевими мостами, зокрема, на залізницях. Проте дерев'яні мости цієї системи ще продовжували споруджувати для автомобільних доріг до 60-х років XX століття. Мости системи Гау вважають вершиною епохи дерев'яних мостів.

Друге американське видання «Го́біт, або Туди́ і зві́дти» (англ. The Hobbit, or There and Back Again, варіант перекладу — «Гобіт, або Мандрівка за Імлисті гори») — роман-казка англійського письменника Джона Роналда Руела Толкіна. Вперше опублікований 1937 року видавництвом «Джордж Аллен і Анвін»[en], ставши з часом класикою дитячої літератури. В основі сюжету — подорож гобіта Більбо Торбина, чарівника Ґандальфа та тринадцяти гномів на чолі з Торіном Дубощитом. Їхній шлях лежить до Самотньої Гори, де дракон Смоґ стереже захоплені ним гномівські скарби. Під час написання «Гобіта» Толкін звертався до мотивів скандинавської міфології та давньоанглійської поеми «Беовульф». На думку ряду дослідників, на романі відобразився досвід участі письменника в Першій світовій війні. Характерною особливістю твору є протиставлення архаїчного і сучасного стандартів поведінки, зокрема через стилістику мови персонажів. Головний герой, Більбо Торбин, має чимало характеристик сучасної людини і, як наслідок, на тлі стародавнього світу видається явним анахронізмом. Відповідно, у творі порушується питання про співвідношення людини сучасної культури зі стародавніми героями, в оточенні яких вона перебуває. Протягом історії відбувається розвиток головного героя — участь у пригодах стає для Більбо шляхом самопізнання. У конфлікті за скарби, який виникає в пізній фазі сюжету роману, розглядається проблематика почуття жадібності до матеріальних цінностей та його подолання. «Гобіт, або Туди і звідти» — перша опублікована робота Толкіна, дія якої відбувається у світі Середзем'я. Книга отримала схвальні відгуки критиків і мала попит у читачів, що спонукало видавця просити автора про продовження. 1937 року Толкін узявся за написання нової історії про гобітів. Підсумком роботи став роман «Володар Перснів» — на відміну від «Гобіта», цей твір орієнтований на дорослу читацьку аудиторію. Щоб досягти узгодженості між двома книгами Толкін зробив деякі зміни в початковому тексті «Гобіта», насамперед щодо опису зустрічі Більбо з Ґолумом.

Вибраний список

Прапор Закарпатської області У списку міст та селищ міського типу Закарпатської області перелічені усі такі адміністративні одиниці, що знаходяться у межах даної області. Загалом до складу Закарпатської області входять 11 міст та 19 селищ міського типу (містечка), а загальна кількість їх становить 30 найменувань. Найбільшим містом області є Ужгород з населенням у 115 542 осіб за даними Державної служби статистики України від 1 січня 2021 року. Отримати статус міста в України мають право населені пункти, які мають населення понад 10 000 осіб. Цей статус мають чимало міст, які не задовольняють цій вимозі, виходячи з їхнього історичного, економічного або географічного значення. До міської території часто входять прилеглі поселення, які становлять з ним єдину соціальну, економічну та історичну спільність. Статус міста можна отримати лише за окремим законом єдиного законодавчого органу України — Верховної Ради України, у якому зазначено, що «переважна більшість населення має бути зайнята в галузях поза сільським господарством». Міста України могли мати обласне та районне значення і до адміністративно-територіальної реформи 2020 року в області налічувалося 5 міст обласного значення: Ужгород, Мукачево, Хуст, Берегове, Чоп. Районного значення 6 міст: Виноградів, Іршава, Перечин, Рахів, Свалява та Тячів. Внаслідок адміністративно-територіальної реформи 2020 року усі міста в Україні (в тому числі і обласні центри, і міста обласного значення) включені до складу районів.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Шахова олімпіада • Російсько-українська війна (широке вторгнення: битва за Донбас)
Візит Ненсі Пелосі до Тайваню

5 серпня в історії

У Хорватії відзначається День перемоги і подяки вітчизні на честь військових успіхів в операції «Буря» (1995)
Трансатлантичний телеграфний кабель витягують на сушу в Ньюфаундленді. Малюнок R.Ch. Dudley, 1866
Автомобіль ГАЗ-М1 («емка», або «чорний воронок») у Києві в 1937 р. На таких автомобілях енкаведисти виїжджали на нічні арешти

Народилися

Нільс Генрік Абель на портреті художника Johan Gorbitz
Фотографія Іллі Рєпіна (1890)

Померли

Дмитро Яворницький у 1900-х рр.
Візантійський фолл
Відеогра 2048
Пейшинюш да орта

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа