A puri Dzsagannáth-templom környéki szekérfesztivál
A hindu templomépítészetteológiai hagyományok által szabályozott, szigorú geometriai formák rejtett jelentésein alapuló építészeti stílus, amely az 5. századtól mindmáig szerte a világon meghatározza a hindu vallás kegyhelyeinek kialakítását és építésük módját. A templomi istentiszteletek rituális formáit az ősi tanok, az úgynevezett ágamák és sásztrák rögzítik. Ezek előírják a templom építésének módját és azt is, hogyan imádják bennük az isteneket. Az istentisztelet a szekta jellegével változik, azaz saiva, vaisnava vagy sakti (ezekben Sivát, Visnut vagy a kreatív őserőt, női energiát tisztelik). Jelenleg több mint 500, a hindu templomok építéséhez – tervezésükhöz, felavatásukhoz, karbantartásukhoz, különböző javításaikhoz – szükséges adatokat tartalmazó szanszkrit kézikönyvet ismerünk.
A buddhista, hindu és dzsain tradíciók már évszázadok óta együtt élnek az indiai szubkontinensen. Ezek nemcsak a legváltozatosabb hiedelmeket, de a templomok formáit is rendszeresen átveszik egymástól. A hindu építészet máig erőteljesen támaszkodik bizonyos ősi hagyományokra. Az évszázadok alatt kifejlesztett különleges, építészeti önkifejező stílusát a hindu befolyás alatt álló dél-ázsiai térség számos vidékén átvették és a helyi jellegzetességekkel vegyítve fejlesztették. A hindu építészet erősen befolyásolta a ma viszonylag kis létszámú dzsaina közösség vallási építészetét is.
A hinduizmus jelenleg az elsődleges vallás Indiában. Történelme során többször háttérbe szorult, különösen a 11. századtól, amikor a muszlim hódítók elfoglalták az ország északi részét, tönkretéve számos hindu építészeti emléket. Az iszlám vallási építészet építészeti koncepciója alapvetően különbözik a buddhista és a hindu vallásétól, így kezdetben a delhi szultánok, majd később a mogul hódítók kevéssé becsülték India ősi vallásainak korai alkotásait. A kulturális értékmegőrzés a brit fennhatóság alatt, a 19. század közepétől kezdődött, és eredményeként a Nyugat fokozatosan megismerte az elfeledett, kimagasló művészettörténeti emlékeket.
… a görögdinnye Afrika déli részéről származó növényfaj, melynek termése termesztéstechnikailag zöldség?
… Petőfibányán nincs templom, a miséket, illetve az istentiszteleteket a művelődési házban tartják?
… a Szlovák Tanácsköztársaság tiszavirág-életű volt ugyan, de létrehozta a (szlovák) Vörös Hadsereget, melynek létszáma június végére elérte az 50 ezer főt?
… Milan Šufflay horvát történész egyetemista korában beszélt franciául, németül, olaszul, angolul, az összes szláv nyelven, valamint latinul, ógörögül és középgörögül, később pedig elsajátította az újgörögöt, az albánt, a hébert és a szanszkrit nyelvet is?
Július 2-án Szabadka közelében, a magyar–szerb határon lőfegyveres összecsapás tört ki menekültek két csoportja között, melynek egy halottja és több sebesültje van.
Július 1-én Jaír Lapid lett Izrael miniszterelnöke, miután N. Benet bejelentette, hogy szavazást ír ki a Kneszet feloszlatásáról és lemondott a miniszterelnöki tisztségéről.
500 éve, 1522-ben hunyt el Antonio de Nebrijaközépkorispanyol (andalúz) humanista és nyelvész, az 1492-ben megjelent első modern európai nyelvtankönyv, a Grammatica (Nebrissensis) vagy Gramática castellana (spanyol nyelvtan) szerzője (* 1441).
Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.