Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

1397 Eurygaster austriaca.jpg

…dokąd migrują na zimę żółwinki austriackie (na zdjęciu)?

kto nakładał girlandy z butów na posągi boga Ramy?

…z jakiego powodu pewna amerykańska aktorka odrzuciła propozycję podjęcia nauki na Uniwersytecie Howarda?

…dlaczego studnia na Białej Górze nosi miano „królewskiej”?

…kiedy Wojenna przyjaźń zdobyła uznanie węgierskiej publiczności?

…które święto było po raz pierwszy obchodzone 20 czerwca 2022 roku?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęPandemia COVID-19WimbledonProtesty w Karakałpacji

  • Ferdinand Marcos Jr. objął urząd prezydenta Filipin (30 czerwca)
  • R. Kelly, amerykański muzyk R&B, otrzymał wyrok 30 lat więzienia za przestępstwa seksualne, handel kobietami i dziećmi w celach seksualnych i prowadzenie zorganizowanej działalności przestępczej (29 czerwca)

Zmarli: Janusz KupcewiczRobert CurlPeter Brook (na zdjęciu)Richard TaruskinKazimierz ZimnyEeles LandströmJoe TurkelMats TraatMargaret Keane

Rocznice

7 lipca: imieniny obchodzą m.in.: Benedykt, Lucjan i Sędzisława; Tanabata; dzień niepodległości Wysp Salomona
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Japanese cruiser Tatsuta 1919.jpg

Tatsutakrążownik lekki japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej z okresu międzywojennego oraz drugiej wojny światowej, drugi i ostatni okręt typu Tenryū – pierwszego typu krążowników lekkich marynarki japońskiej. „Tatsuta” był stosunkowo małym krążownikiem, którego uzbrojenie główne stanowiły cztery działa kalibru 140 mm i sześć wyrzutni torpedowych. Jego wyporność standardowa wynosiła 3230 ts, a pełna 4621 ton. Napędzały go turbiny parowe, pozwalające na osiąganie prędkości do 33 węzłów. Wodowany w 1918 roku, wszedł do służby w kolejnym roku. W latach 30. służył bojowo podczas wojny chińsko-japońskiej. Brał aktywny udział w początkowym okresie działań II wojny światowej na Pacyfiku w latach 1941–1942, głównie w bitwie o Wake oraz działaniach w rejonie Wysp Salomona i Nowej Gwinei. Od 1943 roku przesunięty do zadań ćwiczebnych oraz transportowych; został zatopiony 13 marca 1944 roku na południe od Wysp Japońskich przez amerykański okręt podwodny USS „Sand Lance”. Zginęło 26 członków załogi. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Aleksander Ford gwiazda Lodz.jpg

Przebudzeniepolski dramat obyczajowy z 1934 roku w reżyserii Aleksandra Forda, zrealizowany według scenariusza Olgi Fordowej. Tematem filmu są losy młodej maturzystki zatrudnionej u bogatej warszawskiej rodziny. Zakochuje się w młodym mechaniku, który zostaje niesłusznie oskarżony o kradzież. Mężczyzna trafia przed sąd, a dziewczyna traci pracę. W końcowej części produkcji przedstawiono sen bohaterki, widzącej krzywdę otaczającą ją i jej ukochanego. Po przebudzeniu dziewczyna obserwuje robotników idących ku górze. Przebudzenie, przygotowywane w szczególności przez przedstawicieli środowiska awangardowego, podejmowało problematykę nierówności społecznych i wad ustroju. Film powstawał w trudnych warunkach. Twórcy byli zależni od finansowania i oczekiwań właściciela kina radomskiego, opłacającego produkcję, oraz wymogów cenzury. Produkcja została nieprzychylnie przyjęta przez publiczność i krytyków. Recenzenci wytknęli filmowi brak spójności fabularnej, przeładowanie natrętną i naiwną symboliką, chaotyczny montaż oraz fatalne zdjęcia i udźwiękowienie. Film został uznany za zaginiony. Czytaj więcej…