Zoznam, kde nájdete najlepšie a najobľúbenejšie WordPress šablóny – platené aj zadarmo, štýlové, minimalistické a aj pre eshop.
Tip na úvod: ak chcete vedieť podľa čoho vyberám tie najlepšie WordPress šablóny, pozrite si tento návod ako si vybrať šablónu. Dozviete sa v ňom, ktoré kritéria považujem za podstatné a aké sú rozdiely medzi platenými šablónami a šablónami zadarmo.
Prejdime k samotnému zoznamu obľúbených šablón:
Obsah
Divi (Elegant Themes)
Divi je výborná multifunkčná šablóna, v ktorej si môžete vytvoriť takmer akýkoľvek vzhľad web stránky. Divi je veľmi obľúbená v slovenskej a českej komunite, takže k nej nájdete množstvo návodov, facebook skupín a poradní.
Elegant Themes je populárny tvorca prémiových WordPress šablón na trhu. Ponúka toho naozaj veľa. O jej úspechu svedčí viac než 0,5 milióna zákazníkov, ktorí si šablónu Divi k dnešnému dňu zakúpili.
Viac informácií sa dozviete v tejto recenzii šablóny Divi.
? Získajte zľavu 10% na šablónu Divi.
Astra
Astra je obľúbená pre svoju rýchlosť a možnosť prispôsobenia. Je vhodná pre blog, osobné portfólio, podnikateľskú stránku alebo internetový obchod. Je SEO optimalizovaná a pripravená pre viaceré pluginy. Napríklad Visual Composer, SiteOrigin, Divi builder, Elementor a WooCommerce. Astra je jednoduchá — na vytvorenie stránky pomocou nej potrebujete iba niekoľko minút.
Hello (Elementor)
Hello je bezplatná rýchla oficiálna šablóna pre page builder Elementor. Ten patrí medzi najpopulárnejšie page buildery pre WordPress. Tento plugin poskytuje jednoduché rozhranie na vytváranie kreatívnych stránok vo WordPress nad možnosti aktívnej šablóny. Viac informácií nájdete v tejto kompletnej recenzii Elementor.
MioWeb
MioWeb nie je štandardná šablóna ale kompletná nadstavba na WordPress. Cez tento nástroj si môžete poskladať takmer hociaký vzhľad. Na stránku si potom budete môcť pridávať texty, formuláre, obrázky, jednotlivé podstránky a upravovať ich vzhľad.
Za veľkú výhodu považujem, že MioWeb je z Českej republiky – takže nákup, návody a podporu nemusíte riešiť v angličtine.
Viac informácií nájdete v tejto kompletnej recenzii MioWeb.
Authority Pro (StudioPress)
Authority Pro je výborná šablóna, ktorej moderný dizajn jednoducho pôsobí autoritatívne. Preto sa hodí pre blogerov, osobnosti, firmy, ale aj iné oblasti. StudioPress je známe kvalitnými šablónami, ktoré vynikajú dizajnom aj kódom: všetky ich šablóny sú postavené na platforme Genesis Framework, vďaka ktorej je web stránka rýchlejšia, bezpečnejšia a SEO optimalizovaná.
Avada (ThemeForest)
Avada je dlhodobo najpredávanejšia WordPress téma na ThemeForest. Avada je univerzálna, multifunkčná WordPress šablóna. Má všestranné využitie. Ocenia ju menší podnikatelia aj veľké nadnárodné firmy, poskytovatelia služieb s rôznym zameraním, blogeri, freelanceri, agentúry, cestovné kancelárie, online magazíny, fotografi, umelci aj internetoví predajcovia s rôznym druhom tovaru.
Viac informácií nájdete v tejto kompletnej recenzii Avada.
Storefront (WooCommerce)
Storefront je bezplatná WordPress šablóna pre eshop. Je to oficiálna šablóna od autorov pluginu WooCommerce, takže je plne kompatibilná aj s väčšinou jeho rozšírení. Storefront premení každý eshop na moderný a prehľadný obchod. Je prispôsobená pre počítače, tablety aj mobilné telefóny a SEO optimalizovaná.
Flatsome (ThemeForest)
Flatsome je najpredávanejšia WooCommerce šablóna na Themeforest a nie bezdôvodne. Vyše 60 000 predajov svedčí o jej kvalite a viac-účelnosti. Dá sa z nej poskladať takmer hocijaký vzhľad eshopu. Rýchlosť, mnohorakosť, veľká komunita a podpora multijazyčnosti z nej robia spoľahlivého partnera pre biznis. Páči sa mi jej dizajn a to až po ikonu košíka.
Ultra (Themify)
Ultra je flexibilná WordPress šablóna vytvorená spoločnosťou Themify, s ktorou sa dá ľahko vytvoriť takmer hocijaký dizajn stránky. Obsahuje drag&drop builder stránok a možnosť importu 12+ preddefinovaných vzhľadov stránky.
OceanWP
OceanWP je bezpatná šablóna. Je plne responzívna, SEO optimalizovaná a kompatibilná s viacerými WordPress pluginmi. Napríklad s pluginom WooCommerce, Visual Composer a Beaver Builder.
Dizajn tejto multifunkčnej WordPress šablóny pôsobí profesionálne. Pri tvorbe stránky má používateľ na výber z viacerých alternatív jej konečného vzhľadu. Napriek širokým možnostiam je rýchla. Dobre na nej vynikne firemná stránka, e-shop, blog alebo prezentácia portfólia.
GeneratePress
GeneratePress je bezplatná šablóna vhodná pre vytvorenie stránok s rôznym zameraním. Dobre na nej vyniknú blogy aj firemné stránky. Vďaka kompatibilite s pluginom WooCommerce sa s jej pomocou dá vytvoriť aj eshop. Okrem toho je kompatibilná s pluginmi WPML, BuddyPress, bbPress a mnohými ďalšími.
GeneratePress je SEO optimalizovaná a rýchla. Jej dizajn pekne vynikne aj na mobilných zariadeniach. Je preložená do 20 jazykov, obsahuje 9 zabudovaných widgetov, viaceré možnosti rozloženia obsahu stránky a usporiadania menu.
Newspaper (ThemeForest)
Newspaper je najobľúbenejšia WordPress šablóna pre magazíny na Themeforest. Je určená pre online magazíny, noviny a blogy. Téma je rýchla, ľahko sa ovláda a podporuje YouTube videá. Je kompatibilná s pluginmi bbPress Forum, BuddyPress and WooCommerce. Je SEO optimalizovaná.
Jej súčasťou je aj služba Google Ads and AdSense, ktorá priraďuje reklamy k webovým stránkam na základe ich obsahu a návštevníkov. Zahŕňa aj AMP pre mobily. K dispozícii je tiež prepojenie na sociálne siete. Tvorcovia nezabudli ani na nástroje pre GDPR.
Ak vás ani jedna z vyššie uvedených šablón nezaujala, pozrite si tieto kolekcie TOP 30 šablón:
- Bezplatné témy (zadarmo)
- Témy vhodné pre magazíny
- Témy vhodné pre firmy
- Témy vhodné pre eshop
- Témy vhodné pre fotografov
Alebo si pozrite tento návod kde hľadať WordPress šablóny. Nájdete v ňom zoznam miest, kde nájdete tie najlepšie šablóny.
Tip na záver: Ak ste nenašli WordPress šablónu, ktorá by vám vyhovovala, odporúčam vám využiť služby programátora a nechať si ju spraviť na mieru. Tak budete mať rýchlu šablónu, ktorá vám bude úplne vyhovovať:
Dobrý den,
pěkný článek. Dávám pět hvězd. Na svém webu používám Divi, na který jsem narazil zhruba před rokem a naprostá bomba. Předtím jsem používal Elementor a Bakery. Každý má něco. Nicméně používáním Divi jsem zároveň zrychlil podstatně web, přičemž nepoužívám žádné extra prvky. Za mě Divi number one 🙂
Pěkný den.
Ondřej
Ďakujem, že si sa podelil so svojimi cennými skúsenosťami :).
Super článok, nechýba tu žiadna významná téma. Viaceré z tém, ktoré sú v ňom spomenuté, som mal zaradené vo svojom užšom výbere aj ja, keď som sa rozhodoval, ktorú tému budem využívať pri tvorbe web stránok (napísal som o tom aj článok). Nakoniec som sa rozhodol pre Astru v platenej Pro verzii. Môžem len odporúčať. Som s ňou maximálne spokojný.
Prosim o radu/vysvetlenie,mam v tom ako začiatočnik trochu chaos (:
Plánujem za zaistencie vztovrit svoj prvy E-shop (málo produktov na začiatok do 10-položiek,možno menej)
Ako tomu mam rozumieť:
-každá téma má svoj builder?
-ak zvolime ako riešenie pre e-shop napr.šablonu Flatsome:má aj ona svoj builder?
-ELEMENTOR-pro-hodí sa nám,bude si rozumieť so šablonami,mám ho zakúpiť?
-DIVI-ako velmi opspevovaná téma (nemáme radsej stavat shop práce v DIVI?)
Este jedna dost podstatná zálež.Ak som na tom poslabšie s ENG, ktoré riešenie by ste odporučali?
Tomu presne nerozumiem, nerád by som kupoval (duplicitu)
Mám tomu rozumieť, tak, že aj s DIVI si viem postaviť takisto e-shop web?
Vraj je ten Flatsome velmi dobre optimalizovaný práve pre Woocommerce,tak preto sa pýtam, aby som zbytočne nekupil DIVI, ELEMENTOR a iné apky.
Ďakujem VILO. BA
Šablóna Flatsome má vlastný builder, takže nie je potrebný Elementor ani Divi. Na každom z nich sa dá postaviť eshop – takže si môžete vybrať ten, ktorý sa vám najviac pozdáva. Čo sa týka jazyka, Elementor a Divi sú preložené aj do slovenčiny, Flatsome nie. Avšak treba rátať s tým, že dokumentácia ku všetkým z nich je iba v angličtine.
pozdravujem vás,
prosím o radu:
potrebujem šablónu v ktorej bude cca 7 horizontálnych (piktogramov alebo políčok) ktoré budú tvoriť hlavné menu. (Tie slovné horizontálne či vertikálne rozloženia sú pre mňa nevhodné ale ako doplnok sa dajú využiť.)
V každom menu možnosť vloženia článku a na konci článku uvedený dátum vloženia a meno autora. Do článku možnosť vloženia úsporných grafických formátov a pdf s možnosťou stiahnutia. Možnosť variabilne meniť čas zobrazovania článku – inak povedané články pod sebou podľa času zverejnenia a možnosť či ich zobrazovať po dobu 1rok alebo 2 roky či 3mesiace. Možnosť niektorým článkom udeľovať prioritu to známená že budú vždy na vrchu až do chvíle kedy im prioritu odoberiem iba ja ako správca a potom sa iba zaradia medzi ostatné podľa dátumu zverejnenia.
Samozrejme pri akomkoľvek prihlasovaní či možnosti vloženia článku sa treba počítať s verifikáciou typu 3+4=
Do niektorých z menu potrebujem aj vložiť možnosť prihlasovacieho formulára (meno, priezvisko, vek, tel. číslo, e-mail) pripadne aby užívateľ videl týždenný rozvrh stretnutí – kalendár stretnutí a mohol sa prihlásiť do jednotlivého stretnutia v danom meste.) keď sa sípka dostane na jednotlivé pole so stretnutím tak sa zobratí pri šípke čo sa na stretnutí bude preberať.
možnosť vložiť pdf aktívne pole kde si môže otvárať pdf a rolovať si ich, zároveň možnosť stiahnutia vybratého pdf.
Tak aby to bolo o kvalite, rýchlosti, ale aj ekonomickosti.
ďakujem za radu a prajem všetko dobré.
Dobrý deň, otváram E-shop, kde je potrebné pridávanie produktov viacerými výrobcami, aká je vhodná šablóna, ktorú by ste mi odporučili ? Ďakujem
Dobrý deň,
Pridávanie produktov viacerými výrobcami nie je problém, to nezávisí od šablóny. Dá sa to napríklad vyriešiť tak, že im vytvoríte účty v administrácii a pridáte práva na pridávanie produktov.
Nerád by som vám radil konkrétnu šablónu, pretože výber šablóny závisí od vašich požiadaviek na dizajn, funkcionalitu atď. Na inšpiráciu si skúste pozrieť tento výber woocommerce šablón. V závere článku nájdete aj konkrétnejší tip na šablónu.
Dajte mi potom prosím vedieť, ktorú ste si vybrali.
Zdravím, viete mi povedať ktorá z týchto šablón sa vám zdá najlepšia, resp. ktorej by som sa mal určite vyhnúť? Čítal som váš článok „Ako si vybrať najlepšiu WordPress šablónu“ ale rád by som mal potvrdenie od skúsenejšieho, napr čo sa týka kvality kódu, SEO optimalizácie a iných drobností:
Bimber – Viral Magazine WordPress Theme
Buzzy – Creative Magazine Theme
Carrino – An Exciting Gutenberg Blog Theme
Digiqole – News Magazine WordPress Theme
JNews – WordPress Newspaper Magazine Blog AMP Theme
Pixwell – Modern Magazine
Ďakujem
Dobrý deň,
Priznám sa, že nemám čas na posúdenie toľkých šablón. Ale ak mi pošlete jednu z nich, ktorá sa vám najviac pozdáva, tak sa na ňu pozriem.
JNews – sneakers
Pozrel som ju a vyzerá dobre. Samozrejme niektoré veci sa dajú zistiť až po inštalácii.
Ahoj, chcel by som sa opytat na rady, resp. postup pri vymene sablon na zabehnutom blogu. Technicky to urobit viem, o to nejde, len by som sa chcel opytat, ci to nerozhadze cely blog, a ako sa vyvarovat toho, aby po zmene nebol moj web zrazu nepouzitelny.
Dakujem.
Ahoj,
To či to nerozhádže web závisí od veľa vecí. Napríklad ak si používal nejaký page builder, ktorý nová šablóna nebude mať, tak rátaj s tým, že to bude rozhádzané. Ak sa obávaš skúšať to na živom webe, odporúčam spraviť si klon webstránky a spraviť to tam.
Ďakujem pekne za radu. Nechystáš náhodou k tejto téme nejaký blog, návod?
Inak skvelá práca, to, čo robíš.
Vďaka.
Ďakujem za tip, idem si ho napísať do redakčného plánu. Avšak mám už v pláne veľa tém, ktoré chcem napísať, tak neviem kedy sa k tomu dostanem.
Ahoj Vladimír,
pred časom sme si už niečo písali. Mal som záujem riešiť moje web stránky za prijateľnú cenu, pretože som bol „špecialistami“ oklamaný už niekoľkokrát. K dnešnému dňu mi už ani jedna nejde. Nechal som v nich samozrejme niekoľko tisíc eur.
Ale k veci. Mám záujem kúpiť (nie zadarmo) šablóny wordpressu a spustiť na začiatku 2 – 3 moje stránky. Hosting mám vo WebSupporte. Domény vlastním. Jedná sa mi o radu. Akú šablónu zhruba v cenách bežne poskytovaných cca do 100 eur +/- môžem kúpiť k témam : 1, Politická strana – Občianska iniciatíva, 2. DJ DiscoDerby – život a tvorba Dj s´ + e-shop, 3, Festival Frndžalica Fest, Interlux Slovakia – portfóliá : a, predaj a výroba sedacie súpravy a zariadenia pre bary, diskotéky, divadlá atď., b, elektroinštalácie komplexne, c, stavebná činnosť – stavba, podlahy, kúrenie, atď.. Na teraz k témam všetko.
Veľmi ma inšpirovala Tvoja práca a záujem pomôcť v snahe zlepšovať samého seba! To klobúk dole.
Pevne verím, že sa posuniem ďalej a pomôžeš mi zlepšiť internetové možnosti propagácie našich činností.
Ďakujem
Andrej Patráš
konateľ spoločnosti
Ahoj Andrej,
Aby som ti vedel lepšie odpovedať tak som napísal článok Úzko zamerané vs. viacúčelové šablóny a ich výhody a nevýhody.
Nedovolím si odporučiť ti konkrétne úzko zamerané šablóny pre tieto oblasti, pretože to závisí od tvojich konkrétnych požiadaviek na vzhľad na funkcionalitu. Taktiež nemám až taký prehľad v týchto špecifických šablónach, takže by sa mohlo ľahko stať, že ti odporučím nejakú nekvalitnú šablónu.
Z dôvodov spomínaných v článku by som to ja riešil cez niektorú viacúčelovú šablónu – pravdepodobne Divi.
Dúfam, že ti moja odpoveď pomohla. Daj mi potom vedieť, pre ktoré šablóny/šablónu si sa rozhodol a či si s nimi spokojný.
Ahoj Vladimír, ďakujem za odpoveď.
Vyzul si sa, zo zodpovednosti parádne 😉 😀 Ale vážne, som spokojný s ponukou wordpressu. Nakoniec sme sa rozhodli, že vzhľadom k uzatvoreniu prevádzok (kamenných obchodov), zostaneme so zákazníkmi v spojený cez e-shop. A to teda znamená, že musím myslieť aj na toto. Ak teda môžem ešte niekoľko dotazov touto formou : Rozhodol som sa,, že si kúpim šablónu AVADA aj DIVI. Moja otázka, resp. to, čo som sa dozvedel s popisu zhrniem : (ak sa mýlim, alebo to zle chápem, prosím oprav MA)
AVADA:
1, cca 60 eur jednorázovo bez ďalších- skrytých platieb,
2, je len k jednej doméne za ponúkanú cenu,
3, mnoho možností rôznej vizuálnej úpravy a tém,
4, v tejto šablóne vytvorenie e-shopu (nemusím už nič viac na e-shop dokupovať)
5, dokúpiť alebo grátis sa dajú rôzne moduly, widgety, pluginy,
6, administrácia komunikuje v češtine.
Otázka k AVADE:
1, prečo mi píše pri kúpe v košíku na výber; 6 mesačnú podporu a 12 mes. podporu? Čo by ste volil na mojom mieste?
2, v prípade mojej technickej nemohúcnosti viete alebo poskytujete – platenú – neplatenú službu pomoci na diaľku cez napr. TEAM VIEWER alebo telefón? Ste prvý, ktorý mi poskytol relevantné info a vidieť, že rozumiete tomu, čo robíte!
DIVI
1, cca 260 eur jednorázovo bez skrytých platieb,
2, neobmedzený počet domén za ponúkanú cenu (ja 4-10 bez zakúpenia ďalšej licencie),
3, v tejto šablóne vytvorenie e-shopu (nemusím už nič viac na e-shop dokupovať,
4, administrácia komunikuje v slovenčine.
Otázka k DIVI: nemám otázky zatiaľ. Je mi to jasné.
Ďakujem za spätnú odpoveď a teda pomoc č. 2 😉
AP
Nech sa páči odpovede na otázky:
Dúfam, že som dostatočne zodpovedal tvoje otázky 🙂
Dobry den.
Prosim Vas o radu ako je to s licenciou za pouzitie profesionalne temy v pripade, ze napriklad reklamna agentura vytvara web pre zakaznika.
Napriklad: Temu kupi agentrura pre vytvorenie konkretneho webu pre zakaznika na Themeforest.com. Faktura za nakup bude vystavena na agenturu a zaplatena kartou z jej uctu, aby mohla byt zaradena do vydavkov.
Kde bude vsak uvedene, ze licencia za nakup tejto temy je pre zakaznika a jeho konkretny web?
Dakujem za odpoved.
Dobrý deň,
Ja a väčšina online agentúr čo poznám kupujú šablóny na seba (na firmu). Na strane Themeforestu sa nikde neuvádza, na ktorú doménu/web bola šablóna použitá. Licenčný kľúč sa niekedy vkladá v administrácii do šablóny alebo do ticketu v prípade potreby supportu tvorcov.
Dobry den, viete odporucit aj sablonu pre plan skoleni?
Nemame objednavanie skoleni …
filtrovanie …
Dakujem.
Roman
Dobrý deň,
Nedovolím si dať konkrétny tip, výber závisí od požiadaviek na dizajn a funkcionalitu.
Avšak začal by som tým, že by som si na Themeforeste vyfiltroval WordPress šablóny zamerané na kurzy.
Dakujem.
Asi by to chcelo komplexnejsie prejst a rozhodnut sa.
R.
Dobrý deň Vladimír,
rád by som sa dozvedel:
či je možné na Themeforest.net zakúpiť WP šablonu / tému aj jednorázovo bez nutnosti riešiť nejaké platené členstvo na Themeforest a bez ďalších záväzkov voči TF. A vybranú šablonu zaplatiť jednorázovo cez PayPal. Predpokladám že by to malo ísť aj jednorázovo. (Ceny produktov sú zrejme aktuálne uvádzané bez DPH a pri úhrade nie cez nabíjací kredit, ale cez PayPal je tam ešte zrejme + drobný poplatok za použitie platby prostredníctvom PP) Dobre tomu rozumiem a je možná aj jednorázová kúpa bez nutnosti členstva na TF?
ako je to v budúcnosti s aktualizáciami zakúpenej WP šablony? Viem, že toto môže byť rôzne pri každej šablone a záleží to od konkrétnej šablony a podmienok jej tvorcu. Údaj o aktualizáciách by tiež mal byť v popise šablony, no pre istotu by som rád vedel ako je to napríklad povedzme u týchto konkrétnych šablon?
Newspaper od spoločnosti TagDiv
Newsmag od spoločnosti TagDiv
Soledad od spoločnosti PenciDesign
Hitmag od spoločnosti ThemezHut
Ak si niektorú z nich zakúpim, budem mať následné aktualizácie šablony navždy zdarma (samozrejme za predpokladu, že autor šablony bude aktualizácie vydávať) a bez toho aby odomňa napr. po roku opäť pýtali peniaze za aktualizáciu šablony na ďalší rok? A bez rizika, aby keď niekde v nevedomosti niečo nezruším, aby mi po nejakom čase automaticky stiahlo cez PayPal poplatky za ďalšie aktualizácie šablony?
Ďakujem za reakciu
Peter
Dobrý deň Peter,
ďakujem za podnetné otázky pre komunitu.
Themeforest funguje na princípe jednorázovej kúpy. V praxi to znamená to, že kupujúci ma ‚doživotne‘ prístup k aktualizáciám a vždy si vie stiahnuť najnovšiu verziu. Po roku mu končí ba podpora od tvorcov šablóny, no ak ju bude potrebovať neskôr, môže si ju dokúpiť odznova za relatívne malý poplatok.
Takže tak ako píšete, pokiaľ autor vydáva aktualizácie, tak sú vám prístupné.
Taktiež by tam nemalo byť žiadne automatické strhávanie za aktualizácie.
Vďaka za Vašu reakciu Vladimír.
Prelúskam v rámci možností ešte obchodné podmienky Themeforestu a zvážim.
PS: ďakujem aj za tento Váš web o WordPresse a návody ktoré na ňom publikujete. Skvelá práca!
Som zaciatocnik. Pracujem s youtubom a spravil som prvu Webstranku za pomoci designu OceanWP. Teraz to chcem urobit na precvicenie znovu, ale mnohe elementy aj ked som temu vymazal a znova instaloval stale zozstavaju. Ako sa da rovnaka tema pouzit, ale aj napriek tomu zacat uplne od zaciatku? V Header my stale ostavaju rovnake veci a tak isto aj vo Footer. Ako sa da zacat uplne od zaciatku?
Väčšina šablón a pluginov si ukladá svoje nastavenia do databázy a nie všetky si ich zmažú pri odinštalovaní. Predpokladám, že toto je aj prípad šablóny OceanWP.
Tipujem, že sa vám nechce nanovo inštalovať celý WordPress, preto ak chcete skúste použiť tento plugin na reset celého WP. Ale pozor, ten zmaže aj skoro všetok obsah (viď. popis pluginu). Určite odporúčam spraviť si pred použitím takéhoto pluginu zálohu celej webstránky.
Dajte potom prosím vedieť, či a ako sa vám to podarilo vyriešiť.
Dobrý deň prajem,
Vedeli by ste nám odporučiť wwordpress tému, ktorá má na hlavnej stránke fullscreen video.
S pozdravom Milan.
Dobrý deň,
Existuje veľa tém, ktoré by mali podporovať fullscreen video na homepage. Z prémiových šablón viem že to dokáže Divi a Avada. Z bezplatných šablón by to mala dokázať Twenty Seventeen.
WordPress šablóna na mieru:
Ahoj, Citam si tvoj wordpress navod pre zaciatocnikov (fakt super praca) a napadla ma jedna otazka na, ktoru som nevedel najst odpoved. Tak sa opytam – ked si zakupim domenu a webhosting vo wordpresse prvy krok je vybratie sablony z dostupnych sablon? Je moznost NEvybrat si sablonu a \\\“naprogramovat\\\“ \\\“namodelovat\\\“ si ju podla vlastnych predstav? kde bude menu (header) kde bude footer atd atd. Proste zaujima ma ci sa da vo wordpresse namodelovat vlastny vyzor stranky bez vybratia danych/poskytnutych sablon (alebo to uz je praca html/css/javascript atd, ktore uz dany programatori to tam pridavaju) ktore su na vyber alebo proste wordpress ako zaciatok je samo o sebe taky, ze si clovek vybera sablonu, ktora je v zozname na vyber. Snad som sa zrozumitelne vyjadril. Prajem pekny zvysok dna. S pozdravom Bc. Marek Otcenas
Ahoj, nemusíš si vybrať z dostupných šablón, ale môžeš si nahrať svoju vlastnú (naprogramovanú v php, html, css a js). Samozrejme, hneď po inštalácii je defaultne preinštalovávanie a aktivovaná oficiálna wp šablóna – v súčasnosti Twenty Nineteen.
Akú licenciu kúpiť?
Dobry den, mala by som otazku k licenciam pri sablonach z themeforest.net. Standard su okolo 60eur a Extended okolo 2 000eur. Mna by zaujimalo, kedy sa napriklad musi zakupit ta drahsia. resp. ci pre bezny web pre klienta, na ktorom propaguje svoje produkty, ci staci standard licencia, dakujem.
Áno pre bežný web klienta stačí štandardná licencia. A môže ísť aj o eshop alebo komerčný web.
Viac info tu.
Dobrý deň, pre eshop, na ktorom sa bude predávať digitálny obsah (videá) teda tiež postačuje regular licencia?
Nie som si istý, podľa mňa to majú nejasne napísané v tých pravidlách. Odporúčam overiť si to priamo u nich.
Skúsil som, nižšie preposielam ich (tiež nie príliš jasnú) odpoveď:
„The main difference is that under the Regular License, your end product is distributed for free, whereas under the Extended License your end product may be sold or will be monetized. Each license is between you and the author and our responses are general guidance only and not legally binding – if you’re unsure about the license and how you would like to use the item you may want to think about getting legal advice. You can read the full license terms here: https://themeforest.net/licenses/standard“
Komunikoval som ešte s jedným známym, ktorý nemá od tejto oblasti ďaleko, jeho interpretácia bola, že regular licencia by mala byť dostačujúca za podmienky, že webstránka (resp. použitá šablóna – forma webu) je verejne dostupná, t.j. jej zobrazenie nie je podmienené zaplatením nejakej sumy. To, že na webe už bude nejaký môj obsah, ktorý spoplatnený bude, je pre nich nepodstatné. To by potvrdzovalo aj ich FAQs:
Which license do I need for an end product that is free, but has parts you need to pay to access?
If the item is used within the free part, the Regular License if fine. If the item is used only in a part that requires payment to access, you need the Extended License.
Example: If you were using a 3d model of a sword for a game and you could only get the sword by buying it, you’d need the Extended License. If it was the starting weapon that even non-paying users could use, all you’d need is the Regular License.
Even though a web store is commercial, as long as users can access the site itself without having to pay, a Regular License is sufficient.
Z toho, čo odpísali, mi taktiež skôr vychádza, že sa to týka freelancerov, resp. firiem, ktoré by šablónu použili na vytvorenie webu pre konkrétneho zákazníka, čiže by vytvorili produkt, obsahujúci ich zdrojový kód a ten by chceli ďalej predať. V tomto prípade, by regular licencia neumožňovala predaj takto vytvoreného webu zákazníkovi:
You need an extended license if the end product is sold to end users. If the end product is free, even if you are a commercial enterprise, you only need a regular license.
End product definujú ako šablónu, ktoré je modifikovaná napr. podľa požiadaviek zákazníka.
V každom prípade, tie formulácie sú veľmi nešťastné a čím viac sa v tom hrabem, tým viac mi to nie je jasné.
Zdravím vás , Vladimír
Nadväzujem na môj mail, ktorý som Vám včera posielal a kde bola aj načrtnutá predstava o dizajne blogu.
Plánujem si teda vytvoriť vlastný blog zameraný na cestovanie, preto by som sa vás chcel opýtať na pár vecí. Blogom by som sa chcel časom živiť, preto je monetizácia blogu pre mňa kľúčová. T.z. eshop na blogu, dobré SEO, zbieranie mailov, sociálne siete, druhý jazyk, atď….
Nemám žiadne programátorské a technické skúsenosti, ale vyzerá to tak, že už existuje spôsob, ako si vlastný blog vytvoriť na platforme WordPress s použitím nejakej peknej šablóny. Samozrejme mám v prvom rade na mysli platenú šablónu, do ktorej rád investujem. Mám svoju predstavu o dizajne, preto by som chcel využiť možnosť prispôsobenia si dizajnu blogu presne podľa mojich predstáv.
Základné požiadavky, ktoré by mala šablóna spĺňať:
-možnosť vytvorenia kvalitného eshopu
-možnosť kvalitného SEO managementu
-práca so sociálnymi médiami (odkazy na FB, IG, zdielania)
-možnosť dobrého mail marketingu
-jazyková mutácia blogu
Predpokladám, že skoro všetko sa dá riešiť pluginmi (na konkrétne pluginy by som sa opýtal potom, ako najskôr vyriešim, ktorú šablónu použijem). Ale aj tak by samotná šablóna mala byť vytvorená technicky na výbornej úrovni. Napríklad samotná práca s pluginmi, rýchlosť jej načítavania, dizajn šablóny, atď…
A teraz k samotným otázkam:
mal som vybratú šablónu Divi, ale stretol som sa s názormi, že nie je veľmi vhodná na tvorbu blogu. Že vyslovene na blog nie je pekná. Je to pravda?
Ak nie je vhodná, prichádza potom do úvahu šablóna Avada?
Na vašom blogu ale spomínate jednu veľkú nevýhodu Avady – to je ten bod č.(1). Pre mňa – ako absolútneho technického laika – je to veľká prekážka? Bráni mi to v uvažovaní nad použitím Avady?
Ak nie Divi, ani Avada, viete mi odporučiť nejakú inú platenú šablónu na tvorbu blogu o cestovaní?
Ďakujem.
Mišo
Dobrý deň Michal,
Ďakujem za pekne vysvetlené dotazy. Nech sa páči, odpovede:
Odpovede na otázky z emailu: Divi obsahuje aj možnosť instagram feedu a facebook likeboxu. Mapy s rôznymi ikonkami by sa dali riešiť pluginom. Pätička Divi sa dá rôzne upravovať, ale nie som si istý či až na taký výzor ako máte na obrázku (bez potreby programovania).
Dúfam, že som dostatočne zodpovedal Vaše otázky a že Vám moje odpovede pomôžu.
Vladimír, zdravím vás
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Naozaj, keď som si pozrel tie prednastavené layouty na Avade, naozaj sú veľmi pekné.
Takže mám 2 dni na rozmyslenie medzi Divi a Avadou….
Ďakujem zatiaľ za váš čas, veľmi si to cením.
Keď si vyberiem šablónu, pustím sa do tvorby blogu. Určite použijem veľa informácií z vášho blogu, som WordPress úplný začiatočník. Veľmi túžim, aby môj blog bol po technickej stránke čo najlepší.
Chcel by som sa ešte opýtať na jednu vec – ak by som ešte potreboval konzultáciu, môžem sa na vás obrátiť?
Ale určite by som to už nechcel zadarmo. Ak by ste súhlasil, dohodli by sme sa na platenej konzultácii.
Predpokladám totiž, počas tvorby blogu narazím na technické otázky, ktorých riešenie by som ja spôsobom pokus-omyl hľadal veľmi dlho. Mojou zásadou je, že v takých prípadoch je lepšie sa obrátiť na odborníka, ktorý s tým súhlasí, ktorému na základe vzájomnej dohody zaplatím a ktorému riešenie daných otázok zaberie zlomok času. V konečnom dôsledku to bude aj oveľa kvalitnejšie riešenie. Určite by som vás neotravoval s úplnými hlúposťami, je možné, že na základe článkov z vášho blogu si poradím zo všetkým. To len keby som narazil na niečo s čím by som si neporadil, dovolil by som si osloviť vás na platenú konzultáciu, ak by ste s tým samozrejme súhlasil.
Napríklad čo sa týka tej mapy, mal som na mysli približne niečo také, ako ste urobil napríklad na Chemolaku. Alebo ešte lepšie – ideálne predstava je to, čo majú na webe ciernediery.sk Je tam na homepage mapa pamiatok, ktoré majú rôzne ikony – podľa typu pamiatky. Keď sa na ne nabehne kurzorom, ukáže sa príslušný text, po kliknutí na ikonu sa ukáže okno s popisom pamiatky a dá tam kliknúť, aby ste sa priamo dostal na tú konkrétnu pamiatku.
Ak takéto niečo v Divi dokážem, tak idem určite do Divi.
Dobrý deň,
Osobným konzultáciám sa nevenujem z dôvodu obmedzeného času, ale ak si nebude vedieť rady napíšte mi tu cez poradňu a pokúsim sa poradiť touto formou.
Pozerám, že čierne diery majú tu mapu spravenú cez plugin Google Maps Easy, tak vyskúšajte.
P.S.: Šablóna Avada sa mi zdá zložitejšia na používanie a nastavenie ako šablóna Divi.
Máte prosím radu akú WordPress šablonu / tému / riešenie pre BLOG vybrať?
Pre tých, ktorí síce s WP začínajú (možno ocenia aj SK/CZ prostredie), ale zároveň aj majú chuť sa do toho dostať a sebestačne ju ovládať (a tiež majú aj možnosť si kúpiť jednorázovo nejakú WP tému). Niečo možno aj pre uverejňovanie vlastných diel / poviedok a p.
A jednoducho aby sme nevybíjali svoju snahu na niečo nemoderné, zastaralé, ale vhodné, kvalitné a perspektívne.
Boli by fajn aj ukážky bežiacich blogov.
Napr. pri DIVI, ktorú popisujete, nejde posúdiť jej vhodnosť práve pre BLOG, či tam netreba niečo dokupovať a p., alebo úplne na to postačí základný modul. Alebo je vhodná úplne iná téma/témy, či riešenia (Vy napr. používate Newspaper).
A pochvala za množstvo užitočného a profesionálne spracovaného obsahu na wp.sk je tu určite na mieste.
Ja som si vybral magazínovú šablónu Newspaper, pretože som plánoval mať veľa obsahu na webe a táto šablóna dokáže efektívne organizovať / zobraziť aj veľké množstvo článkov.
Šablóna Divi ma pre použitie na blog až tak neohúrila, skôr sa mi osvedčila na použitie pre prezentačné / firemné weby.
Osobne, keď vyberám šablónu na blog, vyhýbam sa multifunkčným šablónam ale snažím sa nájsť Šablónu určenú presne pre danú tematiku blogu (šport, recepty, cestovanie, fotenie, zdravie, kozmetika atď.). Tým získam dizajnovo originálny web, ktorý sa hodí k danej téme.
Pri hľadaní najskôr preskúmam bezplatné šablóny. Existuje mnoho kvalitných šablón zadarmo. Až keď nenájdem nič vhodné preskúmam Themeforest, kde si ich tiež vyfiltrujem podľa oblasti.
Ak má človek odvahu pre moderný a netradičný minimalistický dizajn, skúsil by som najnovšiu oficiálnu šablónu Twenty Nineteen. Tu je jej demo.
Konkrétne, čo sa týka blogu na uverejňovanie vlastných diel a poviedok, tu by som si predstavoval decentnú šablónu, minimalistický dizajn, biele pozadie, čierne písmo a pekný novinový font. Niečo ako je šablóna MinimalistBlogger. Tu je jej demo.
Ďakujem za pochvalu, veľmi si ju cením. Je to pre mňa motivácia naďalej pokračovať v blogovaní.
Ďajujem(e) za rady, inšpirovali ma (ide naozaj o decentnosť a minimalizmus, bez množstva rušivých prvkov) a tu posielam témy, vhodné pre blog a zaujímavé aj pre spisovateľov, ktoré ma zaujali najviac (moje TOP je zatiaľ WILD BOOK):
WILD BOOK
ALIA
GRACE UNDER PRESSURE
Zaujímavý článok na túto tému pod názvom: 32 Simple & Beautiful WordPress Themes for Writers, Bloggers and Other Authors – 2018 – vyšiel nedávno.
Privítam názory na môj predvýber 😉
Pekný výber. Tú šablónu Wild Book som si už dávnejšie všimol, tiež ma upútala.
Dobrý deň prajem, pán Juroško. Posielali ste v júli 2020 avízo o 25-perc. zľave na šablónu Astra. Naspodku ich úvodnej stránky však vidím: Astra is Free. Now & Forever. Ide o dva druhy šablóny? Ďakujem.
Dobrý deň prajem,
Šablóna Astra má bezplatnú verziu, no tá ponúka iba základné možnosti. Pre pokročilé možnosti úprav a prispôsobení (napríklad možnosti menu, viacerých farieb a typov písma) je potrebná Pro verzia.
Rozumiem, ďakujem za vysvetlenie.
Informácie na Vašich stránkach sú veľmi fundované, obsiahle a užitočné, pán Juroško. Potrebujem sa teraz správne rozhodnúť, chcem Vás preto poprosiť o radu. Pripravujem online magazín, v ktorom bude postupne veľmi veľa článkov a obrázkov. Pôjdem na to cez WordPress vo WebSupporte. Použiť uvažujem page builder Elementor. Je vhodný pre online magazín? A je potrebné k tomu dokúpiť aj šablónu? Povedzme pro verziu Astra. Ďakujem.
Vo všeobecnosti, Elementor a šablóny uvedené v tomto článku sú vhodné aj pre online magazín. To, ktorá je najvhodnejšia, závisí od toho, aké máte konkrétne požiadavky na funkcionalitu a dizajn webstránky (napríklad rozloženie menu, zobrazenie článkov na domovskej stránke atď.). Odporúčam pozrieť si viac informácií na oficiálnych stránkach daných šablón, preklikať si ich demá a na základe toho sa rozhodnúť.
Ďakujem za vysvetlenie, pán Juroško. Stále zvažujem, akú šablónu si vybrať pre môj online magazín, aby web vyzeral naozaj profesionálne a téma bola pre môj magazín vhodná. Viac-menej sa prikláňam k tomu, že si vyberiem šablónu Newspaper z katalógu Themeforest. Rád by som sa Vás spýtal na pár vecí. Treba k nej aj page builder, povedzme Elementor? Alebo mám všetko v šablóne Newspaper? Na viacerých miestach píšete, že pri sťahovaní pluginov si treba počínať rozvážne, aby web nebol pomalý. Ešte jedna otázka: ako je to s diakritikou v šablóne Newspaper? Bude mi to vo WordPresse fungovať korektne alebo bude potrebná nejaká úprava? Ďakujem pekne.
Rado sa stalo. Šablónu Newspaper používam aj na tomto blogu. Má vlastný page builder, takže som nepotreboval žiaden iný. Slovenská diakritika funguje.
Ďakujem pekne. Azda už len posledná otázka: šablóna Newspaper, dokumentácia a návody k nej sú iba v angličtine?
Áno, iba v angličtine.
Ďakujem za odpovede a vysvetlenie. Ďakujem aj za perfektné informácie, ktoré nachádzam na Vašich stránkach. Sú pre mňa veľmi užitočné a inšpiratívne.
Dobrý deň Vladimír, Sme doma v karanténe a chcem užitočne využiť čas. Už dlhší čas mám v záujme vytvoriť si www stránku. Priateľ mi poradil WordPress. Aj on sa tam naučil a vraj si mám pozrieť šablónu Zenit Lite. Neviem ju však nikde nájsť. Vieš mi poradiť či mi bude vyhovovať? Hlavne chcem prezentovať fotografie podľa skupín (žánrov), ale i výsledky z databázy osôb. Som úplný začiatočník a preto sa chcem poradiť, aby som nepustil do niečoho čo sa nebudem vedieť zvládnuť. Chceme robiť prehľadnú stránku o významných občanoch nášho mesta s popisom a fotografiami. (školáci, športovci, umelci, hasiči, atď). Návštevník by si mohol vyhľadať svojho predka, alebo známeho zadaním mena a program by mu vyhľadal články, komentáre, fotografie kde v popiske by sa nahádzalo hľadaný výraz / meno. Ak vieš o nejakej šablóne prosím Ťa odpíš mi. Vopred ďakujem, s som Ti vďačný že existuje takáto poradňa. ŠM
Dobrý deň,
Je mi ľúto, ale spomínanú šablónu sa ani mne nepodarilo vyhľadať. V podstate každá šablóna uvedená v tomto článku umožňuje vkladanie fotiek, takže záleží len na tvojich preferenciách čo sa týka vzhľadu.
Dobrý deň,
chcela by som sa spýtať, či z WordPress šablón je v češtine/slovenčine jediná komplet šablóna s návodmi/dokumentáciou mioweb, alebo ešte niečo ďalšie?
Ako ste uvádzal v článku, niektoré majú síce užívateľské prostredie v CZ alebo SK jazyku alebo podpora je iba ENG, chápem to správne? Aká šablóna by bola vhodná na použitie kombinácie blogu/produktov/rozhovorov…? Chcela by som niečo „útulnejšie“ a menej strohé ako newspaper.
Dobrý deň,
jediná šablóna s dokumentáciou v češtine/slovenčine o ktorej viem je MioWeb. Ostatné sú zahraničné. Myslím si, že napríklad Divi je ‚útulnejšia‘ ako newspaper.
Krasny den prajem.
Mam taku neobvyklu otazku. Zijem v Dolnom Kubine a mesto ma naozaj otrasnu stranku 🙂
Moj dotaz je, ci sa vo WP da urobit stranka mesta. Tiez by som potreboval vediet, ktoru sablonu/y by ste mi dokazal odporucit, aby tam bola moznost prepinania do jazykov. Aky hosting na data by bol vhodny? Dakujem za pomocne rady.
Dobrý deň, stránka mesta sa dá určite urobiť aj vo WordPress. Prepínač jazykov je nezávislý od šablóny, zabezpečuje ho plugin na multijazyčnosť, napríklad WPML.
Ahoj Vlado, mám dotaz na členskou sekci. Zatím to vypadá na Divi šablonu, kvůli vlastnímu, skvělému builderu. Ale členskou sekci nemá jistě žádná. Můžeš mi prosím dát svůj názor na 2-3 možnosti, osvědčené na česko-slovenském trhu? Třeba právě pro Divi, i když ta je jistě kompatibilní se všemi. Díky moc!
Ahoj Vlado, už to mám vyřešeno přes Simpleshop, můžeš můj dotaz smazat. Měj se!
Ahoj Honza, komentáre nemažem. Verím tomu, že môžu byť užitočné aj pre ostatných čitateľov, ktorí riešia podobné veci :). Potom mi môžeš napísať, ako si spokojný so Simpleshop. Takisto by si ma potešil, ak by si napísal svoje skúsenosti so šablónou Divi.
Ahoj Vlado, jen stručně – je šablona Hello přeložená do češtiny/slovenčiny?
A druhá otázka – je Hello pevně svázaná s Elementorem, podobně jako má Divi svůj builder? Nebo se dá použít i jiný builder, třeba Gutenberg?
Díky za upřesnění.
Dobrý deň, šablóna Hello je priamo naviazaná na builder Elementor, a je to ako keby jeho štartovacia šablóna, na ktorej sa da ďalej stavať. Svoje prvky má vytvorené a naštýlované pre Elementor. Čeština a slovenčina v téme nie je aj keď sa na nej pracuje, samotný Elementor ale preklad má.
Díky, Lubo, za info.