Главна страна

С Википедије, слободне енциклопедије
Сјајан чланак

Пад Цариграда (1453)

Siege constantinople bnf fr2691.jpg

Пад Цариграда (грч. Άλωση της Κωνσταντινούπολης; тур. İstanbul'un fethiосвајање Истанбула) је историјски догађај османског освајања Цариграда, главног града Византије (Источног римског царства/Ромејског царства), који се одиграо у уторак, 29. маја 1453. године. Овај догађај је означио пад Византијског царства, иако су се неке земље (деспотовина Мореја и Трапезунтско царство) одржале још неколико година. Пад Цариграда имао је далекосежне последице, јер су се Османлије коначно утврдили на Балкану и више их ништа није могло спречити у њиховом походу на Европу, који ће се окончати тек под Бечом 1683. године. Велики број учених људи из Византије ће, после пада Цариграда и њеног слома, побећи у западну Европу и допринети појави хуманизма и ренесансе у европској култури.

Због свега овога се пад Цариграда често сматра догађајем који је означио крај средњег века. У завршним борбама током опсаде живот је изгубио и последњи византијски цар, Константин Драгаш.

Византијско царство средином 15. века практично није постојало. Састојало се од Цариграда са најближом околином, у ком је живео цар, и Морејске деспотовине, којом су управљала царева браћа, деспоти Тома (14281460) и Димитрије II (1449—1460). Поред тога, на обалама Црног мора, још од доба IV крсташког похода и пада Цариграда 1204. године, постојала је независна држава која се звала Трапезунтско царство која је почивала на византијским традицијама.

Добар чланак

Галија (музичка група)

Галија у Нишу 2016. године

Галија је југословенска и српска рок група, основана у Нишу 1976. године. Име је добила по истоименој кафани у којој су се чланови бенда првобитно окупљали. Централне личности бенда су браћа Ненад (вокали, акустична гитара и хармоника) и Предраг Милосављевић (вокал). Један су од најтрајнијих састава југословенског и српског рокенрола, а издања групе варирала су од прогресивног рока до мејнстрим оријентисаног звука.

Кроз групу је прошао велики број музичара, а садашњи састав чине Ненад Милосављевић, Предраг Милосављевић, Бобан Павловић, Драгутин Јаковљевић, Славиша Павловић, Иван Илић и Горан Антовић.

Група је прву пробу одржала у Дому културе у Нишу, 11. априла 1976. године, а пажњу шире јавности привукла након победе на Зајечарској гитаријади 1978. године и наступом на Омладинском фестивалу у Суботици, где бива проглашена за истинско музичко откриће финала фестивала „Омладина 78”.

Након афирмисања на југословенској музичкој сцени уследили су концерти и снимање првог студијског албума за ПГП РТБ, крајем 1978. године.

Током каријере објавили су петнаест студијских, један уживо и шест компилацијских албума.

Изабрани списак

Дискографија групе Rage Against the Machine

Rage Against the Machine 2007. Слева надесно: Тим Комерфорд, Зак де ла Роча, Бред Вилк и Том Морело.

Дискографија америчког рок бенда Rage Against the Machine састоји се из четири студијска албума, два албума уживо, једног компилацијског албума, једног демо-албума, седамнаест синглова, четири видео-албума и петнаест спотова. Основали су га певач Зак де ла Роча, гитариста Том Морело, басиста Тим Комерфорд и бубњар Бред Вилк у Лос Анђелесу, у Калифорнији 1991. године.

Група Rage Against the Machine је 1992. потписала уговор с дискографском кућом Epic Records и објавила истоимени дебитантски албум Албум је заузео 45. место на топ-листи Billboard 200 и Америчко удружење дискографских кућа (RIAA) доделило му је троструки платинасти сертификат за продају више од три милиона примерака. Синглови бенда Killing in the Name, Bullet in the Head и Bombtrack доспели су на топ-листе у Уједињеном Краљевству и неколико других земаља.

Недавни догађаји

Вести

Василије Мицић 2022.
На данашњи дан

30. мај

Спаљивање Јованке Орлеанке
Занимљивости

Да ли сте знали

Плави кит

Изабрана слика

Манастир Грачаницу је саградио краљ Милутин 1321. године и посветио је Успењу Пресвете Богородице. Манастир се налази у селу Грачаница, 10 km удаљен од Приштине, административног центра Косова и Метохије. (пуна величина: 4.280×2.839 *)

Манастир Грачаницу је саградио краљ Милутин 1321. године и посветио је Успењу Пресвете Богородице. Манастир се налази у селу Грачаница, 10 km удаљен од Приштине, административног центра Косова и Метохије.
(пуна величина: 4.280 × 2.839)

Википедија

Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на њој може мењати свако с приступом интернету.

Првобитна верзија пројекта започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године. Тренутно Википедија има више од 58,8 милиона чланака на 309 језика, од којих је преко 659.000 на српском.

Доприноси

Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати правила и смернице које је усвојила заједница.

Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају и користе слике итд. У било којем тренутку можете да затражите помоћ или да се обратите свом ментору.

Заједница

До сада је на Википедији на српском језику 306.560 корисника отворило налог, а од тога је 1.061 активан. Сви уредници су волонтери који удружују напоре у оквиру различитих тематских целина. Посетите Радионицу и сазнајте како и ви можете помоћи.

Дискусије и коментари о садржају чланака су добродошли. Странице за разговор користе се за размену мишљења и указивање на грешке како би се постојећи чланци побољшали и употпунили.