Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Gegendemonstration Pro russischer Autokorso in Hannover weiss blau weisse Fahne Mann.jpg

…przez kogo używana jest biało-niebiesko-biała flaga (na zdjęciu)?

…który świniochwast rósł w Polsce?

kto jest nazywany „chorwackim Kapitanem Ameryką”?

…dlaczego Eugène Lourié spał na fortepianie w teatrze?

…który trener w tym roku wywalczył pierwszy od 36 lat awans reprezentacji Kanady na mistrzostwa świata w piłce nożnej?

…gdzie pływał pierwszy w historii tankowiec o nośności powyżej 100 tysięcy ton?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęStrzelanina w szkole w Uvalde

Zmarli: Andrew FletcherCiriaco De MitaRay LiottaStanisław SalmonowiczThomas UlsrudMaja Lidia KossakowskaHakim BeyRosemary Radford RuetherVangelis (na zdjęciu)

Rocznice

27 maja: imieniny obchodzą m.in.: Augustyn, Fryderyka i Julian
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Ruscus aculeatus 'John Redmond'. Locatie, Tuinreservaat Jonkervallei 01.jpg

Myszopłochrodzaj roślin z rodziny szparagowatych, dawniej także klasyfikowany do konwaliowatych, myszopłochowatych oraz liliowatych. Do rodzaju należy 6 gatunków występujących na obszarze od Makaronezji przez Europę i północną Afrykę do wybrzeży Morza Kaspijskiego. Cechą charakterystyczną roślin zaliczanych do tego rodzaju są przypominające liście gałęziaki, na środku których wyrastają kwiaty; właściwe liście są niepozorne oraz łuskowate. Ze względu na zawartość saponin sterydowych od czasów starożytnych rośliny te były wykorzystywane jako rośliny lecznicze. Współcześnie znajdują zastosowanie medyczne w terapiach wspomagających leczenie przewlekłej niewydolności żylnej. W krajach o cieplejszym klimacie są też uprawiane jako rośliny okrywowe. Dwa gatunki myszopłocha: myszopłoch kolczasty i Ruscus hypoglossum ujęte są w Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody ze statusem najmniejszej troski. Myszopłoch kolczasty wymieniony jest w załączniku V Dyrektywy siedliskowej. Podlega ochronie w Szwajcarii, na Węgrzech oraz we Francji. W Bośni i Hercegowinie uznany za gatunek narażony na wyginięcie. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Kino moralnego niepokoju – formacja artystyczna obecna w polskiej kinematografii w latach 1976–1981, obejmująca realistyczne filmy o tematyce współczesnej, które demaskowały zwyrodnienia systemu komunistycznego przez pryzmat prowincjonalnego miejsca akcji. Nazwę nurtu ukuł Janusz Kijowski, a do innych wpływowych reżyserów powiązanych z formacją należeli Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland, Feliks Falk, Janusz Zaorski, Piotr Andrejew, Tomasz Zygadło oraz Barbara Sass. Kino moralnego niepokoju składało się z filmów obyczajowych, w których krytyce podlegały stopniowa dezintegracja społeczeństwa, dorobkiewiczostwo, konformizm i upadek więzi międzyludzkich. Filmy należące do nurtu były nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych; nadawały też impet przemianom politycznym w Polsce, które doprowadziły do wydarzeń sierpniowych 1980 roku oraz „Solidarności”. Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce gwałtownie zahamowało rozwój nurtu. Filmy należące do kina moralnego niepokoju były niekiedy atakowane za niski poziom artystyczny, a w niektórych przypadkach otrzymały zakaz rozpowszechniania, lecz ta formacja artystyczna okazała się jedną z najważniejszych tendencji w polskim kinie fabularnym. Czytaj więcej…