Начална страница

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към навигацията Направо към търсенето

Новини

2022 Russian invasion of Ukraine.svg


Бойни действия и териториален контрол:      Украйна      Русия

На 24 февруари 2022 година, в рязка ескалация на започналата през 2014 година Руско-украинска война, Русия напада своя югозападен съсед Украйна. Това е най-мащабният военен конфликт в Европа след Втората световна война.

Въпреки очакванията Украйна да претърпи бързо поражение, въоръжените сили на страната оказват ефективна съпротива, спирайки руското настъпление след първоначалните му успехи в първите дни на кампанията. В началото на април руските войски се отказват от настъплението си към Киев и се изтеглят от северните части на Украйна, но военните действия продължават по другите направления на руското нападение. Руската тактика на масиран артилерийски обстрел на големи градове води до значителни разрушения и човешки жертви сред цивилното население, като особено тежка е обсадата на рускоезичния Мариупол, довела до хуманитарна катастрофа.

Нападението и продължаващата агресия срещу Украйна от страна на Русия са осъдени остро и категорично от Общото събрание на ООН, ОССЕ, ПАСЕ, страните на Европейския съюз, включително България, както и от Великобритания, САЩ, Канада, Япония, Южна Корея, Австралия, Турция и много други страни и организации. На Русия са наложени безпрецедентни икономически санкции, а значителен брой международни компании прекратяват работата си в страната или дори се изтеглят напълно от руския пазар.

Различни институции, сред които Международният наказателен съд, събират доказателства за извършените от руската страна военни престъпления, сред което масовите убийства в Буча.

Повече по темата


По-рано в новините: Уикипедия в социалните мрежи • Весела Коледа и Честита Нова Година! • Уикипедия се прощава със Спасимир Пилев

Статия на седмицата

Триизмерна схема на структурата на ензима ацетилхолинестераза

Ензимите са молекули, които катализират биохимични процеси в клетката. Типичните ензими представляват белтъци или белтъчни комплекси, но съществуват и рибонуклеинови киселини с ензимна функция — т.нар. рибозими. Синтетични молекули наречени изкуствени ензими също показват каталитични способности.

С помощта на ензимите, биохимичните реакции в организма могат да бъдат ускорени до 1 000 000 пъти. Принципът на действие включва снижаването на енергетичната бариера за протичането на дадена реакция, до стойности гарантиращи осъществяването на процеса, без това да влияе на термодинамичното равновесие. Именно тази основна функция на ензимите, както и възможностите за контрол върху ензимното действие ги прави важен компонент на всяка жива система.

Досега са открити над 4 000 ензима, а повече от 1 000 са сравнително добре описани.

С изключение на малка група каталитично активни РНК молекули, наречени рибозими, всички познати ензими са белтъци. Като типични белтъци ензимите са изградени от линейното подреждане на аминокиселини в полипептидни вериги. Дължината на тези вериги варира от стотина до десетки хиляди аминокиселини. Функцията на ензима зависи не само от правилното подреждане на отделните аминокиселини, но преди всичко от триизмерното нагъване на полипептидната верига в пространството. още »

Знаете ли

American Mink.jpg
Yavorov Monument in Vitosha.jpg
Nirvananevermind-logo.svg

На 22 май през…

Хари Труман

Стани редактор на Уикипедия

Уикипедия е свободна енциклопедия, която всеки може да редактира, развива и обогатява. Ако не знаете откъде да започнете, препоръчваме ви да прочетете помощната страница.

Papapishu-Wizard-in-blue-hat.svg Ако не сте сигурни как да започнете нова статия – опитайте помощта на нашия Вълшебник!

Текущи съобщения/ Информация

Cscr-featured.svg
 Избрани статии: обсъждане на отстраняване на Ноам Чомски

Награди

Bgwiki Bg Site 2009 Plaquette.jpg
Специална награда на БГ Сайт 2009 за Уикипедия на български език за принос в българското уеб пространство.
Distinctive sign from the Bulgarian Archives State Agency.jpg
Отличителен знак „Приятел на архивите 2016“ от Държавна агенция „Архиви“ за Уикипедия на български език
„за принос в популяризирането на архивни документи за личности и събития от българската история и ползотворно сътрудничество с архивите.

Сродни проекти

If you don't speak Bulgarian, please visit our embassy.