Hlavní strana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Samec lva

Šelmy (Carnivora) jsou prakticky celosvětově rozšířený řád placentálních savců, jehož zástupci jsou převážně predátoři živící se masem jiných obratlovců. Jídelníček šelem je však často pestřejší a jenom málo druhů představuje striktní masožravce. Některé druhy se dokonce živí býložravě. Odkrajování kusů masa ze zabitých zvířat napomáhají modifikované zuby trháky, fungující podobně jako nůžky. Další typické znaky šelem jsou například dobře vyvinutá, zaoblená mozkovna, zkostnatělé bubínkové výdutě, které obklopují sluchové kůstky, fúze některých zápěstních kůstek, chybějící klíční kost a výborné smysly. Extrémně specializovanou skupinu šelem představují ploutvonožci.

Řád zahrnuje více než 270 žijících druhů, které spadají do 16 čeledí, řadících se do podřádů kočkotvární (Feliformia) a psotvární (Caniformia). V rámci širší systematiky spadá řád šelem do širšího kladu Carnivoramorpha, který zahrnuje nejstarší známé předchůdce korunové skupiny šelem – viverravidy a miacidy. Tyto dvě skupiny se v období před asi 60 až 50 miliony lety, tj. během paleocénu a eocénu, rozšířily na kontinentech severní polokoule. Dnes šelmy představují zřejmě nejrozmanitější řád mezi savci; nejmenší zástupce, lasice kolčava (Mustela nivalis), váží asi 50 g, zatímco rypouš sloní (Mirounga leonina) dosahuje hmotnosti až 5 000 kg. Většina druhů žije samotářsky, ale některé mohou tvořit sociální skupiny.

V lidské kultuře mají šelmy dvojí roli. Na jedné straně vystupují jako vážená zvířata, někdy i božstva, pes nebo kočka byly domestikovány; na straně druhé jsou však konkurenty člověka. Především rozličné lidské faktory způsobily, že k roku 2018 bylo více než 70 druhů šelem nějakým způsobem ohroženo, čtyři druhy pak již zcela vyhynuly.

Jan Palouš (1888-1971).jpg
Wikipedii provozuje nezisková nadace Wikimedia, která spravuje i řadu dalších otevřených mnohojazyčných wiki projektů:
logo Wikimedia Commons
Commons – úložiště médií
logo Wikidata
Wikidata – databáze vědomostí
logo Wikislovník
Wikislovník – výkladový slovník
logo Wikizdroje
Wikizdroje – původní dokumenty
logo Wikicitáty
Wikicitáty – sbírka citátů
logo Wikiknihy
Wikiknihy – knihy a manuály
logo Wikizprávy
Wikizprávy – zpravodajství
logo Wikiverzita
Wikiverzita – vzdělávací nástroje
logo Wikidruhy
Wikidruhy – biologický adresář
logo Wikicesty
Wikicesty – cestovní průvodce
logo Meta-Wiki
Meta-Wiki – koordinace projektů
logo MediaWiki
MediaWiki – wiki software

13. května – středa
ČeskoVatikán Papež František jmenoval dosavadního olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera arcibiskupem pražským.
11. května – středa
ČínaHongkong V Hongkongu byl společně s dalšími čtyřmi lidmi zatčen devadesátiletý kardinál Zen. Zatčení byli obviněni z „paktování se s cizí mocností“.
Česko Prezident Miloš Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky Aleše Michla, který v červenci vystřídá Jiřího Rusnoka po dvou funkčních mandátech.
10. května – úterý
ČeskoOrganizace spojených národůRusko Valné shromáždění OSN zvolilo Českou republiku do Rady pro lidská práva za Rusko, jehož členství bylo v dubnu pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu.
8. května – neděle
UkrajinaIrsko Členové irské hudební skupiny U2 na pozvání ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zahráli v kyjevském metru.
1. května – neděle
UkrajinaRusko Obléhání Mariupolu: Desítky civilistů byly evakuovány z areálu oceláren AzovstalMariupolu.
28. dubna – čtvrtek
Černá Hora Dritan Abazović se stal černohorským premiérem.
26. dubna – úterý
Moldavsko V pondělí a úterý došlo k několika útokům v moldavském Podněstří, prezidentka Maia Sanduová v obavách z rozšíření rusko-ukrajinského konfliktu svolala bezpečnostní radu státu.

Gunboat Planter.png