Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 13 травня 2022 року

1 153 523 статті українською

145 807 зареєстрованих дописувачів

3552 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Лого НАТО Організа́ція Північноатланти́чного до́говору, НАТО (від англ. NATO; фр. OTAN) — міжнародна міжурядова організація, що, станом на березень 2022 року, об'єднує у військово-політичний союз 30 держав Північної Америки, Європи і Близького Сходу, які прагнуть досягти мети Північноатлантичного договору, підписаного у Вашингтоні 4 квітня 1949 року. Головна роль НАТО полягає у забезпеченні свободи і безпеки країн-членів з використанням політичних і військових засобів. НАТО дотримується спільних для Альянсу цінностей демократії, індивідуальної свободи, верховенства права та мирного розв'язання суперечок та підтримує ці цінності в усьому євроатлантичному регіоні. Засадничим принципом Альянсу є спільність поглядів між членами НАТО, що робить нероздільною безпеку Європи і Північної Америки. Головним військово-політичним принципом організації є система колективної безпеки, тобто спільних організованих дій всіх її членів у відповідь на напад ззовні.

Микола Шпак Мико́ла Шпак (справжнє ім'я Мико́ла Іполі́тович Шпакі́вський; 23 лютого 1909, Липки — червень 1942, Київ) — український радянський поет, письменник і перекладач, партизан часів Німецько-радянської війни. Член Спілки письменників України, офіцер Червоної армії.

Походив з небагатої селянської родини. Перші твори почав друкувати у газетах та журналах, підробляв у редакції. В різні роки писав та працював у Києві, Харкові та Запоріжжі. З початком війни виступав по радіо, працював у кореспонденції. Безпосередньо брав участь у боях під Києвом, де потрапив у полон, з якого пізніше утік. На Житомирщині організував підпільну групу опору і партизанський загін, готував бійців. Після провалу підпільної організації перебрався до Києва задля продовження боротьби, проте за доносом зрадника був схоплений та страчений гестапівцями.

Тематика творчості поета різна – Микола Шпак писав про природу та село, про людей та життя, закликав до боротьби з німецькими загарбниками, складав дитячі казки. Пробував себе у прозі та художньому перекладі. За життя автора було видано п'ять його збірок. Про творчість митця позитивно відгукувалися сучасники, відомі літератори та критики.

Вибране зображення

Gesloten bloem van de paardenbloem (Taraxacum officinale) 09-05-2021. (d.j.b) 02.jpg
Закрита квітка кульбаби (Taraxacum officinale) рано вранці. Набір фокусів із 22 фотографій, Нідерланди.

Вибраний список

Видання з творами Котляревського, Артемовського-Гулака та Гребінки Список видань серії «Українське письменство» або список видань серії «Руська письменність» містить видання львівського товариства «Просвіта», які присвячені зібрання творам українських класиків під орудою Юліан Романчука від 1904 по 1920 рік. Юліан Романчук задумував видання серії ще 1864 року на загальних зборах «Галицько-руської матиці». Внесок Романчука також полягав у тому, що до 1920 року він особисто розшукував тексти творів, особисто і безплатно редагував і корегував їх. Упродовж 1904–1920 років Юліан Романчук редактор-видавець 23-х томів «Руської письменності». Надалі серію редагував Михайло Возняк до 1928 року

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Російсько-українська війна (широке вторгнення; антивоєнні протести; блокада Маріуполя)
Леонід Кравчук

13 травня в історії

Lady Penrhyn — вітрильне судно з Першого флоту
Емблема ФК «Динамо» (Київ) з липня 2011
Камінь на площі Святого Петра у Ватикані, яким позначено місце замаху на Івана Павла II

Народилися

Яків Головацький (1845)
Фрітьйоф Нансен. Фото Henry Van der Weyde, опубліковане 29 квітня 1915

Померли

Валерій Лобановський (1985)
Фонтан Дюшана
Два полярних крячка

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа