Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Khatt-e Nastaliq.jpg

…od czego pochodzi nazwa pisma nastaligh (na zdjęciu)?

…że wieżyczka wcale nie jest budowlą?

…za pomocą czego samiec Panodonata przytrzymuje samicę?

…który izraelski samobieżny system przeciwlotniczy był wykorzystywany podczas intifady Al-Aksa w terenie zurbanizowanym?

…ile ruchomych pasków ma pancerz puklerznika sześciopaskowego?

…która rodzina kredowych ważek należy do Panaeshnida, ale nie do Aeshnida?

Wydarzenia

Zmarli: Marija GusakowaKenneth WelshRonald LopatniStanisłau Szuszkiewicz (na zdjęciu)

Rocznice

10 maja: imieniny obchodzą m.in.: Beatrycze, Gordiana i Samuel
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Israel 10000 NIS Bill 1984.jpg

Banknoty Banku Izraelabanknoty będące oficjalnym środkiem płatniczym w Izraelu, a które są emitowane przez Bank Izraela od 1955 roku. Emisje te obejmują okres liry (cztery emisje banknotów), szekla (jedna emisja) oraz nowego szekla (trzy emisje). W 1954 roku, po przegłosowaniu przez Kneset Prawa o Banku Izraela 5714-1954, powołano do życia Bank Izraela, który stał się jednocześnie bankiem centralnym państwa. Zgodnie z nowymi uprawnieniami, pierwszy prezes Banku Izraela Dawid Horowic wraz z przewodniczącym Rady Doradczej Eli’ezerem Hoofienem, podjęli decyzję o druku i emisji nowych banknotów z nazwą nowego emitenta. Motywem przewodnim banknotów stały się pejzaże Izraela. W związku z tym, że pierwsza seria nie spotkała się ze społeczną aprobatą, prezes Banku Izraela powołał do życia społeczny komitet, który miał za zadanie wyłonienie nowych projektów banknotów. Wybrano motywy związane z reprezentantami różnych ścieżek kariery w ówczesnym Izraelu, a nowe banknoty wprowadzono do obiegu w 1959 roku. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

IAI Arava.jpg

IAI Arawaizraelski dwusilnikowy samolot transportowy krótkiego startu i lądowania produkowany przez Israel Aerospace Industries w latach 1972–1988 w wersjach cywilnych oraz wojskowych. Samoloty Arawa wykorzystywane były przez państwa z Ameryki Północnej i Południowej, Afryki i Azji zarówno przez użytkowników cywilnych jak i wojsko. W Izraelu pierwsze bojowe użycie Arawy miało miejsce w 1973 roku, a później podczas wojny w Libanie. Wykorzystywano wówczas możliwości krótkiego startu i lądowania. W tym samym okresie pojawiła się pierwsza modyfikacja wojskowej Arawy w wersji IAI 202. Miała ona dodane winglety, dłuższy kadłub i mocniejsze silniki, co wpłynęło na poprawę osiągów samolotu. Mimo, że Arawa była krajowa produkcją, to nie cieszyła się popularnością w Siłach Powietrznych Izraela. Wojskowi uważali, że możliwości samolotu i jego charakterystyka nie odpowiada do końca wymogom Sił Obronnych Izraela. Łącznie wyprodukowano 103 sztuki samolotu w różnych wersjach. Czytaj więcej…