Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Hylaeus annularis.jpg

…które pszczoły (na zdjęciu) są samotne nie tylko z nazwy?

…jakie oczy i skrzydła mają ważki Aeshnoptera?

…fabuła czyjego filmu miała budzić antypolskie przemyślenia?

…częścią której wrocławskiej kamienicy są resztki gotyckiego kościoła?

…do której niemieckiej organizacji wywiad Ukrainy w 2022 r. porównał Junarmię?

…która dziennikarka otrzymała nagrodę Grand Press za reportaż o kenijskich politykach, wykorzystujących nienawiść rasową do zdobywania głosów w wyborach?

Wydarzenia

Zmarli: Klaus Schulzeİsmail OganGuy LafleurMwai KibakiAndrzej Siezieniewski

Rocznice

28 kwietnia: imieniny obchodzą m.in.: Ludwik, Patrycjusz i Piotr; Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

ъ

Jer – jedna z dwóch samogłosek występujących w języku prasłowiańskim, które różniły się od wszystkich pozostałych samogłosek krótszym czasem wymawiania. Z tego powodu nazywane bywają samogłoskami zredukowanymi. Ich nazwa i grafemy pochodzą od odpowiednich liter alfabetu języka staro-cerkiewno-słowiańskiego. Wyróżniano jer przedni (ь) i jer tylny (ъ). Pod koniec okresu języka prasłowiańskiego wytworzył się także podział na jery słabe i jery mocne, związany z pozycją tych samogłosek w wyrazie. W ciągu rozwoju poszczególnych języków słowiańskich jery słabe zanikały, a jery mocne wokalizowały się, tj. przechodziły w pełne samogłoski. Zanik oraz wokalizacja jerów odbywały się w momencie rozpadu słowiańskiej wspólnoty językowej i wskazywane są jako koniec epoki prasłowiańskiej. Realizacja tych procesów mogła przebiegać w różny sposób, wywierając duży wpływ na fonologię oraz morfologię języków słowiańskich. Zjawiska te doprowadziły do powstania oboczności typu samogłoska : zero morfologiczne. Poza tym mogły za sobą pociągnąć kolejne przemiany takie jak wzdłużenie zastępcze bądź różnego rodzaju uproszczenia. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Krasowo-Częstki - 73 Rocznica Mordu Mieszkańców wsi 3.jpg

Pacyfikacja wsi Krasowo-Częstki – masowy mord na ludności cywilnej, połączony z grabieżą oraz niszczeniem mienia, dokonany przez okupantów niemieckich 17 lipca 1943 roku we wsi Krasowo-Częstki w powiecie wysokomazowieckim. 12 lipca 1943 roku we wsi Krasowo-Wólka doszło do starcia oddziału partyzanckiego Armii Krajowej z niemiecką żandarmerią, w którego wyniku zginęło ośmiu Niemców. W odwecie żandarmi z okolicznych posterunków, którymi dowodził komisarz powiatowy w Łomży, Karl von Groeben, spacyfikowali sąsiednie Krasowo-Częstki. Ofiarą masakry padło 257 Polaków, w większości kobiety i dzieci. Wieś po uprzednim ograbieniu doszczętnie spalono. Była to najkrwawsza pacyfikacja przeprowadzona przez Niemców na terenach przedwojennego województwa białostockiego, które po 1945 roku pozostały w granicach Polski. Czytaj więcej…