Kezdőlap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 502 603 szócikke van, ebből 1043 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  
A francia koncesszióban az Avenue Général Foch és a Rue de Chaylard kereszteződése 1930-ban.
A francia koncesszióban az Avenue Général Foch és a Rue de Chaylard kereszteződése 1930-ban.

A tiencsini koncessziós zónák Kínában Tiencsin város délkeleti részén alapított koncessziós területek, melyek kilenc ország által igazgatott különleges közigazgatási autonómiaként működtek. A koncessziót a félgyarmati sorba került Kína uralkodóháza, a Csing-dinasztia adta át több külföldi imperialista hatalomnak.

A koncesszió területének rögzítésére a bokszerlázadást lezáró békekötés keretében 1901. szeptember 7-én került sor Pekingben, a konfliktusban nemzetközi erőként fellépő nyolc nemzet szövetségével. Ez alapján a már korábban 1860-ban átadott tiencsini és sanghaji francia és angol koncessziós területek mellett más nemzetek is területekhez jutottak.

A tengeri kijárattal is rendelkező, akkor egymillió lakosú Tiencsin város területének hatvan százalékát feloszthatták egymás között a harcokban részt vett államok. Így a Hajho folyó jobb partján nyugati oldalon megalakultak a japán, a francia, az angol, illetve a német koncessziós területek, míg a folyó bal partján a keleti oldalon helyet kapott az osztrák–magyar, az olasz, a belga és az orosz koncesszió. Az Osztrák–Magyar Monarchia által birtokba vett Tiencsin belvárosban található rész mintegy százötven hektáros területet tett ki.

A koncessziók 1860 és 1945 között működhettek és komoly befolyást gyakoroltak a város későbbi életére. Jelentős beruházások történtek és a koncessziós időben épített épületek közül több a mai napig is fennmaradt. Ezek közül a fontosabbak részei lettek a kínai örökségvédelmi programnak, továbbá a nemzetközi jelenlét is nagyban hozzájárult, hogy az illetékes hatóság 2002-ben 103 kínai várossal együtt a „történelmileg és kulturálisan nevezetes városok” közé sorolta Tiencsint.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: A rajongók • Brit Birodalom • Anastacia • Marina Ivanovna Cvetajeva • Bohém rapszódia • Avas • Mindennapi élet az ókori Egyiptomban 

Javaslatok

A nap képe    
T–150K traktor a szántóföldön (Kaszova Hora, Ivano-frankivszki terület, Ukrajna)

T–150K traktor a szántóföldön (Kaszova Hora, Ivano-frankivszki terület, Ukrajna)
Tudtad-e?  

Tudtad-e, hogy…

Anyaállat négynapos borjával
Anyaállat négynapos borjával
  • …a szumátrai orrszarvú az ismert orrszarvúfajok közül a legkisebb, de egyben a legveszélyeztetettebb is?
  • …a tűzhal az Indiai-óceánban és a Csendes-óceán nyugati részén őshonos?
  • Lovas Róbert dalait disszidálása után nem csak betiltották, de le is törölték a Magyar Rádió hangszalagjairól, de egy titokban készített másolaton mégis fennmaradtak?
  • …a cannes-i filmfesztiválok történetében két első rendezvény volt? Lengyelország megtámadásának hírére ugyanis 1939. szeptember 1-jén a megnyitó után azonnal berekesztették és meghatározatlan időre elnapolták a fesztivált, amit végül is 1946-ban tartottak meg.
Aktuális  
  • Április 24-én, a szlovéniai parlamenti választásokon a részleges feldolgozottsági adatok szerint Robert Golob újonnan alapított balközép Szabadság Mozgalom nevű párt szerezte a legtöbb szavazatot.
  • Április 24-én, a francia elnökválasztás második fordulóján Emmanuel Macron legyőzte a szélsőjobboldali Marine Le Pent.
  • Április 13-én kigyulladt és súlyosan megsérült, majd elsüllyedt az orosz Fekete-tengeri Flotta zászlóshajója, a Moszkva rakétás cirkáló, amelyet feltehetően ukrán Neptun robotrepülőgépek találtak el, amerikai segítséggel.
  • Április 3-án általános parlamenti választások zajlottak Magyarországon és Szerbiában.
  • Április 1-jén jelentek meg az első híradások az orosz megszálló erők által elkövetett bucsai mészárlásról, miután az ukrán erők vették át az ellenőrzést a város felett.


Az év aktualitásai: 2022-es orosz invázió Ukrajna ellen2022. évi téli olimpiai játékok2022-es labdarúgó-világbajnokság2022-es magyarországi országgyűlési választás2022-es magyarországi népszavazásCovid19-koronavírus-járvány (magyarországi helyzet) – 2022-es Eurovíziós Dalfesztivál


Halálesetek a közelmúltban: Orrin HatchViktor ZvjagincevRenate HolmMwai KibakiMarkó IvánJacques PerrinPaller Judit

Ezen a napon  

Ma 2022. április 25. van,  

Évfordulók  


Ismerkedés a Wikipédiával  
Contactus-wmcolors.svg
  • Üdvözlőlap – Bemutatkozik a Wikipédia.
  • Első lépések – Didaktikusan felépített bevezető a Wikipédia szerkesztésébe.
  • Segítség – Egyszerű, közepes és haladó szerkesztési tippek, útmutatók.
  • Wikifogalmak – Minden, ami elsőre kínaiul hangzik a Wikipédián, itt magyarázatra lel.
  • Kocsmafal kezdőknek – Az új szerkesztő kérdez, aki tud, válaszol.
  • Homokozó – Újdonsült szerkesztőink szabadon garázdálkodhatnak benne.
  • Mentorálás – Kezdeti lépéseidhez támogatást kaphatsz egy tapasztaltabb szerkesztőtől.
Szerkesztői közösség  
Wiki3A.jpg
Wikipédia más nyelveken  
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 502 603 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok  

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

WikiszótárWikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia CommonsWikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
WikidézetWikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
WikiegyetemWikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
WikifajokWikifajok
Rendszertani adatbázis
WikiforrásWikiforrás
Szabad forrásmunkák
WikikönyvekWikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
WikidataWikidata
Szabad központi tudásbázis
WikivoyageWikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-WikiMeta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek  
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
Cc.logo.circle.svg
Cc-by new.svg
Cc-sa.svg
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.