Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

четвер, 21 квітня 2022 року

1 150 282 статті українською

144 758 зареєстрованих дописувачів

3503 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Лого НАТО Організа́ція Північноатланти́чного до́говору, НАТО (від англ. NATO; фр. OTAN) — міжнародна міжурядова організація, що, станом на березень 2022 року, об'єднує у військово-політичний союз 30 держав Північної Америки, Європи і Близького Сходу, які прагнуть досягти мети Північноатлантичного договору, підписаного у Вашингтоні 4 квітня 1949 року. Головна роль НАТО полягає у забезпеченні свободи і безпеки країн-членів з використанням політичних і військових засобів. НАТО дотримується спільних для Альянсу цінностей демократії, індивідуальної свободи, верховенства права та мирного розв'язання суперечок та підтримує ці цінності в усьому євроатлантичному регіоні. Засадничим принципом Альянсу є спільність поглядів між членами НАТО, що робить нероздільною безпеку Європи і Північної Америки. Головним військово-політичним принципом організації є система колективної безпеки, тобто спільних організованих дій всіх її членів у відповідь на напад ззовні.

Джеймс Вебб (телескоп) Космічний телескоп ім. Джеймса Вебба (англ. James Webb Space Telescope, JWST) — американський орбітальний інфрачервоний космічний телескоп. Призначений для широкого спектру спостережень в астрономії і космології, зокрема, спостереження найбільш віддалених об'єктів і подій у Всесвіті, таких як утворення перших галактик.

Проєкт здійснюється шляхом міжнародної співпраці 17 країн, на чолі з NASA, зі значним внеском Європейського та Канадського космічних агенств. Розробкою керував Центр космічних польотів імені Ґоддарда, головний підрядник — Northrop Grumman. Початкова назва — «Космічний телескоп нового покоління» (англ. Next-generation space telescope — NGST). У 2002 році названо на честь другого керівника NASA Джеймса Вебба (1902—1992), що керував агенцією в 1961—1968 рр. На кінець 2021 року витрати на створення телескопа складали понад 9,7 млрд доларів США. Телескоп успішно запущено о 12:20 UTC 25 грудня 2021 року ракетою-носієм Аріан-5. На момент запуску, телескоп Вебба був найбільшим, найдорожчим та найчутливішим оптичним та інфрачервоним космічним телескопом в історії людства, та одним з найважливіших проєктів в астрономії в XXI столітті.

Вибране зображення

CoucheSoleilSaintGilles.jpeg
Захід сонця над хвилерізом гавані Сен-Жіль-ле-Бен, як видно з пляжу Рош-Нуар на острові Реюньйон в жовтні.

Вибраний список

Герб Хмельницької області До складу Хмельницької області входять 13 міст та 24 селища міського типу (містечок), а загальна кількість їх становить 37 найменувань. Найбільшим містом області є Хмельницький з населенням у 274 582 осіб за даними Державної служби статистики України від 1 січня 2021 року. Отримати статус міста в України мають право населені пункти, які мають населення понад 10 000 осіб. Цей статус мають чимало міст, які не задовольняють цій вимозі, виходячи з їхнього історичного, економічного або географічного значення. До міської території часто входять прилеглі поселення, які становлять з ним єдину соціальну, економічну та історичну спільність.

Поточні події

COVID-19 у світі / в Україні • Російсько-українська війна (широке вторгнення; антивоєнні протести; блокада Маріуполя)
Ракетний крейсер Москва

21 квітня в історії

Сьогодні Рама Навамі (індуїзм)
Капітолійська вовчиця
Майдан Трьох Влад, місто Бразиліа. Арх. Оскар Німеєр, 1956-1960

Народилися

Макс Вебер (1894)
Принцеса Єлизавета у 1940-х

Померли

Іван Крип'якевич
Фонтан Дюшана
Два полярних крячка

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа