Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Andrena flavipes fg01.jpg

…dlaczego niektóre storczyki z rodzaju Ophrys są zapylane przez samce, a nie przez samice pszczolinki pospolitej (na zdjęciu)?

…czym charakteryzuje się efekt Bilbao?

…w którym roku powstał stary kościół św. Anny w Trzęsówce?

…która profesor Kowalska zajmowała się muzułmańskim feminizmem?

…jakie zagrożenia czyhają na ważki o rubinowo plamkowanych skrzydłach?

…kiedy powstał pierwszy polskojęzyczny periodyk poświęcony dobroczynności?

Wydarzenia

Zmarli: Erwina Ryś-FerensHarrison BirtwistleLidija AłfiejewaAndrzej Korzyński (na zdjęciu)Radu LupuJoachim StreichHalina WiniarskaBernhard GermeshausenMichel BouquetJacek „Budyń” Szymkiewicz

Rocznice

20 kwietnia: imieniny obchodzą m.in.: Sara, Agnieszka i Berenika
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Eddie Redmayne (43670702522).jpg

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć – brytyjsko-amerykański film fantasy z 2016 roku w reżyserii Davida Yatesa. Jest spin-offem i filmem poprzedzającym fabularnie serię o Harrym Potterze. Jednym z producentów była J.K. Rowling, która napisała również scenariusz, zainspirowany swoją książką z 2001 roku o tym samym tytule. W rolach głównych wystąpili: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Alison Sudol oraz Colin Farrell. Jest to pierwsza część serii filmów Fantastyczne zwierzęta i dziewiąta produkcja w uniwersum Harry’ego Pottera. Światowa premiera filmu miała miejsce 8 listopada 2016 roku na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Otrzymał przeważnie pozytywne recenzje od krytyków i zarobił 814 milionów dolarów na całym świecie, co uczyniło go ósmym najbardziej dochodowym filmem w 2016 roku. Produkcja była nominowana do pięciu nagród BAFTA i zwyciężyła w kategorii najlepsza scenografia. Była także nominowana do dwóch Oscarów, zdobywając statuetkę za najlepsze kostiumy i stając się pierwszym filmem z uniwersum Harry’ego Pottera, który otrzymał tę nagrodę. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Russian battleship Oslyabya 01.jpg

Oslabiarosyjski pancernik generacji przeddrednotów z początku XX wieku, jeden z trzech okrętów typu Pierieswiet, które miały być w założeniu okrętami słabiej opancerzonymi i uzbrojonymi, lecz za to dysponującymi większym zasięgiem i szybszymi od zwykłych pancerników. Na skutek długiego projektowania i budowy, ich szybkość nie przewyższała jednak już nowo budowanych pancerników, od których pozostawały słabsze, zwłaszcza pod względem opancerzenia. Załoga „Oslabii” etatowo liczyła 778 osób (w tym 28 oficerów), a faktycznie 846 (w tym 18 oficerów). Nosił jako kolejny okręt imię półlegendarnego XIV-wiecznego mnicha-wojownika Oslabii, świętego prawosławnego, uczestnika bitwy na Kulikowym Polu, towarzysza Aleksandra Pierieswieta. Pancernik brał udział w wojnie rosyjsko-japońskiej 1904–1905, w czasie której został zatopiony w bitwie pod Cuszimą. Zginęło 505 członków załogi, w tym 23 oficerów i chorążych, wraz z rannym dowódcą Władimirem Berem, który odmówił opuszczenia okrętu. Czytaj więcej…