Kezdőlap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 502 131 szócikke van, ebből 1043 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  
Marina Cvetajeva 1911-ben
Marina Cvetajeva 1911-ben

Marina Ivanovna Cvetajeva (cirill betűkkel: Мари́на Ива́новна Цвета́ева; Moszkva, 1892. szeptember 26.; a Gergely-naptár szerint: október 8.Jelabuga, 1941. augusztus 31.) orosz költő és író, az orosz modernizmus egyik legnagyobb alakja.

Úgy alkotott maradandó életművet, hogy a nagy irodalmi mozgalom, az avantgárd idején egyetlen irányzat mellett sem kötelezte el magát, költészetében egyedülálló szintézisét teremtette meg évszázadok művészi eredményeinek a mitológiától és az orosz népköltészettől Gyerzsavinon, Goethén, példaképén, Puskinon át egészen a legmodernebb vívmányokig, a különböző „izmusokig”.

Anyja korai halála és apja visszahúzódó, tudósi életmódja is arra predesztinálta, hogy korán önállósodjon – tizenhat évesen egyedül töltött egy nyarat Párizsban, és tizennyolc évesen, önerőből publikálta első verseskötetét. Tulajdonképpen a véletlennek köszönheti, hogy hamar bekerült az orosz avantgárd nagyjainak körébe, ami költői fejlődését elősegítette, de nem határozta meg.

Huszonöt évesen érte az 1917-es októberi orosz forradalom, amely felforgatta magánéletét: a polgárháború alatt kisebbik lánya éhen halt egy árvaházban, férje a Fehér Gárdában harcolt az új szovjethatalom ellen, és öt évig nem is látták egymást. Művészetének ugyan új forrása fakadt a hazafias ellenállás megéneklésével, a fehérek végső veresége azonban a férjet Konstantinápolyon át Prágába vetette, s Cvetajeva, követni akarván őt, az önkéntes száműzetést választotta.

Az új szovjet rendszer attól fogva tudomást sem vett róla, ám a berlini, prágai, párizsi emigránskörök sem ölelték keblükre a megfelelni semmilyen ideológiának nem akaró költőnőt. Amikor nagyobbik lánya, majd férje is repatriált, 1939-ben Cvetajeva is erre kényszerült. Lányára a Gulag várt, férjére a börtön, őrá pedig, 1941-ben, a német seregek betörése nyomán a kitelepítés Moszkvából Tatárföldre. Nehézségekkel, nélkülözésekkel, csapásokkal teli életének 48 éves korában, 1941. augusztus 31-én önkezével vetett véget.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: Bohém rapszódia • Avas • Mindennapi élet az ókori Egyiptomban • Macska • Kőszeg • A buddhizmus története • Széchenyi tér (Szeged) 

Javaslatok

A nap képe    
Britaignen - Zee Kaerte van Bretaigne Inhoudende die zee custen Bayen... Cum privilegio ad decennium 1580. A 16. századból származó akvarell tengeri térkép, amely Bretagne nyugati részét ábrázolja. Ez a térkép a világ első nyomtatott tengeri atlaszából, a holland térképész és pilóta Lucas Janszoon Waghenaer Spieghel des Zeevaerdt (Navigációs tükör) című művének 1586-os latin kiadásából származik

Britaignen - Zee Kaerte van Bretaigne Inhoudende die zee custen Bayen... Cum privilegio ad decennium 1580.

A 16. századból származó akvarell tengeri térkép, amely Bretagne nyugati részét ábrázolja. Ez a térkép a világ első nyomtatott tengeri atlaszából, a holland térképész és pilóta Lucas Janszoon Waghenaer Spieghel des Zeevaerdt (Navigációs tükör) című művének 1586-os latin kiadásából származik
Tudtad-e?  

Tudtad-e, hogy…

Szívek és virágok (zenekari hegedű verzió) a Victor Zenekar előadásában 1908-ból
  • …a Szívek és virágok népszerű dalt részeiben Czibulka Alfonz „Wintermärchen” Waltzes Op. 366 (1891) művéből adoptálta a szerző?
  • …a FAT-fájlrendszer 2107. december 31-éig működik?
  • Barcs 1991-es bombázása során egy MiG–21-es vadászrepülő 300-350 méteres magasságból magyar célpontok ellen két kazettás bombát is indított?
  • …a mazurek tradicionális lengyel lepény, amely náluk a húsvéti és a karácsonyi ünnepek étkezéseinek nélkülözhetetlen kelléke?
Aktuális  


Az év aktualitásai: 2022-es orosz invázió Ukrajna ellen2022. évi téli olimpiai játékok2022-es labdarúgó-világbajnokság2022-es magyarországi országgyűlési választás2022-es magyarországi népszavazásCovid19-koronavírus-járvány (magyarországi helyzet) – 2022-es Eurovíziós Dalfesztivál


Halálesetek a közelmúltban: Görgey GáborDwayne HaskinsJack HigginsCsiga SándorAlt ErnőDemjén IstvánAna Derșidan-Ene-Pascu

Ezen a napon  

Ma 2022. április 11. van,  

A buchenwaldi emlékmű
A buchenwaldi emlékmű

Évfordulók  

Születésnapomra verskézirat
Születésnapomra
verskézirat

Ismerkedés a Wikipédiával  
Contactus-wmcolors.svg
  • Üdvözlőlap – Bemutatkozik a Wikipédia.
  • Első lépések – Didaktikusan felépített bevezető a Wikipédia szerkesztésébe.
  • Segítség – Egyszerű, közepes és haladó szerkesztési tippek, útmutatók.
  • Wikifogalmak – Minden, ami elsőre kínaiul hangzik a Wikipédián, itt magyarázatra lel.
  • Kocsmafal kezdőknek – Az új szerkesztő kérdez, aki tud, válaszol.
  • Homokozó – Újdonsült szerkesztőink szabadon garázdálkodhatnak benne.
  • Mentorálás – Kezdeti lépéseidhez támogatást kaphatsz egy tapasztaltabb szerkesztőtől.
Szerkesztői közösség  
Wiki3A.jpg
Wikipédia más nyelveken  
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 502 131 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok  

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

WikiszótárWikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia CommonsWikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
WikidézetWikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
WikiegyetemWikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
WikifajokWikifajok
Rendszertani adatbázis
WikiforrásWikiforrás
Szabad forrásmunkák
WikikönyvekWikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
WikidataWikidata
Szabad központi tudásbázis
WikivoyageWikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-WikiMeta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek  
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
Cc.logo.circle.svg
Cc-by new.svg
Cc-sa.svg
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.