Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
202 487 straipsniai

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Pillars of creation 2014 HST WFC3-UVIS full-res denoised.jpg
„Kūrinijos stulpai“ Erelio ūke
Savaitės straipsnis
Kompozicija Lietuvių aikštėje Montevidėjuje

Lietuvos ir Urugvajaus santykiai – dvišaliai tarptautiniai santykiai tarp Lietuvos ir Urugvajaus. Diplomatiniai santykiai buvo užmegzti 1931 m. Urugvajus niekada nepripažino Baltijos šalių okupacijos teisėta, 1947–1972 m. jo sostinėje Montevidėjuje veikė Lietuvos ambasada Pietų Amerikai.

Lietuvos nepriklausomybę nuo SSRS pripažino 1991 m. rugpjūčio 28 d. Santykiai atkurti 1993 m. kovo 8 d. Abi šalys yra JTO, Tarptautinio valiutos fondo, Pasaulio prekybos organizacijos ir kitų tarptautinių organizacijų narės. Urugvajus ir Lietuva santykinai panašios dydžiu valstybės – Urugvajaus gyventojų skaičius didesnis tik 30%, tačiau plotu Urugvajus Lietuvą lenkia 2,7 karto.

Veikia Urugvajaus lietuvių bendruomenė. 2011 m. surašymo duomenimis, Urugvajuje gyveno 104 lietuviai, tačiau lietuvių kilmės gyventojų skaičius gali siekti 10 000, o lietuvių bendruomenė laikoma trečia pagal dydį Pietų Amerikoje po Brazilijos ir Argentinos. Tuo tarpu Lietuvoje 2021 m. pradžioje gyveno 6 Urugvajaus piliečiai.

Urugvajaus atstovas Lietuvoje reziduoja Helsinkyje. Lietuva šiuo metu neturi Urugvajui akredituoto ambasadoriaus. Tačiau Montevidėjuje – Lietuvos Respublikos garbės generalinis konsulatas, o Vilniuje veikia Urugvajaus Rytų Respublikos garbės konsulatas.

Daugiau…

balandžio 6 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
Kwame Nkrumah, Ganos politikas, pirmą sykį pavartojęs „neokolonializmo“ sąvoką (portretas ant tarybinio pašto ženklo).

Neokolonializmas – tai ekonominio imperializmo, globalizacijos, kultūrinio imperializmo ir sąlyginės pagalbos naudojimas siekiant daryti įtaką besivystančiai valstybei vietoj ankstesnių kolonijinių tiesioginės karinės kontrolės ar netiesioginės politinės kontrolės (hegemonijos) metodų. Neokolonializmas skiriasi nuo standartinės globalizacijos ir pagalbos vystymuisi tuo, kad dėl jo paprastai atsiranda priklausomybės, pavaldumo ar finansinių įsipareigojimų neokolonijinės šalies atžvilgiu. Tai gali lemti neteisėtą politinę kontrolę arba spirale augančius skolinius įsipareigojimus, funkciškai imituojančius tradicinio kolonializmo santykius.

Šią sąvoką 1956 m. sugalvojo prancūzų filosofas Jeanas Paulis Sartre, o XX a. 7-ajame dešimtmetyje ją pirmą kartą pavartojo Kwame Nkrumah, kalbėdamas apie dekolonizaciją išgyvenančias Afrikos šalis. Neokolonializmas taip pat aptariamas Vakarų mąstytojų, tokių kaip Sartre („Kolonializmas ir neokolonializmas“, 1964 m.) ir Noam Chomsky („Vašingtono ryšys ir trečiojo pasaulio fašizmas“, 1979 m.), darbuose.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra aktualios socialinės/kultūrinės sąvokos.
Naujienos
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Commons-logo.svg
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga