Kezdőlap

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez

Ezt az enciklopédiát az olvasói szerkesztik.
A magyar változatnak 501 892 szócikke van, ebből 1043 kiemelt.

Összes portál

Kiemelt cikk  
Az avasi tv-torony
Az avasi tv-torony
Az Avas ábrázolása 1800-ból
Az Avas ábrázolása 1800-ból

Az Avas vulkáni eredetű, 234 méter magas domb Miskolc közepén, egyben az Avas városrész neve is. A városrész magába foglal egy lakótelepet is, amely tíz és félezer lakásával az ország egyik legnagyobb lakótelepe. A domb neve régi magyar szó, aminek a finnugor jelentését is megtalálták. Az Avas a középkori Miskolcnak tölggyel és bükkel benőtt makkoltató területe volt, és ma a „makkot termő, makkoltatásra szolgáló erdő”, „tilalmas erdő” jelentés az elfogadott. Miskolc megművelt hegyének megnevezéséről a középkori forrásokban sokáig a Szent György-hegy nevet találták, maga az Avas megnevezés csak a kora újkori forrásokban jelent meg, de a források arra is utalnak, hogy e nevet is használták már a legrégebbi időktől. Az Avas történelmileg kialakult számos helyneve közül több még ma is használatban van, másokat az 1990-es évektől utcanevek idéznek fel.

A domb északi, északkeleti oldalán van a műemlékek és a látványosságok zöme. Tetején áll a tévétorony, a város egyik jelképe. Egy másik fontos jelkép az avasi gótikus református templom és a mellette álló harangtorony. Az Avas körzetéhez tartozik az egykori Mindszent községben épített mindszenti templom, a mellette még ma is álló mindszenti ispotály és az úgynevezett Csupros Mária-szobor is. Az Avas temetőit is régóta használják: az avasi református temető műemlék, de a zsidó temetőben és a két mindszenti temetőben is sok értéket találunk. Az Avasra már az őskori ember is betelepült, amiről számos, ma a Herman Ottó Múzeumban őrzött kőkori lelet tanúskodik. Déli-délkeleti részén a kora középkortól szőlőt termeltek és kiváló borokat állítottak elő. A domb oldalában borospincéket, illetve borházakat alakítottak ki; közülük néhány irodalmi asztaltársaságoknak is helyet adott.

A déli-délkeleti lejtőkön 1973 és 1985 között hatalmas, Eger méretű lakótelep épült, amivel a lakáshiányt ugyan megoldották, de számos, később jelentkező társadalmi problémát generáltak.

A kezdőlapon legutóbb megjelent szócikkek: Mindennapi élet az ókori Egyiptomban • Macska • Kőszeg • A buddhizmus története • Széchenyi tér (Szeged) • Benkő József (teológus) • Gemini-program 

Javaslatok

A nap képe    
Zöld küllő (Picus viridis) (Központi Kulturális és Szabadidőpark, Csernyivci, Ukrajna)

Zöld küllő (Picus viridis) (Központi Kulturális és Szabadidőpark, Csernyivci, Ukrajna)
Tudtad-e?  

Tudtad-e, hogy…

Nemecsek szobra a füvészkertben
Nemecsek szobra a füvészkertben
  • …hogy a Pál utcai fiúkban Áts Ferinek megtetszik a kis legény és akár befogadná maguk közé is, de Nemecsek nem áll kötélnek? A vezér utasítására ezután a kisfiú kezéből a zászlót kicsavarják és megfürösztik.
  • a Sumter-erőd ostroma volt az amerikai polgárháború első fegyveres ütközete?
  • …az 1991-es, a Smart-gyilkosság kapcsán folyó büntetőeljárás volt az első bírósági tárgyalás az Amerikai Egyesült Államokban, amelyet televíziócsatornák is élőben közvetítettek?
  • …a legtöbb César-díjjal elismert film François Truffaut Az utolsó metró című drámája volt: 1981-ben tizenkét jelölésből tíz díjat sepert be? A bravúrt csak tíz évvel később tudta megismételni a Cyrano de Bergerac.
Aktuális  
Viktor Orbán (40462383173).jpg Márki-Zay Péter cropped.jpg
Orbán Viktor Márki-Zay Péter


Az év aktualitásai: 2022-es orosz invázió Ukrajna ellen2022. évi téli olimpiai játékok2022-es labdarúgó-világbajnokság2022-es magyarországi országgyűlési választás2022-es magyarországi népszavazásCovid19-koronavírus-járvány (magyarországi helyzet) – 2022-es Eurovíziós Dalfesztivál


Halálesetek a közelmúltban: Silvio LongobuccoLeonel SánchezFriedmanszky ZoltánLelkes PéterVaszil TurjancsikRıdvan BolatlıEgon Franke

Ezen a napon  

Ma 2022. április 5. van,  

Évfordulók  


Ismerkedés a Wikipédiával  
Contactus-wmcolors.svg
  • Üdvözlőlap – Bemutatkozik a Wikipédia.
  • Első lépések – Didaktikusan felépített bevezető a Wikipédia szerkesztésébe.
  • Segítség – Egyszerű, közepes és haladó szerkesztési tippek, útmutatók.
  • Wikifogalmak – Minden, ami elsőre kínaiul hangzik a Wikipédián, itt magyarázatra lel.
  • Kocsmafal kezdőknek – Az új szerkesztő kérdez, aki tud, válaszol.
  • Homokozó – Újdonsült szerkesztőink szabadon garázdálkodhatnak benne.
  • Mentorálás – Kezdeti lépéseidhez támogatást kaphatsz egy tapasztaltabb szerkesztőtől.
Szerkesztői közösség  
Wiki3A.jpg
Wikipédia más nyelveken  
Ez a magyar nyelvű Wikipédia. 2003-ban indult, jelenleg 501 892 szócikket tartalmaz. A Wikipédia sok más nyelven is elérhető.
Wikimédia-társlapok  

A Wikipédiát a nonprofit Wikimédia Alapítvány üzemelteti. A Wikimédia számos többnyelvű és nyílt tartalmú társlapot üzemeltet:

WikiszótárWikiszótár
Többnyelvű szótár és szinonimaszótár
Wikimédia CommonsWikimédia Commons
Szabad médiaállományok gyűjteménye
WikidézetWikidézet
Többnyelvű idézet- és szólásgyűjtemény
WikiegyetemWikiegyetem
Jegyzetek és tanulási segédletek
WikifajokWikifajok
Rendszertani adatbázis
WikiforrásWikiforrás
Szabad forrásmunkák
WikikönyvekWikikönyvek
Szabad kézikönyvek és útmutatók
WikidataWikidata
Szabad központi tudásbázis
WikivoyageWikivoyage
Szabad útikalauz
Meta-WikiMeta-Wiki
A Wikimédia-projektek koordinációja
Felhasználási feltételek  
A Wikipédiában található szövegekre és egyes képekre a Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 (CC-BY-SA-3.0) licenc vonatkozik.
Cc.logo.circle.svg
Cc-by new.svg
Cc-sa.svg
  • Minden szerkesztésed ezen licenc elfogadását és alkalmazását jelenti, mellyel hozzájárulsz, hogy a művet bárki módosíthatja, azt bármilyen célra felhasználhatja.
  • A Wikipédia tartalmának újrafelhasználásakor (átdolgozás esetén is) meg kell adnod, hogy a műre a fenti licenc vonatkozik, továbbá meg kell nevezned a forrásul szolgáló szócikket; internetes közzététel esetén a forrásműre mutató linket kell elhelyezned honlapodon.
  • A képek felhasználási feltételeit külön kell ellenőrizned.