Početna strana

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Idi na navigaciju Idi na pretragu
Istaknuti članak

Zemlja nomada

Režiserka filma Chloé Zhao

Zemlja nomada (engleski: Nomadland) jest američki dramski film snimljen 2020. koji se temelji na romanu iz 2017. godine Zemlja nomada: Preživjeti Ameriku u dvadeset prvom vijeku književnice Jessice Bruder. Producirala ga je, režirala i montirala Chloé Zhao, koja je također napisala scenarij. Glavnu ulogu tumači Frances McDormand (koja je ujedno i koproducentica filma) kao stalna kamperka-nomadkinja s povremenim zaposlenjem koja napušta rodni grad nakon što joj je suprug umro, a firma u kojoj je radila zatvorena. Zbog toga ona ostaje "bez kuće" i putuje po Sjedinjenim Državama. David Strathairn također igra u sporednoj ulozi. Brojni nomadi iz stvarnog života pojavljuju se kao izmišljene verzije sebe, uključujući Lindu May, Swankie i Boba Wellsa.

Na današnji dan

5. april

Winston Churchill
Obližnji datumi:

Citat dana

Ljubav je najplemenitija slabost uma.

John Dryden

Wikipedia

Wikipedia je enciklopedijski projekt slobodnog sadržaja na internetu koji razvijaju dobrovoljci pomoću wiki-softvera. Njene članke može mijenjati svako s pristupom internetu.

Prvobitna verzija projekta započeta je 15. 1. 2001, dok je izdanje na bosanskom jeziku započeto 12. 12. 2002. Trenutno postoji više od 50 miliona članaka na više od 300 jezika, od kojih je 89.811 na bosanskom jeziku.

Doprinosi

Članke na Wikipediji zajednički pišu dobrovoljci širom svijeta, a većinu stranica može uređivati svako ko ima pristup internetu. Pritom je neophodno držati se pravila i smjernica koje je usvojila zajednica.

Postoje stranice za pomoć, na kojima je objašnjeno kako se počinju novi ili uređuju postojeći članci, kako se postavljaju i koriste slike itd. U bilo kojem trenutku možete zatražiti pomoć.

Zajednica

Dosad je na Wikipediji na bosanskom jeziku 141.355 korisnika napravilo račun, a od toga je 186 aktivno. Svi urednici su volonteri, koji udružuju napore u okviru različitih tematskih područja. Posjetite Vrata zajednice i saznajte kako i Vi možete pomoći.

Rasprave i komentari o sadržajima članaka dobrodošli su. Stranice za razgovor koriste se za razmjenu mišljenja i ukazivanje na greške kako bi se postojeći članci učinili što boljima i sveobuhvatnijima.