Jak przyspieszyć działanie strony WordPress – najlepszy poradnik [34 wskazówki]

Máte pomalú WordPress stránku? Návod ako zrýchliť WordPress web bez znalostí programovania. Rýchle načítavanie zvýši spokojnosť návštevníkov a pomôže SEO.

Ako zrýchliť WordPress

Pomalé načítavanie stránky znevýhodňuje vašu stránku. Pomalé stránky totiž Google aj ostatné vyhľadávače v procese vyhľadávania znevýhodňujú. Na zvýšenie návštevnosti stránky preto nestačí len SEO optimalizácia. Potrebujete optimalizovať aj jej rýchlosť.

Okrem samotných vyhľadávačov vás pomalé načítavanie stránky znevýhodňuje aj v inom smere. Pozornosť návštevníkov internetu totiž klesá po siedmich sekundách. Ak sa stránka dovtedy nenačíta, mnohí odídu. Aby na stránke zostali a radi sa ku vám vracali, potrebujete optimalizovať jej rýchlosť.

A nakoniec ešte jeden dôvod: niektoré vyhľadávače už začali penalizovať pomalé stránky posúvaním na nižšie pozície vo vyhľadávaní.

Merajte rýchlosť stránky

Aby ste zistili, ako rýchla je vaša stránka, nestačí len odmerať čas, za aký sa načíta na vašom počítači. Na vašom počítači sa web, na ktorý chodíte často, načíta rýchlejšie. Je to vďaka dočasnej pamäti prehliadača, v ktorej si ukladá dáta pri prehliadaní. Pri opakovanej návšteve webu sa dáta načítavajú z tejto pamäte a vďaka tomu sa stránka zobrazí rýchlejšie. Okrem toho záleží aj na geografickej polohe návštevníka stránky.

Na meranie rýchlosti preto odporúčam použiť špeciálne nástroje Pingdom alebo Google Pagespeed. Ak nameriate čas načítania pod 2 sekundy, tak je to „celkom” v poriadku. Ak nie, odporúčam zvýšiť jej rýchlosť. Ak potrebujete podrobnejšie informácie, použite nástroj GTmetrix.

Nástoj na meranie rýchlosti pingdom
Nástoj na meranie rýchlosti Pingdom

Identifikujte príčiny spomalenia

Stránku spomaľuje niekoľko vecí. Najčastejšie sú to:

  • nesprávne konfigurovaný server web hostingu,
  • nekvalitne nakódované pluginy alebo priveľa nainštalovaných a nepoužívaných pluginov,
  • veľkosť stránky – v tomto prípade ide hlavne o obrázky, ktoré nie sú optimalizované pre internetové stránky,
  • externé skripty ako fonty, reklamy a podobne.

Používajte WordPress cache plugin

Podľa oficiálneho WordPress optimalizačneho návodu sú hosting a cache plugin dva najvýznamnejšie faktory ovplyvňujúce rýchlosť.

Kešovanie WordPress dokáže zrýchliť vašu stránku až 2 – 5 krát. Funguje na princípe uloženia kópie stránky do pamäte servera hneď po jej prvom načítaní. Táto kópia potom slúži každému ďalšiemu návštevníkovi stránky. To znižuje zaťaženie servera a vy vďaka tomu získate zlepšenie výkonu stránky.

WordPress sám osebe cache neobsahuje, budete preto potrebovať ďalší plugin. Medzi najlepšie patria WP rocket, WP Super CacheW3 Total Cache.

Všímol som si, že v mnohých facebook hlasovaniach považujú ľudia sa najlepší WP rocket:

Otestoval som si všetky 3 spomínané cache pluginy. Najlepšie výsledky dosahujem s WP rocket. Rozdiely medzi spomínanými pluginmi sú v zlomkoch sekundy, ale každá milisekunda pomáha dostať sa vyššie vo výsledkoch vyhľadávania (Google SERP-e).

Okrem toho sa mi zapáčila jednoduchosť nastavení a to, že svojimi funkciami ide ďalej ako ostatné pluginy – dokáže napríklad optimalizovať databázu, čo WP Super Cache a W3 Total Cache v čase testovania nedokázali.

Preto som sa rozhodol za-investovať a kúpiť si ho. Odvtedy na optimalizáciu svojich webstránok používam iba tento plugin. Ak máte web ako hobby, pokojne použite niektorý z bezplatných menovaných kešovacích pluginov. Najmä nejaký použite! 😉 Je to pravdepodobne naj-vplyvnejšia vec na zrýchlenie webu.

WP Rocket vs. iné kešovacie pluginy
WP Rocket vs. iné kešovacie pluginy

Používajte kvalitný hosting

Je známa vec, že výkon hostingu zásadne ovplyvňuje rýchlosť webstránky. Preto si dôsledne vyberte ten správny hosting. Za najlepšie hostingy pre WordPress web považujem tieto: WebSupport, Webglobe Yegon a Wedos. Možným riešením je aj prechod na vlastný virtuálny server.

Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, WebSupport na svojom blogu meral rýchlosť svojho WordPress hostingu oproti iným a dostal tieto výsledky:

To ma presvedčilo kúpiť si na skúšku tento WP hosting a zistiť prečo je tak rýchly. Vo WebSupporte som si na hostingu našiel už nainštalovanú ich vlastnú upravenú verziu WordPress. Tá spočívala v tom, že tam boli nainštalované a nastavené (vyladené) pluginy na kešovanie a optimalizáciu obrázkov (*platné v čase môjho testovania). To v kombinácii s vyladenými servrami pomohlo k týmto výborným výsledkom.

Odvtedy pre svoje projekty používam webhosting od WebSupport, na ktorom beží aj tento blog.

Používajte správne formáty obrázkov

PNG je nekomprimovaný (to znamená väčšiu veľkosť súboru) a teda je najvhodnejší na jednoduché obrázky, kde nie je veľa rozdielnych farieb. JPEG je komprimovaný formát (menšia veľkosť súboru), mierne znižuje kvalitu obrazu, ale je menší a používa sa pri obrázkoch s množstvom farieb.

Zmenšite veľkosť obrázkov

Obrázky sú pre návštevnosť webu dôležité. Výskumy dokázali, že 80% ľudí radšej číta text, ktorý nie je len čierno-biely. Farby tiež podporujú vnímanie. Nesprávne optimalizované jpg a png súbory však zaberajú príliš veľa miesta. Okrem toho, veľké súbory potrebujú viac času na stiahnutie.

Aby ste zlepšili výkon vašej stránky, je potrebné optimalizovať veľkosť obrázkov. Nemusíte sa pri tom obávať zmeny kvality zobrazenia. Môžete to urobiť priamo pri úprave obrázka — v niektorých grafických programoch je k dispozícii funkcia uložiť pre web.

Na tento účel si tiež môžete nainštalovať špecializovaný plugin. Ja používam plugin Compress JPEG & PNG images od TinyPNG. S ním som dosiahol percentuálne najväčšiu optimalizáciu veľkosti obrázkov.

Dobré skúsenosti mám aj s EWWW Image Optimizer (v bezplatnej verzii tu) alebo WP Smush.it (v bezplatnej verzii tu).

Tieto pluginy upravujú kvalitu a veľkosť obrázkov počas ich nahrávania do WordPress bez toho, aby sa to odzrkadlilo na ich kvalite. Okrem toho dokážu optimalizovať aj tie obrázky, ktoré už na webe máte.

Nastavte si postupné načítavanie obrázkov

Lazyload - nastavenie
Lazyload – nastavenie

Zvýšiť rýchlosť WordPress stránky môžete aj nastavením postupného načítavania obrázkov (takzvaný lazy load). Pri otváraní stránky sa načítajú iba tie, ktoré sú vidieť. Ostatné sa načítajú postupne, keď návštevník posúva stránku smerom dole. Zrýchli to zobrazenie stránky.

Túto funkcionalitu vám dokážu zabezpečiť viaceré pluginy. Mne to zabezpečuje plugin WP Rocket, ktorý som už spomínal.

Prejdite na php 7

PHP 7 spracováva oproti starším verziám viac ako dvakrát toľko žiadostí za sekundu:

To v praxi znamená, že php 7 je v priemere 2 až 3 krát rýchlejšie oproti php 5. Takže určite odporúčam aktivovať si ho na hostingu, ak ho ešte nemáte.

Ak si neviete pozrieť, na akej verzií php beží váš web, môžete si to jednoducho zobraziť cez plugin Display PHP Version:

WordPress - ako zistiť verziu PHP
WordPress – ako zistiť verziu PHP

Treba si dať pozor a poriadne si otestovať, či ho váš web podporuje – napríklad cez plugin PHP Compatibility Checker. Môžno máte nejaké zastaralé pluginy a naskáču vám error hlášky. V tom prípade by som zvážil zbaviť sa takýchto pluginov.

Websupport - nastaviť php7
Websupport – nastaviť php 7.2

Odstráňte nepoužívané pluginy

Pri tvorbe a úprave stránky ste nainštalovali viaceré pluginy. Nepoužívané (deaktivované) pluginy však môžu tiež spomaľovať stránku. Na zrýchlenie webu je potrebné ich nielen vypnúť ale aj vymazať.

Odstráňte iba tie pluginy, ktoré nepoužívate. Postup odstránenia je jednoduchý: V menu administrácie nájdite položku Pluginy. Vyberte ten, ktorý chcete odstrániť a vypnite ho. Následne ho odstráňte.

Používajte HTTP/2

Porovnanie rýchlosti HTTP/1 vs HTTP/2
Porovnanie rýchlosti HTTP/1 vs HTTP/2

Väčšina moderných prehliadačov už podporuje HTTP/2. Tento protokol je výrazne rýchlejší od pôvodného HTTP/1.1. Otestujte si v tomto nástroji či váš hosting podporuje HTTP/2.

keycdn: HTTP/2 test
keycdn: HTTP/2 test

Nastavte si na hostingu php cache

Nastavte si na svojom hostingu php cache – pre php 5.4+ a php 7 opcache. Pre php 5.3 a nižšie verzie xcache.

Websupport - nastavenie php cache
Websupport – nastavenie php cache

Aktualizujte pluginy

Okrem odstránenia nepoužívaných pluginov je potrebné pravidelne aktualizovať tie, ktoré ste na stránke nechali. Zlepší to bezpečnosť, poskytne lepšie možnosti a priaznivo ovplyvní aj rýchlosť WordPress stránky.

Pravidelne aktualizujte WordPress

Taktiež je potrebné pravidelne aktualizovať samotné jadro WordPress.

Aktualizujte šablónu

Tvorcovia šablón pravidelne aktualizuje jednotlivé šablóny. Pre lepšiu funkčnosť a optimalizáciu rýchlosti vašej stránky je potrebné stránku pravidelne aktualizovať. Zvýšite tak aj jej bezpečnosť. Aktualizácie okrem toho často obsahujú nové funkcie a odstránenie drobných chýb, ktoré pri vývoji šablóny vznikli.

Optimalizácia databázy

WP Rocket - optimalizácia databázy
WP Rocket – optimalizácia databázy

WordPress si ukladá aj nepotrebné údaje. Pre optimalizáciu rýchlosti stránky je potrebné občas prečistiť jej databázu. Na tento účel používam WP Rocket. Vyčistí zmazané komentáre, aktualizácie, automatické koncepty článkov, SPAM v komentároch a iné. Vhodnými pluginmi na tento účel sú aj WP Optimize a WP Sweep.

Používajte AMP (Accelerated Mobile Pages)

Accelerated Mobile Pages (AMP) sú projektom spoločnosti Google, vďaka ktorému sa mobilné stránky načítajú rýchlejšie. Na mobile ich jednoducho rozoznáte aj tak, že vo výsledkoch vyhľadávania Google majú symbol blesku:

Ako rozoznať AMP od Google na mobile
Ako rozoznať google AMP na mobile

Technológiu AMP môžete mať už zahrnutú v šablóne, alebo si môžete spojazdniť cez oficiálny plugin AMP for WordPress.

Zakážte emoji

Použite predvolené emoji prehliadača návštevníka namiesto načítania emoji z WordPress.org – tým znížite počet externých volaní na server. Mne to taktiež zabezpečuje WP Rocket:

Zakázať emoji
Zakázať emoji

Optimalizácia šablóny

Pri výbere WordPress šablóny sa neriaďte iba jaj vzhľadom, cenou a ponúkanými funkciami. Používajte radšej jednoduchšiu šablónu a zvýšte jej funkcionalitu pomocou vhodných pluginov.

Môžete si tiež kúpiť niektoré z prémiových šablón, ktoré sú optimalizované pre rýchlosť. Ak sa rozhodnete zmeniť šablónu, nezabudnite si pozorne naštudovať, ako prejsť na novú šablónu bez straty údajov a nastavení.

Minifikácia (kompresia) CSS a JS súborov

Minifikácia súborov
Minifikácia súborov

Minifikujte HTML, CSS, JS. Minifikácia zvýši rýchlosť WordPress stránky. Možete na to využiť bezplatný plugin Autoptimize, alebo to taktiež dokážete s WP Rocket.

Nastavte si odložené načítanie JavaScriptu

Optimalizáciu rýchlosti WordPress stránky ovplyvňuje aj načítanie JavaScriptu. Je to častý problém, ktorý spomaľuje zobrazenie stránky. Ak na začiatok stránky umiestnite niekoľko knižníc externých súborov, prehliadač ich začne sťahovať a spracovávať. Zvyšný obsah stránky načíta až potom. Na nastavenie odloženého načítania JavaScriptu (nazývané aj JavaScript deferred) môžete taktiež použiť WP rocket:

Odložené načítanie JavaScript
Odložené načítanie JavaScript

Neukládajte videá priamo do WordPress

Na WP stránku sa dajú uložiť aj celé videá. Kvôli optimalizácii rýchlosti to však neodporúčam. Zaberú príliš veľa miesta. Namiesto toho používajte prepojenie na YouTube, Vimeo alebo VideoPress. Stačí nakopírovať URL adresu do vášho príspevku, čím do neho video vložíte.

Používajte zhrnutia

Na hlavnej stránke a v archívoch nemusíte zobrazovať celé príspevky. Zhrnutie (v angličtine excerpt) šetrí miesto a čas načítania. Okrem toho si návštevník stránky naraz prehliadne viac tém, ktoré by ho mohli zaujímať. Neprečíta si iba jeden príspevok. Toto nastavenie závisí od zvolenej témy, to znamená že vybraná šablóna ho nemusí podporovať.

Zhrnutie článku
Zhrnutie článku

Rozdeľte komentáre na niekoľko stránok

Zvýšiť rýchlosť WordPress stránky môžete aj rozdelením komentárov. Staršie komentáre nemusí byť vidieť hneď pri načítaní článku. Môžete ich uložiť zvlášť. Nastavenie vykonáte v Nastavenia » Komentáre a zaškrtnutím voľby Rozdeliť komentáre na stránky.

Rozdelenie komentárov
Rozdelenie komentárov

Používajte CDN

CDN- Content Delivery Network
CDN- Content Delivery Network

CDN (Content Delivery Network) je technológia pre rozloženie obsahu do viacerých serverov, ktoré sa nachádzajú na rôznych miestach po svete. Umiestnenie servera tiež ovplyvňuje rýchlosť WordPress stránky v závislosti od geografickej vzdialenosť poskytovateľa vášho hostingu a návštevníka stránky. Rozloženie serverov pomáha návštevníkom dostať sa rýchlejšie k jej obsahu.

Za najlepšie CDN považujem Cloudflare, KeyCDN, StackPath (MaxCDN) a Sucuri CDN.

Jedným z najobľúbenejších CDN, ktoré je v základnej verzii zadarmo je Cloudflare. Ak ste o ňom ešte nepočuli, odporúčam prečítať si bližšie info v tomto článku.

CDN sa podľa mňa oplatí riešiť až pri veľkých weboch s návštevnosťou z rôznych častí sveta.

Použite rýchly slider

Pre zrýchlenie WordPress stránky používajte vhodný plugin pre slider. Slidery vylepšujú dizajn stránky, no často ju spomaľujú, aj keď máte optimalizované obrázky. Môže to byť dôsledkom nekvalitného kódovania pluginu. Najrýchlejší WordPress slider plugin je Soliloquyi. Patrí k prémiovým pluginom. V testoch rýchlosti nedopadol zrovna dobre známy Revolution Slider.

Porovnanie rýchlosti WordPress sliderov
Porovnanie rýchlosti WordPress sliderov. Zdroj: soliloquywp.com

Podľa mňa najlepšie z pohľadu rýchlosti je, ak je to možné, vyhnúť sa sliderom úplne.

Použite rýchlejší plugin pre galérie

envira-galery1

Ak máte na stránke veľa obrázkov, fotografií a galérií, pomôcť môže aj rýchlejší plugin pre galérie. Používajte taký, ktorý je optimalizovaný pre rýchlosť. Odporúčam prémiový plugin Envira Gallery. Vytvoríte pomocou neho foto aj video galérie. V prípade menšieho počtu obrázkov vám stačí základná galéria Šablóny.

Rozdeľte dlhé príspevky na niekoľko strán

Ak máte na stránke príspevky, ktoré sa venujú jednotlivým témam viac do hĺbky a zaberajú veľa miesta, zmenšujete tým rýchlosť načítania stránky. Aby ste sa vyhli zbytočným zdržaniam pri načítaní, rozdeľte ich na niekoľko častí. WordPress ponúka riešenie aj na takéto zobrazovania príspevkov. Nastavenie rozdelenia je možné pomocou tagu nextpage.

Umiestnite ho v text editore na miesto, kde chcete článok rozdeliť. Pomôže to zvýšiť rýchlosť WordPress stránky.

Zredukujte načítanie obsahu z iných stránok

Mnoho WordPress šablón načítava obsah z iných stránok. Ide o obrázky z externých zdrojov ako Google, Facebook a podobne. Mnoho z nich sa načítava rýchlo, takže je jednoduchšie načítať ich z tretej strany ako umiestniť ich priamo na vašej stránke.

Ak však vaše pluginy používajú priveľa takéhoto obsahu, môže to stránku spomaliť. A to je už problém. Je potrebné zredukovať načítanie externých http žiadostí pomocou ich zlúčenia do jedného súboru alebo znefunkčnenia jednotlivých skriptov.

WP Rocket - zakázať zdieľanie
WP Rocket – zakázať zdieľanie

Obmedzte ukladanie revízii príspevkov

Zrýchlenie WordPress stránky dosiahnete aj obmedzením ukladania revízii príspevkov, ktoré tiež zaberajú miesto. Dá sa tomu zabrániť pridaním jednoduchého kódu do súboru wp-config.php:

define( 'WP_POST_REVISIONS', 4 );

Tento kód umožní ukladanie posledných štyroch úprav. Staršie úpravy budú automaticky zmazané. Ja zvyknem úplne zakazovať revízie – to sa dá spraviť vložením 0 namiesto 4.

Nastavte HTTP cache priamo na serveri

Účinným riešením pre zrýchlenie WordPress stránky je aj nastavenie cache priamo na serveri:

Websupport - zapnutie http cache
Websupport – zapnutie http cache

Vypnite nepoužívané prednastavené funkcie

Na zvýšenie rýchlosti WordPress stránky je možné vypnúť niektoré funkcie. Nie každý potrebuje napríklad Emoji či pingbacky. Na to pomože napríklad plugin WP Disable. Môžete tiež obmedziť komentovanie a XML-RPC podporu – napríklad cez plugin Disable XML-RPC.

Zakážte prepájanie a krádež obsahu (Hotlinking)

Každej kvalitnej stránke hrozí skôr či neskôr krádež obsahu. Môže k tomu prísť aj tak, že iné stránky ukazujú vaše obrázky priamo z ich URL adresy namiesto toho, aby si ich načítali na vlastné servery. Tento proces spomaľuje vašu stránku. Zabránite tomu pridaním nasledovného kódu do súboru .htaccess

#disable hotlinking
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?wp.sk [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

Ako zrýchliť WordPress web – zhrnutie

Za najpodstatnejšie kritéria považujem kvalitný hosting, dobrý cache plugin, optimalizáciu obrázkov a výber vhodnej šablóny.

Páčil sa vám tento návod? Venujte mu like. Ak máte nejaké rady a tipy a radi by ste sa s nimi podelil s ostatnými, napíšte ich dole do komentára.

[avg] ([per]) [total] ocen
WordPress Návod v PDF

3 KOMENTARZE

  1. Dzień dobry,
    Jestem lekarzem od bardzo wielu lat pracującym w Tanzanii a także poprzednio innych krajach.Moje życie dostarcza mi wiele ciekawych spostrzeżeń i wrażeń którymi chcę dzielić się z ludźmi. W tym celu przed wielu laty założyłem stronę internetową przy pomocy dostępnego wówczas Microsoft Front Page. Przy przenosinach strony na hosting – nazwa.pl utraciłem książkę gości z cennymi dla mnie wpisami, na szczęście mam kopie.
    Chciałbym utworzyć moją stronę internetową w WordPress i umieścić w niej Książkę Gości także z dawnymi wpisami z Pana pomocą, oczywiście za wynagrodzeniem.
    Pozdrawiam, czekam na w miarę pilną odpowiedź
    Ryszard Jankiewicz

  2. W jednej ze stron używałem edytora WP Bakery i nie dawało się go już bardziej przyspieszyć. Dość mocno przyspieszyło po instalacji i konfiguracji wtyczki Asset CleanUp. Można za jej pomocą wyłączyć wiele zbędnych plików css oraz JS. Najwięcej jednak dała migracja na Gutenberga – trochę bolało ale się opłaciło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj