Начална страница

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към навигацията Направо към търсенето

Новини

2022 Russian invasion of Ukraine.svg


Бойни действия и териториален контрол:      Украйна      Русия

На 24 февруари 2022 година, под измислен претекст за необходимост от „денацификация“, Русия напада своя югозападен съсед Украйна.

Сравнявана с нападението на Нацистка Германия над Полша, това е най-мащабната военна агресия в Европа от Втората световна война насам и драматична ескалация на Руско-украинската война, последвала Евромайдана – масовите протести и гражданско неподчинение в Украйна през 2014 година срещу корупцията и отказа на тогавашните власти от проевропейски път на страната.

Въпреки очакванията Украйна да претърпи поражение още в първите дни, въоръжените сили на страната оказват яростна съпротива, а в населените места, които Русия успява да овладее, украинските граждани провеждат масови протести срещу руската окупация. Градове като Киев, Харков, Чернихив и Миколаив успешно отблъскват опитите за превземане и в резултат са подложени от руските войски на тежък обстрел, включително с термобарични и касетъчни боеприпаси. Резултатът са значителни разрушения и човешки жертви сред цивилното население, като особено тежка е обсадата от руските войски на рускоезичния Мариупол, довела до хуманитарна катастрофа, сравнявана с трагедиите на Герника, Ленинград, Ковънтри, Грозни и Халеб.

Нападението и продължаващата агресия срещу Украйна от страна на Русия са осъдени остро и категорично от Общото събрание на ООН, ОССЕ, ПАСЕ, страните на Европейския съюз, включително България, както и от Великобритания, САЩ, Канада, Япония, Южна Корея, Австралия, Турция и много други страни и организации. На Русия са наложени безпрецедентни икономически санкции, а значителен брой международни компании прекратяват работата си в страната или дори се изтеглят напълно от руския пазар.

Различни институции, сред които Международният наказателен съд, събират доказателства за извършените от руската страна военни престъпления, а видни обществени фигури и петиции, събрали милиони подписи, призовават за създаване на нов международен трибунал, по подобие на Нюрнбергския от края на Втората световна война, който да разследва и съди руския президент Владимир Путин и останалите държавни и военни лидери, отговорни за започването и поддържането на войната.


Повече четете в нашите статии и тематични портали:


По-рано в новините: Уикипедия в социалните мрежи • Весела Коледа и Честита Нова Година! • Уикипедия се прощава със Спасимир Пилев

Статия на седмицата

Mercury in color - Prockter07 centered.jpg

Меркурий е най-близката до Слънцето и най-малката планета в Слънчевата система. Видимата ѝ величина варира между −0,4 и 5,5; Меркурий се наблюдава винаги в непосредствена близост до Слънцето и поради това рядко бива изучаван с телескопи. Досега два космически апарата са посетили планетата: Маринър 10 (197475 г.) и МЕСИНДЖЪР, изстрелян на 3 август 2004 година, от когото се очаква да картографира цялата ѝ повърхност. Физическите характеристики на Меркурий са подобни на тези на Луната. По повърхността има множество кратери, а атмосферата е извънредно разредена. Има голямо планетно ядро от желязо, което създава магнитно поле със сила около 1% от тази на магнитното поле на Земята. На него се дължи и високата средна плътност на планетата. Температурата на повърхността варира от −180 до 430°C. Меркурий няма естествени спътници. Планетата носи името на бога Меркурий от римската митология. още»

Знаете ли

American Mink.jpg
Yavorov Monument in Vitosha.jpg
Nirvananevermind-logo.svg

Картинка на деня

Four ladies wearing a yukata in front of the North Gate of Kiyomizu-dera temple Kyoto Japan.jpg
Четири жени облечени в юката пред Северната порта на храма Кийомидзу-дера в Киото, Япония.

На 26 март през…


Стани редактор на Уикипедия

Уикипедия е свободна енциклопедия, която всеки може да редактира, развива и обогатява. Ако не знаете откъде да започнете, препоръчваме ви да прочетете помощната страница.

Papapishu-Wizard-in-blue-hat.svg Ако не сте сигурни как да започнете нова статия – опитайте помощта на нашия Вълшебник!

Текущи съобщения/ Информация

Japanese Road sign (Other dangers).svg
Липсва избрана
статия за
седмица 13 2022
Cscr-featured.svg
 Избрани статии: обсъждане на Led Zeppelin IV
Gartoon-Incandescent-Bulb.svg
 Идеи за нови статии за хора, родени на 26 март: Александър Тошков (български ветеринарен лекар, микробиолог, член-кореспондент на БАН) [редакт., архив]

Награди

Bgwiki Bg Site 2009 Plaquette.jpg
Специална награда на БГ Сайт 2009 за Уикипедия на български език за принос в българското уеб пространство.
Distinctive sign from the Bulgarian Archives State Agency.jpg
Отличителен знак „Приятел на архивите 2016“ от Държавна агенция „Архиви“ за Уикипедия на български език
„за принос в популяризирането на архивни документи за личности и събития от българската история и ползотворно сътрудничество с архивите.

Сродни проекти

If you don't speak Bulgarian, please visit our embassy.