Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

п'ятниця, 25 березня 2022 року

1 144 446 статей українською

143 413 зареєстрованих дописувачів

2839 з них активні останнього місяця

Вибрана стаття

Лого НАТО Організа́ція Північноатланти́чного до́говору, НАТО (від англ. NATO; фр. OTAN) — міжнародна міжурядова організація, що, станом на березень 2022 року, об'єднує у військово-політичний союз 30 держав Північної Америки, Європи і Близького Сходу, які прагнуть досягти мети Північноатлантичного договору, підписаного у Вашингтоні 4 квітня 1949 року. Головна роль НАТО полягає у забезпеченні свободи і безпеки країн-членів з використанням політичних і військових засобів. НАТО дотримується спільних для Альянсу цінностей демократії, індивідуальної свободи, верховенства права та мирного розв'язання суперечок та підтримує ці цінності в усьому євроатлантичному регіоні. Засадничим принципом Альянсу є спільність поглядів між членами НАТО, що робить нероздільною безпеку Європи і Північної Америки. Головним військово-політичним принципом організації є система колективної безпеки, тобто спільних організованих дій всіх її членів у відповідь на напад ззовні.

Радіопередавач конструкції Гульєльмо Марконі на кораблі «Міннетонка». Імовірно, 1902 року саме на ньому передавали ходи першої шахової партії на радіохвилях (світлина 1902 року) Радіоматч СРСР — США із шахів — перший міжнародний шаховий матч після Другої світової війни. Проведений 1-4 вересня 1945 року за допомогою радіозв'язку на 10 шахівницях у два тури. Збірна СРСР передавала ходи з Москви, а команда США — з Нью-Йорка. Сполучені Штати були переможцями чотирьох поспіль олімпіад у 1930-х роках, а Радянський Союз міг стати новим гегемоном на шаховій арені, але війна перервала міжнародні зв'язки й не було можливості оцінити рівень радянських гравців. Про силу цих збірних свідчить також факт, що серед учасників матчу було 4 із 6 гросмейстерів, у майбутньому запрошених на матч-турнір за звання чемпіона світу 1948 року. До того збірні Радянського Союзу та Сполучених Штатів не зустрічалися між собою в жодному виді спорту. Перша така зустріч повинна була стати символом єднання та культурного співробітництва союзників у Другій світовій війні, але з огляду на політичне протистояння мала й пропагандистське значення, особливо для радянської сторони. Розгромна перемога збірної СРСР з рахунком 15½:4½ розпочала епоху домінування радянської шахової школи у світі.

Вибране зображення

Mother and baby sperm whale.jpg
Самка кашалота з дитинчам біля берегів Маврикію. До тіла дитинчати прикріплені ремори.

Вибраний список

Отто Кретчмер Список підводників — кавалерів Лицарського хреста Залізного хреста містить прізвища німецьких офіцерів підводних човнів, у переважній більшості командирів субмарин, які в роки Другої світової війни були удостоєні найвищої військової нагороди Третього Рейху — Лицарського хреста Залізного хреста та його вищими ступенями. Загалом було відзначено 145 офіцерів та матросів цієї нагороди. Список впорядкований за категоріями, починаючи з двох кавалерів найвищої відзнаки Лицарського хреста Залізного хреста з дубовим листям, мечами та діамантами. Далі визначені п'ять офіцерів флоту — підводників, що були нагороджені Лицарським хрестом Залізного хреста з дубовим листям та мечами й 29 кавалерів Лицарського хреста Залізного хреста з дубовим листям.

25 березня в історії

День незалежності (День відродження) Греції, неофіційний День Волі в Білорусі
Ізабелла Макдафф, графиня Б'юкен, коронує Роберта Брюса шотландською короною. Скульптура в Единбурзькому замку
Митрополит Германос благословляє стяг революції 25 березня 1821 року. Картина Т. Врізакіса (1865)

Народилися

Володимир Кличко (2008)

Померли

В'ячеслав Чорновіл, жовтень 1995
Дієго-Гарсія
Алегорія тюльпаноманії
Сатирична ілюстрація походження людини від амеби

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа