Главна страна

С Википедије, слободне енциклопедије
Сјајан чланак

Марсова научна лабораторија

...

Марсова научна лабораторија (енгл. Mars Science Laboratory), или скраћено МНЛ, роботска је сонда националне аеронаутичке и свемирске администрације. Намена јој је да се помоћу ње дође до сазнања о постојању трагова и услова за живот на Марсу. Главна компонента система је ровер назван Кјуриосити (Радозналост, енгл. Curiosity). Ровер (други назив планетарни ровер) је роботизовано возило за истраживање свемира пројектовано за кретање по површини планете или неког другог небеског тела. Може се користити за транспорт људске посаде (амерички астронаути су их користили током мисија на Месец), или се аутономно кретати без слања команди са Земље. Обично их достављају летелице, које се спуштају према површини планете малом брзином (мекано слетање). Ове летелице се називају лендери.

Лансирање се догодило 26. новембра 2011. у 15.02.00.211 УТЦ, а слетање на површину планете, у Гејл кратер, 6. августа 2012. године у 05.17.57 УТЦ. Уз помоћ нових принципа слетања, ровер се спустио на Марс, већом прецизношћу од досадашњих сонди. Примаран циљ ровера је да покуша да открије да ли је тренутно или у прошлости Марс био погодан за развој живота, мада неће трагати за неким одређеним његовим облицима. Уместо тога, ровер ће хемијски анализирати узорке на различите начине, између осталог скупљати узорке тла, бушити стене и користити ласер и пратеће сензоре.

Добар чланак

Музеј „Рас” Нови Пазар

Зграда музеја

Музеј „Рас” у Новом Пазару је основан 1953. године као Градски музеј на иницијативу о оснивању Савета за просвету и културу СО Нови Пазар из 1952. године. Смештен је у центру града, у једној од старих, градских кућа, традиционалне архитектуре из средине 19. века. Музеј је комплексног типа и обухвата области археологије, историје, етнологије, нумизматике, примењене уметности и савременог ликовног стваралаштва. Располаже са 333 m² изложбеног простора и са 5.876 предмета, од чега је археолошка збирка најбројнија и највише обрађена. Године 2013. проглашен је за институцију од националног значаја.

Музеј је под називом Градски музеј радио у изнајмљеним просторијама до краја 1957. године када је променио име у Рашки музеј, који је 1969. године добио зграду, у којој се налазила школа. Зграда је подигнута средином 19. века и у њој је била смештена и руждија (турска гимназија).

Изабрани списак

Дискографија групе The Smiths

Мориси (лево) и Џони Мар (десно)

Дискографија енглеске групе The Smiths жанра алтернативни рок састоји се од четири студијска албума, једног ЕП-а, једног албума уживо, десет компилацијских албума, 22 сингла, једног видео-албума и 14 музичких спотова.

Група је сарађивала с дискографским кућама Rough Trade, Sire и Warner Bros. Основали су је 1982. певач Мориси, гитариста Џони Мар, басиста Енди Рорк и бубњар Мајк Џојс.

Први сингл групе Hand in Glove објављен је у мају 1983. и доживео је неуспех, али је зато наредни сингл This Charming Man, објављен октобра 1983, достигао 25. место на британској топ-листи синглова. Године 1984. сингл What Difference Does It Make? доспео је на 12. место топ-листе у Уједињеном Краљевству (УК), а албум The Smiths достигао је 2. место на британској топ-листи албума. Њихова наредна три сингла постигла су успех јер су се нашла на списку 20 најбољих у УК. Други студијски албум Meat Is Murder из 1985. нашао се на врху топ-листа у УК, а једини сингл с тог албума That Joke Isn't Funny Anymore није успео да се пласира на листу 40 најбољих. Наредних шест синглова групе нашли су се на списку 30 најбољих у УК, а трећи студијски албум The Queen Is Dead, објављен 1986, нашао се на 2. месту у УК.

Упркос успесима групе Џони Мар ју је напустио августа 1987. због неслагања с Морисијем. Група се распала септембра 1987, с издавањем албума Strangeways, Here We Come. Strangeways, Here We Come је достигао 2. место на топ-листи у УК и 55. место на листи Билборд 200 и тако постао најбоље котирани албум групе.

Недавни догађаји

Вести

Рат у Украјини
На данашњи дан

21. март

Немачки тенк на фронту 21. марта 1918.


Занимљивости

Да ли сте знали

Лав
  • ... да се рика лава може чути и на удаљености од 8 km?
  • ... да је перуански град Ла Ринконада (Перу) највише насељено место на планети Земљи? Он лежи на надморској висини од 5.100 метара.
  • ... да у животињском царству трудноћа траје најкраће код женке опосума (12—13 дана), а најдуже код азијског слона (608 дана)?
  • ... да жаба користи очне јабучице да гурне храну низ грло?
  • ... да све пчеле на свету дневно произведу око 3.000 тона меда?
  • ... да када су изграђене, пре више од 4500 година, египатске пирамиде биле су беле као папир и глатке као стакло?

Изабрана слика

Николај Гогољ, руски писац родом из данашње Украјине (1809—1852) (пуна величина: 3.000 × 2.000 *)

Николај Гогољ, руски писац родом из данашње Украјине (1809—1852)
(пуна величина: 3.000 × 2.000)

Википедија

Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на њој може мењати свако с приступом интернету.

Првобитна верзија пројекта започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године. Тренутно Википедија има више од 58,4 милиона чланака на 309 језика, од којих је преко 656.000 на српском.

Доприноси

Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати правила и смернице које је усвојила заједница.

Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају и користе слике итд. У било којем тренутку можете да затражите помоћ или да се обратите свом ментору.

Заједница

До сада су на Википедији на српском језику 302.122 корисника отворила налог, а од тога је 827 активно. Сви уредници су волонтери који удружују напоре у оквиру различитих тематских целина. Посетите Радионицу и сазнајте како и ви можете помоћи.

Дискусије и коментари о садржају чланака су добродошли. Странице за разговор користе се за размену мишљења и указивање на грешке како би се постојећи чланци побољшали и употпунили.