Захищені комунікації особливо важливі в період кризи. Усвідомлення того, що за нами стежать впливає на те, як ми висловлюємось, ми часто піддаємось атакам різного роду акторів, починаючи від злочинців закінчуючи нашим власним урядом. У зв’язку з війною в Україні та політичними репресіями в Росії, як для росіян, так і для українців важливо дати своїм близьким зрозуміти, що вони в порядку, залишатись проінформованими та організовуватись.

Не дивно, що під час кризи багато людей за замовчуванням використовують найдоступнішу систему підтримки зв’язку – мобільну мережу. Але спілкування через мобільні мережі пов’язане з ризиками, про які ви повинні знати. Мало того, що в цих мережах є багато інструментів для перехоплення комунікацій, але й будь-кому, хто має доступ до мережі, навіть не потрібно брати участь у перехопленні. Це робить ваше спілкування вразливими для зловмисних хакерів, компаній, співробітників, правоохоронних органів та іноземних державних установ.

Мобільна мережа не шифрує дзвінки чи текстові повідомлення від початку до кінця і не приховує ваше місцезнаходження. Будь-хто, хто має доступ до мережі, може бачити всю цю інформацію.

Телефонні дзвінки та текстові повідомлення легко перехоплюються, зокрема, якщо вони передаються через найстаріші стільникові мережі: 2G. Ось чому ми попросили Apple і Google запропонувати користувачам можливість вимкнути 2G. Google запровадив цю опцію для своїх останніх пристроїв, але зазвичай вона недоступна в Росії та Україні. Відповідь від Apple, ми все ще чекаємо.

Хоча ми закликаємо людей триматися подалі від 2G, коли це можливо, мережі 3G, 4G і 5G також не є безпечними варіантами для голосового та текстового зв’язку, особливо для тих, що знаходяться в Росії та Україні. Використовуючи ці мережі, ваші комунікації не захищені наскрізним шифруванням, що означає, що будь-хто, хто їх перехоплює, включно з посередниками, може бачити та чути зміст вашого спілкування.  

Якщо Ви не повинні використовувати традиційну мобільну мережу для дзвінків і текстових повідомлень, що ж Вам слід використовувати? 

Існує багато програм, які забезпечують наскрізне шифрування як для голосових, так і для текстових розмов, незалежно від мережі, яка використовується для передачі зв’язку. Але є обмеження для цих засобів захисту, оскільки незашифровані метадані дають багато інформації про вас. Метадані – це інформація, яка передається разом із вашим повідомленням. Наприклад, ця інформація включає в себе, хто надіслав повідомлення, одержувач повідомлення та місцезнаходження того, хто його надіслав.

Навіть під час використання програм для обміну повідомленнями із наскрізним шифруванням ваше місцезнаходження все ще доступне через мобільну мережу, до тих пір,поки ваш пристрій підключено до мережі. Це потрібно для роботи системи. Наприклад, коли вам хтось телефонує, мережа повинна знати, куди надіслати дзвінок. Хоча це дуже корисно, це також означає, що кожен, хто має доступ до мережі, може знати про ваше місцезнаходження. Симулятори стільникових сайтів (CSS) також можна використовувати для визначення місцезнаходження людей поблизу симуляторів CSS. У звітах стверджується, що російські військові не тільки знищили вежі 3G і 4G в Україні, а й встановили там симулятори CSS — дія, яка, очевидно, мала зворотний ефект і зробила російські комунікації вразливими.

Незалежно від того, де Ви знаходитесь, а особливо в Росії та Україні, Вам не слід покладатися на телефонні дзвінки чи SMS, щоб захистити конфіденційність вашого спілкування від державних структур. Незалежно від покоління вашої мережі, наскрізні зашифровані програми для обміну повідомленнями, такі як WhatsApp, FaceTime Audio, Theema, Wire, Signal або Viber, забезпечать значно більшу безпеку для ваших дзвінків і повідомлень. Для двофакторної автентифікації або 2FA  (код, який ви отримуєте для входу у свій обліковий запис) ви повинні спробувати використовувати додаток через SMS, коли можливо.

Оскільки кожен має різну модель загрози, знання сильних і слабких сторін різних типів спілкування допоможе вам приймати зважені рішення щодо того, що краще зробити, які програми найкраще підходять для вашого ризику та коли вимкнути телефон або просто залишити його вдома, якщо можливо.

Related Issues