Gutenberg

Opis

„Gutenberg” to kryptonim zupełnie nowego paradygmatu tworzenia za pomocą WordPressa, który ma na celu zrewolucjonizowanie całego doświadczenia wydawniczego w takim stopniu, w jakim Gutenberg zrobił dla druku. Projekt przebiega zgodnie z czterofazowym procesem, który wpływa na główne elementów WordPressa — edycji, dostosowywania, współpracy i wielojęzyczności.

Edytor bloków wprowadza modułowe podejście do tworzenia stron i wpisów: każdy fragment treści w edytorze, od akapitu przez galerię obrazów po nagłówek, jest osobnym blokiem. I podobnie jak fizyczne bloki, te w WordPressie można dodawać, układać i przestawiać – umożliwia to użytkownikom WordPressa intuicyjne tworzenie stron bogatych w multimedia, bez korzystania ze skróconych kodów lub niestandardowego kodu HTML.

Edytor bloków po raz pierwszy został udostępniony w grudniu 2018 r. Zawsze ciężko pracujemy nad dopracowywaniem użyteczności, tworzeniem większej liczby lepszych bloków i kładzeniem podwalin pod przyszłe etapy pracy. Każde wydanie WordPressa jest gotowe do użycia ze stabilnymi funkcjami z wielu wersji wtyczki Gutenberg, więc nie musisz używać wtyczki, aby korzystać z wykonywanej tutaj pracy. Jeśli jednak oczekujesz przygód i obeznania z technologią, wtyczka Gutenberg oferuje najnowsze i najlepsze rozwiązania, dzięki czemu można dołączyć do nas w testowaniu najnowocześniejszych funkcji, zacząć bawić się blokami, a może zainspirować się do zbudowania własnego.

Odkrywaj więcej

  • Dokumentacja użytkownika: Sprawdź dokumentację użytkownika WordPressa, aby poznać szczegóły dotyczące korzystania z edytora dla autorów i twórców wpisów oraz stron.

  • Dokumentacja dla programistów: zapoznaj się z dokumentacją dla programistów [en] zawierającą obszerne samouczki, dokumentację i odniesienia do interfejsów API pozwalających rozbudować edytor.

  • Współtwórcy: Gutenberg jest projektem typu open source i jest otwarty dla wszystkich autorów, od kodu po projektowanie, od dokumentacji po segregację. Zobacz więcej na: Contributor’s Handbook aby dowiedzieć się więcej, jak możesz przyczynić się do rozwoju projektu.

Centrum rozwoju projektu Gutenberg można znaleźć pod adresem https://github.com/wordpress/gutenberg. Dyskusje na temat projektu są na Make Core Blog oraz na kanale #core-editor na slacku, w tym cotygodniowe spotkania. Jeśli nie masz konta na slacku, możesz zarejestrować się tutaj.

Najczęściej zadawane pytania

W jaki sposób mogę wysłać opinię lub otrzymać pomoc na temat błędu?

Chętnie dowiemy się więcej na temat znalezionych błędów, sugestii nowych funkcji lub twojej opinii! Przejdź na stronę z wątkami na GitHubie aby wyszukać istniejące zgłoszenia lub utwórz nowe. Staramy się porządkować zgłaszane problemy na forum, abyś mógł otrzymać szybką odpowiedź (i nie powielać wątków), utrzymując wszystko scentralizowane w repozytorium GitHub.

Czy muszę używać wtyczki Gutenberg, aby uzyskać dostęp do tych funkcji?

W zależności od funkcji, której chcesz użyć! Pamiętaj, że każda wersja WordPressa po 5.0 zawiera dołączoną wersje wtyczki Gutenberg, automatycznie zawierające nowe funkcje i zmiany. Jeśli chcesz najnowocześniejszych funkcji, w tym bardziej eksperymentalnych elementów, należy użyć wtyczki. Można przeczytać więcej na temat czy użycie wtyczki jest właśnie dla ciebie.

Gdzie mogę sprawdzić, które wersje wtyczek Gutenberga są zawarte w każdym wydaniu WordPressa?

Wyświetl dokument Wersje w WordPressie, aby uzyskać tabelę pokazującą, która wersja wtyczki Gutenberg jest dołączona w każdym wydaniu WordPressa.

Co dalej w projekcie?

Cztery fazy projektu to edycja, dostosowywanie, współpraca i wielojęzyczność. Można dowiedzieć się więcej o projekcie i jego fazach od Matta w jego wystąpieniach „State of the Word” na 2020, 2019 i 2018. Można też śledzić informacje o wydaniu co dwa tygodnie i miesięczne aktualizacje planu projektu w Make WordPress Core blog, aby uzyskać więcej aktualnych informacji o tym, co się teraz dzieje.

Gdzie mogę przeczytać więcej o Gutenbergu?

Recenzje

16 marca 2022
The future is coming. Gutenberg's purpose is awesome.
11 marca 2022
I really like this plugin, just wish that it was not necessary and that only the Gutenberg WP core was sufficient. THE FSE Theme and Gutenberg will eventually eliminate the need for website builders, which are becoming bloated and very slow. Better control over margins, padding, content window size, negative margins and improvement in the whole menu system is still needed. Having said that Gutenberg is a powerful, and welcomed, direction for WordPress and is the future of websites on the internet. We are already in the process of only doing posts with Gutenberg on all of our sites, and will soon start the process of moving our site pages to Gutenberg as well. Thanks for thinking into the future.
10 marca 2022
Développer un page builder basé sur les blocs est un besoin voire une nécessité pour assurer un avenir indépendant à ceux qui veulent rester libres et affranchis d'éditeurs comme Tatsu, Divi, Elementor... Merci aux développeurs pour ce travail gigantesque. Ne vous découragez pas des critiques négatives injustifiées à mon sens. La porte est ouverte à ceux qui ne sont pas contents : arrêtez de dénigrer svp.
6 marca 2022
Playing around with a FSE Theme and Gutenberg is rather amazing. We need more controls natively (negative margin, better group-sizing) and the Navigation block needs improvements (drop down menu in a footer should be a drop-up menu). Keep up the good work!

Kontrybutorzy i deweloperzy

„Gutenberg” jest oprogramowaniem open source. Poniższe osoby miały wkład w rozwój wtyczki.

Zaangażowani

Podziękuj tłumaczom za ich wkład.

Przetłumacz wtyczkę “Gutenberg” na swój język.

Interesuje cię rozwój wtyczki?

Przeglądaj kod, sprawdź repozytorium SVN lub czytaj dziennik rozwoju przez RSS.

Rejestr zmian

Aby przeczytać listę zmian najnowszej wersji wtyczki Gutenberg, przejdź na stronę wydania.