Shortcuts: WD:INTRO, WD:I

Вікідані:Вступ

From Wikidata
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Wikidata:Introduction and the translation is 100% complete.

Вікідані це вільна, спільна, багатомовна вторинна база даних, що має на меті збір структурованих даних для надання підтримки Вікіпедії, Вікісховищу, іншим вікі-проектам руху Вікімедіа і будь-кому у світі.

Що це означає?

Розглянемо це вступне твердження більш детально:

  • Вільна. Дані у Вікіданих публікуються під ліцензією Creative Commons Public Domain Dedication 1.0, яка дозволяє повторно використовувати дані різними способами. Ви можете копіювати, змінювати, поширювати та представляти дані, навіть з комерційною метою, без усілякого дозволу.
  • Спільна. Дані заносяться й підтримуються редакторами Вікіданих, які встановлюють правила створення і адміністрування вмісту. Автоматизовані боти також вносять дані у Вікідані.
  • Багатомовна. Редагування, використання й пошук даних є повністю багатомовним. Дані, внесені будь-якою мовою, одразу ж стануть доступними й іншими мовами. Редагування можливе і заохочується будь-якою мовою.
  • Вторинна база даних. Вікідані записують не тільки твердження, але й їхні джерела і зв'язки з іншими базами даних. Це відображає різноманітність доступних знань та забезпечує можливості для їхньої перевірки.
  • Збір структурованих даних. Солідний рівень структурованості дозволяє легко повторно використовувати ці дані проектами Вікімедіа та третіми сторонами, і дозволяє комп'ютерам легко обробляти та «розуміти» їх.
  • Для надання підтримки вікі Вікімедіа. Вікідані допомагають Вікіпедії, надаючи простіший супровід шаблонів-карток та міжмовних зв'язків, зменшуючи таким чином навантаження на Вікіпедію, водночас підвищуючи її якість. Оновлення однією мовою стають доступні усім іншим мовам.
  • Будь-хто у світі. Будь-хто може використовувати Вікідані у будь-яку кількість різних способів, використовуючи їхній прикладний програмний інтерфейс.

Як працюють Вікідані?

На цій схемі елемента Вікіданих показано найважливіші терміни, які стосуються Вікіданих.

Вікідані — це центральне сховище даних, до якого мають доступ інші, наприклад вікі, що підтримуються Фондом Вікімедіа. Інформація, що динамічно завантажується з Вікіданих, не потребує постійного оновлення у кожній окремій вікі. Наприклад, у Вікіданих можна централізувати статистику, дані, розміщення та інші звичні дані.

Репозиторії Вікіданих

Елементи і їх дані зв'язані між собою.

Репозиторій Вікіданих складається в основному з елементів, кожен з яких має мітку, опис і один або декілька синонімів. Елементи мають унікальний ідентифікатор, що складається з префікса Q і числа, наприклад Douglas Adams (Q42).

Твердження описують детальні характеристики Елемента і складаються з властивостей і значень. Властивості у Вікіданих позначаються ідентифікатором, який складається з префікса P і унікального номера, наприклад educated at (P69).

Особам ви додаєте властивість, що позначає, де вона вчилася, вказуючи значенням навчальний заклад. Будівлям ви присвоюєте властивість географічних координат, вказуючи значення довготи і широти. Властивості можуть також посилатися на зовнішні бази даних. Властивість, що посилається на елемент у зовнішній базі даних, наприклад, базі даних органів контролю, що використовується бібліотеками та архівами, називається ідентифікатором. З ними пов'язані певні зовнішні посилання, що пов'язують елемент з відповідним елементом в інших вікі, таких як Вікіпедія, Вікіпідручник чи Вікіцитати.

Усю цю інформацію можна відобразити будь-якою мовою, навіть якщо оригінально дані було введено іншою мовою. При доступі до цих значень, вікі показуватимуть найновіші дані з доступних.

Елемент Властивість Значення
Q42 P69 Q691283
Douglas Adams educated at St John's College

Робота з Вікіданими

Існує кілька способів роботи з Вікіданими, серед яких як вбудовані, так і зовнішні інструменти чи програмні інтерфейси.

  • Wikidata Query та Reasonator — популярні інструменти для пошуку і дослідження елементів Вікіданих. На сторінці інструментів є детальний список цікавих проектів, які можна розглянути.
  • Інші вікі можуть отримувати доступ до даних для своїх сторінок через інтерфейс Lua Scribunto. Ви можете дістати усі дані незалежно, використовуючи API Вікіданих.

Як розпочати

Інтерактивні тури Вікіданих розроблені для нових користувачів — найкращий спосіб дізнатися про Вікідані більше.

Ось декілька посилань, з яких можна почати:

Як зробити свій внесок?

Не вагайтеся, і беріться до редагування. Редагування — це найкращий спосіб вивчити структуру та концепцію Вікіданих. Якщо ви хочете одразу зрозуміти концепцію Вікіданих, то вам потрібно ознайомитися зі сторінками довідки. Якщо у вас є запитання, сміливо ставте їх у чаті проекту чи на сторінці зворотнього зв'язку з розробниками.

Далі буде

Вікідані це живий проект, що знаходиться в постійному розвитку. Додаткові типи даних а також запити будуть доступні в майбутньому. Ви можете знайти більше інформації про Вікідані і їх постійний розвиток на сторінці проекту в Мета-вікі. Підпишіться на поштову розсилку проекту Вікідані для того щоб отримувати свіжу інформацію про розвиток та взяти участь в обговореннях майбутнього цього проекту.

Див. також