Начална страница

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Направо към навигацията Направо към търсенето

Новини

Бойни действия и териториален контрол по последни данни
територия контролирана от:      Украйна      Русия


Нападението на Русия над Украйна e пълномащабна военна инвазия, инициирана в ранните часове на 24 февруари 2022 г. от страна на Русия над нейния югозападен съсед Украйна.

Сравнявано с нападението на Нацистка Германия над Полша, то представлява най-драматичната ескалация на Руско-украинската война, последвала Евромайдана от 2014 година – масовите протести и гражданско неподчинение в Украйна срещу корупцията и отказа на тогавашните власти от проевропейски път на страната – и кулминирала до този момент с незаконното анексиране на Крим от Русия и паралелната война в Донбас, довела до смъртта на хиляди и оставила десетки хиляди ранени или осакатени.

Осъдено остро и категорично от българските власти, Общото събрание на ООН, институциите и страните на Европейския съюз, от Великобритания, САЩ, Канада, Япония, Израел, Грузия, Турция и други страни и международни организации, нападението е определяно като „варварска атака“, оправдавана с „цинични аргументи“, и „най-голямата атака на стабилността и Европа от десетилетия“. Разследване на руската инвазия за предполагаеми военни престъпления започва Международният наказателен съд, а за отговорен за жертвите на войната и за човешките трагедии в резултат от нея е посочен лично руският президент Владимир Путин.

Повече четете в нашите статии и тематични портали:

По-рано в новините: Уикипедия в социалните мрежи • Весела Коледа и Честита Нова Година! • Уикипедия се прощава със Спасимир Пилев

Статия на седмицата

Mercury in color - Prockter07 centered.jpg

Меркурий е най-близката до Слънцето и най-малката планета в Слънчевата система. Видимата ѝ величина варира между −0,4 и 5,5; Меркурий се наблюдава винаги в непосредствена близост до Слънцето и поради това рядко бива изучаван с телескопи. Досега два космически апарата са посетили планетата: Маринър 10 (197475 г.) и МЕСИНДЖЪР, изстрелян на 3 август 2004 година, от когото се очаква да картографира цялата ѝ повърхност. Физическите характеристики на Меркурий са подобни на тези на Луната. По повърхността има множество кратери, а атмосферата е извънредно разредена. Има голямо планетно ядро от желязо, което създава магнитно поле със сила около 1% от тази на магнитното поле на Земята. На него се дължи и високата средна плътност на планетата. Температурата на повърхността варира от −180 до 430°C. Меркурий няма естествени спътници. Планетата носи името на бога Меркурий от римската митология. още»

Знаете ли

American Mink.jpg
Yavorov Monument in Vitosha.jpg
Nirvananevermind-logo.svg

На 21 март през…

Ото фон Бисмарк
Петър Берон

Стани редактор на Уикипедия

Уикипедия е свободна енциклопедия, която всеки може да редактира, развива и обогатява. Ако не знаете откъде да започнете, препоръчваме ви да прочетете помощната страница.

Papapishu-Wizard-in-blue-hat.svg Ако не сте сигурни как да започнете нова статия – опитайте помощта на нашия Вълшебник!

Текущи съобщения/ Информация

Japanese Road sign (Other dangers).svg
Липсва избрана
статия за
седмица 13 2022
Cscr-featured.svg
 Избрани статии: обсъждане на Led Zeppelin IV

Награди

Bgwiki Bg Site 2009 Plaquette.jpg
Специална награда на БГ Сайт 2009 за Уикипедия на български език за принос в българското уеб пространство.
Distinctive sign from the Bulgarian Archives State Agency.jpg
Отличителен знак „Приятел на архивите 2016“ от Държавна агенция „Архиви“ за Уикипедия на български език
„за принос в популяризирането на архивни документи за личности и събития от българската история и ползотворно сътрудничество с архивите.

Сродни проекти

If you don't speak Bulgarian, please visit our embassy.