Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

POL gmina Karnice COA.svg

…do której budowli nawiązuje widoczny obok herb?

…czym się różnią ManogeaKapogea?

…że najmłodsza w historii miliarderka, która dorobiła się majątku od zera, wymyśliła nazwę popularnej aplikacji randkowej?

kto był ostatnim komendantem III Okręgu POW w Siedlcach?

…dlaczego Chemisz jest przedmiotem dyskusji mormońskich teologów?

…które drzewa mają tak silnie parzący sok, że są omijane podczas wycinki?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na Ukrainę

Zmarli: Shahabuddin AhmedMarian ZembalaEugene ParkerJacek RzehakCharles Greene (na zdjęciu)Erhard BusekWilliam HurtKarl OffmannRüstəm İbrahimbəyov

Rocznice

20 marca: imieniny obchodzą m.in.: Aleksandra, Eufemia i Klaudia
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Ida (movie) logo.png

Idadramat filmowy z 2013 roku w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, zrealizowany w koprodukcji polsko-duńskiej na podstawie scenariusza Pawlikowskiego oraz Rebeki Lenkiewicz. Film, którego akcja rozgrywa się w Polsce w 1962 roku, ukazuje losy postulantki w katolickim zakonie, która od swojej ciotki Wandy Gruz dowiaduje się, że jest Żydówką o imieniu Ida. Obie kobiety wyruszają w podróż, która odkrywa mroczną tajemnicę ciążącą na ich życiu. Głównym motywem poruszanym przez Idę jest przepracowywanie traumy i żałoby po Zagładzie Żydów na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Ida była pierwszym polskim filmem Pawlikowskiego, dotąd aktywnego głównie jako reżyser filmów anglojęzycznych. Nakręcony z użyciem czerni i bieli film nawiązuje między innymi do estetyki filmów modernistycznych z lat 60. XX wieku. W role Idy i Wandy wcieliły się odpowiednio Agata Trzebuchowska oraz Agata Kulesza. Film został uhonorowany Grand Prix Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz Polskiej Akademii Filmowej. W Stanach Zjednoczonych Ida otrzymała – jako pierwszy w historii pełnometrażowy polski film – Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Handprint by Agnieszka Holland in the Stars Promenade.JPG

W ciemnościfilm wojenny z 2011 roku w reżyserii Agnieszki Holland, zrealizowany w polsko-niemiecko-kanadyjskiej koprodukcji na podstawie scenariusza Davida F. Shamoona i poświęcony tematyce Zagłady Żydów podczas II wojny światowej. Film jest adaptacją powieści W kanałach Lwowa autorstwa Roberta Marshalla; oparto się również na wspomnieniach jednej z bohaterek filmu, Krystyny Chiger, opisanych w książce Dziewczynka w zielonym sweterku. Film opowiada o wojennych losach rodziny Chigerów oraz kilkunastoosobowej grupki Żydów ukrywających się przez czternaście miesięcy w lwowskich kanałach dzięki pomocy lwowskiego kanalarza Leopolda Sochy. W ciemności odniósł sukces artystyczny, zbierając przeważnie pozytywne recenzje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Film Holland został nagrodzony trzema Orłami, a także ośmioma statuetkami w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W ciemności cieszył się również powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, wchodząc do ścisłej czołówki filmów nominowanych do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Czytaj więcej…