Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Hyphodermella corrugata 206609.jpg

…że przedstawionej na zdjęciu strzępkoskóreczki, pomarszczonej wcale nie ze starości, i tak już w Polsce nie ma?

…które lasy mają mglistą przyszłość?

…jakie były okoliczności zniszczenia miasta Moroni?

…w której operze mydlanej Iain De Caestecker zagrał jako dziecko?

…na jakich wysokościach spotkasz bardzo rzadkie biedronki z rodzaju Shirozuella?

gdzie mieściło się główne centrum prasowe Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2022?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na Ukrainę

Zmarli: Eugene ParkerJacek RzehakCharles GreeneErhard BusekWilliam Hurt (na zdjęciu)Karl OffmannRüstəm İbrahimbəyovRupiah BandaJürgen Grabowski

Rocznice

17 marca: imieniny obchodzą m.in.: Gertruda, Patryk i Zbigniew; Dzień Świętego Patryka
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

Mi-24 Polish.jpg

Lista śmigłowców Wojska Polskiegośmigłowce znajdują się na wyposażeniu Wojska Polskiego od 1957 roku. Lista zawiera wykaz typów śmigłowców, które służyły w ludowym Wojsku Polskim oraz Siłach Zbrojnych RP. Wojsko Polskie zainteresowało się wojskowym wykorzystaniem śmigłowców w latach 50. XX wieku. Pierwszymi jednostkami, do których trafiały śmigłowce były eskadry łącznikowe oraz jednostki sanitarne. Były to śmigłowce typu SM-1, później uzupełniane śmigłowcami SM-2. Oba te wiropłaty produkowane były w WSK Świdnik. Pod koniec lat 50. XX wieku w ZSRR zakupiono śmigłowce transportowe Mi-4. W tym okresie śmigłowce stosowano ostrożnie, wykorzystując je do prostych zadań transportowo-łącznikowych. Z czasem pojawiły się zastosowania taktyczne, np. w rozpoznaniu oraz desancie. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Laivas Prezidentas Smetona.jpg

Prezidentas Smetonaokręt flagowy marynarki litewskiej w okresie pierwszej Republiki Litewskiej w latach 1918–1940. Dawny niemiecki trałowiec M 59 typu Minensuchboot 1916 z końca I wojny światowej, zakupiony przez Litwę w 1927 roku i używany jako dozorowiec pogranicza oraz okręt szkolny. Został nazwany na cześć pierwszego prezydenta Litwy, Antanasa Smetony. W wyniku aneksji Litwy przez ZSRR latem 1940 roku został przemianowany na Pirmūnas, a następnie Korałł i wcielony do radzieckich sił ochrony pogranicza, a po ataku Niemiec na ZSRR do Floty Bałtyckiej. Służył jako dozorowiec i trałowiec, w 1944 roku przemianowany na T-33. Okręt zatonął 11 stycznia 1945 roku w Zatoce Fińskiej w wyniku ataku torpedowego niemieckiego okrętu podwodnego U-745. W 2007 roku wrak okrętu został zlokalizowany przez badaczy estońskich na głębokości 83 metrów. Czytaj więcej…