Wikipedia:Strona główna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

Ostseebad Zoppot - Kollath Tempel. 1908-1945 (70931879).jpg

…że Świątynia Kollatha (na ilustracji) nie jest miejscem kultu?

…który znany od miocenu i pospolity w Europie chrząszcz z rodziny kałużnicowatych został zawleczony do Kanady?

…czyj plan miał doprowadzić do zjednoczenia Cypru?

…skąd wzięła się nazwa londyńskiej dzielnicy King’s Cross?

…w jakim celu warto uprawiać niektóre gatunki z rodzaju Meliosma?

…który fotograf wszedł na trwałe do historii fotografii II wojny światowej?

Wydarzenia

Zmarli: René ClemencicZofia GołubiewMuhammad Rafiq Tarar (na zdjęciu)Paula MarosiShane WarneMaryan WisniewskiAleksander TarnawskiDean WoodsAlewtina Kołczina

Rocznice

12 marca: imieniny obchodzą m.in.: Bernard, Blizbor i Józefina; dzień niepodległości Mauritiusu
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Artykuł na medal

2010 Opening Ceremony - Spain entering.jpg

Hiszpania na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 – występ kadry sportowców reprezentujących Hiszpanię na igrzyskach olimpijskich w Vancouver w 2010 roku. Hiszpanie uczestniczyli w zawodach siedmiu spośród piętnastu dyscyplin sportowych, łącznie w 23 konkurencjach. Kadra składała się z 18 zawodników – 10 mężczyzn oraz 8 kobiet. Funkcję chorążego ekipy hiszpańskiej podczas ceremonii otwarcia była snowboardzistka Queralt Castellet, a podczas ceremonii zamknięcia biegaczka narciarska – Laura Orgué. Najmłodszą członkinią kadry była łyżwiarka figurowa Sonia Lafuente, która w dniu otwarcia igrzysk miała 18 lat i 79 dni, a najstarszym hiszpańskim reprezentantem w Vancouver był snowboardzista Jordi Font, który podczas ceremonii otwarcia miał 34 lata i 291 dni. Za drużynę olimpijską odpowiedzialny był Hiszpański Komitet Olimpijski oraz dwie narodowe federacje – Hiszpański Związek Sportów Zimowych i Hiszpański Związek Sportów Lodowych. Hiszpanie nie wywalczyli żadnego medalu olimpijskiego. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Lomandra preissii (male) (6102946392).jpg

Lomandrarodzaj roślin z rodziny szparagowatych. Obejmuje 56 gatunków występujących w Australii, na Nowej Gwinei oraz Nowej Kaledonii. Centrum zróżnicowania rodzaju jest w Australii Zachodniej, gdzie występuje 29 z 56 gatunków lomander, z czego wiele endemicznie. Aborygeni australijscy wykorzystują niektóre gatunki tych roślin do celów spożywczych, a także do pozyskiwania włókien do produkcji plecionek, worków i koszy. Rośliny te są popularnie uprawiane w ogrodach mieszkańców Australii. Z uwagi na wytrzymałość i łatwość w uprawie wykorzystuje się je także do zapobiegania erozji gleby, rekultywacji terenów pogórniczych, nasadzeń na dachach w obszarach miejskich, na nasypach autostrad oraz poboczach dróg. Rośliny nie są mrozoodporne i w Polsce nie mogą być uprawiane w gruncie. Czytaj więcej…